Nacistická literatura v Americe

Nacistická literatura v Americe Originální název: La literatura nazi en América

Argo - 2011
ISBN: 978-80-257-0436-3

Argo (2011) 978-80-257-0436-3 200

Touto knihou, vydanou v roce 1996, na sebe dnes slavný Roberto Bolaňo poprvé upoutal pozornost. Formálně se tváří jako slovník spisovatelů, ale žádná slavná jména skutečných latinskoamerických autorů, kteří si tak či onak zadali s fašistickou ideologií, tam nenajdeme. Není to ani sbírka esejů, ale ani román či povídky, nýbrž zvláštní hybridní žánr: soubor typicky bolaňovských, záměrně znejistělých vyprávění, kde banální a všední historky nabývají děsivých a groteskních rozměrů. Bolaňo tu má blízko k Borgesovi, jenž také věrohodně vyprávěl o neexistujících spisovatelích, textech a historických osobnostech a s radostí ze hry vymýšlel příručky typu Fantastické zoologie. Bolaňo si navíc hraje se jmény, která se někdy dají v textu dešifrovat, sarkasticky se šklebí a popichuje, ale hlavně propadá - a s ním i čtenáři - kouzlu slova a chrlí fascinující litanie a obrazy. (Založil/a: al-ma)

Roberto Bolaño Roberto Bolaño
*28.04.1953 - †15.07.2003

Brkoslav
  18. 11. 2015, 19:24
Tuto knihu jsem dlouho nechtěl číst, protože byla moc velká do mé tašky přes rameno, kterou ssebou stále nosím. Nakonec jsem na tento svůj požadavek zapomněl a knihu si začal číst.
Krátké medailonky o nacistických spisovatelích v Americe (hlavně Jižní) jsou většinou pro mne trochu nezáživné. Několik z nich mně však silně pobavilo a za to patří spisovateli dík. Také při stručných popisech obsahů děl, jsem byl několikrát nadšen. Hlavně jsem pocítil nával inspirace, co kdybych chtěl napsat knihu, že ?
Popravdě řečeno jsem po knize sáhl kvůli názvu epilogu. Uvědomil jsem si, že spisovatel sám je nějvětším tím, pro koho je epilog určen. A ta sebeironie mně nadchla.
Asi jsem již trochu přízemní a zkornatělý na noblesní literární žerty, zkrátka jsem se s knihou trochu trápil. Ale zajímavá ta kniha je.