Útěcha z filozofie

Útěcha z filozofie Originální název: Consolations of Philosophy

Kniha Zlín - 2010
ISBN: 978-80-87162-93-4

Kniha Zlín (2010) 978-80-87162-93-4 265

Ve starověkém Řecku a Římě byli filozofové přirozenou autoritou při hledání odpovědí na ty nejnaléhavější otázky. Od té doby se ale myšlenka hledání moudrosti ve filozofii stávala čím dál bizarnější.

V knize Útěcha ve filozofii se Alain de Botton rozhodl vyvrátit názor, že kvalitní filozofie je vlastně nepodstatná, a spojil ve své knize šest velkých filozofů, kteří věřili, že schopnost filozofického porozumění může mít praktický efekt na životy běžných lidí. A tak nám Sokrates, Epikuros, Seneka, Nietzsche, Montaigne a Schopenhauer pomohou osvětlit takové všeobecné problémy jako neoblíbenost, nedostatek peněz, neschopnost, potíže s láskou, úzkost a pocit marnosti. De Bottonovi se tak daří vrátit filozofii jejímu nejpůvodnějšímu účelu: pomoci nám s žitím. (Založil/a: al-ma)

stuj
  2. 11. 2016, 15:14
Na začátku to trochu škobrtá, ale pak se vše rozjede a je to dobré. U každého filosofa ukazuje jeho život a tím i odhaluje, jak dospěl ke své filosofii. A vybral si dobré osobnosti. Někteří jsou hodně sympatičtí, jiní méně. Seneka a Montaigne byli milým překvapením. Pěkná knížečka. Lehká filosofie dostupná i laikům.