Proč se dítě vaří v kaši

Proč se dítě vaří v kaši Originální název: Warum das Kind in der Polenta kocht

Kniha Zlín - 2007
ISBN: 978-80-903562-8-3

Kniha Zlín (2007) 978-80-903562-8-3 181

Kniha o rodině, která za svobodou utekla z diktátorského Rumunska na Západ. Z pohledu dítěte popisuje život v cirkusové manéži, maringotkách, hotelích a levných varieté. Nemožnost sblížit se s okolím, rozpad rodiny, umírání, zkušenost s odcizením a odloučením jsou témata, která autorka knihy Aglaja Veteranyi zachycuje v úžasně výstižných, převážně velmi krátkých větách. Sama autorka o stylu vyprávění říká: "Uměla jsem psát jen touto formou, ne jinak. Jen z pohledu dítěte jsem byla schopná psát o všem tom strašném a nemorálním, co tento příběh obsahuje."
Smrt je blízká a všudypřítomná. Matka vystupuje v cirkusu zavěšená v kupoli za vlasy. Aby se o ni malé děvčátko nebálo a uklidnilo se, vypráví jí starší sestra příběh o dítěti, které se vaří v krupicové kaši. Cizí bolest přehluší vlastní. V literárních diskusích byla často konfrontována s otázkou, kolik je v příběhu autobiografických prvků.
"Tento román není můj životní příběh. Při vyprávění jsem si musela zachovat co největší volnost a jazykově být co nejpreciznější."
Faktem ale je, že kniha obsahuje mnoho autobiografických prvků. Svědčí o tom například i film Ludwiga Metzgera "Z propasti do propasti", ve kterém autor použil i nalezené osmičkové filmy autorčina otce. (Založil/a: al-ma)

Aglaja Veteranyi Aglaja Veteranyi
*17.05.1962 - †03.02.2002

horkosladka.symfonie
  23. 3. 2012, 16:50
Vyjímečná kniha, stejně jako její autorka. Nikdy jsem nic podobného nečetla. Nejvíc se mi líbí myšlenka "Byla jsem někým jen do té doby, než jsem se narodila."