Vývoj života : deset velkých vynálezů evoluce

Originální název: Life Ascending

Kniha Zlín - 2011
ISBN: 978-80-87162-85-9

Kniha Zlín (2011) 978-80-87162-85-9 404

Uznávaný biochemik Nick Lane skládá s využitím těch nejnovějších vědeckých poznatků ohromující mozaiku historie života.

Jak vznikl život? Odkud se vzala DNA? Jak se vyvinulo oko? Co je to vědomí? Proč umíráme? V posledních několika desetiletích došlo k převratným novým objevům, které nám umožnily nahlédnout životu pod pokličku. Dnes už máme technologie i dostatečné zdroje k porovnávání celých genových sekvencí, zkoumání atomické struktury bílkovin, zobrazování přemýšlejících neuronů a dokonce i k podrobnému studiu geochemie hornin, s jehož pomocí odhalujeme i změny, kterými v minulosti prošlo složení vzduchu. Tyto objevy pomohly objasnit otázku vývoje života mnohem přesněji a podrobněji než kdykoli předtím.

Lane s pomocí této pokladnice nového vědeckého poznání mistrně rekonstruuje dějiny života a popisuje deset největších vynálezů evoluce zvolených podle jejich dopadu na žijící svět, významu pro dnešní organismy a konečně i pro jejich symboličnost. Kdo by si pomyslel, že vývoj očí začal u na světlo citlivých míst na řasách, která sloužila k regulaci fotosyntézy? Nebo že se stavební bloky DNA samovolně zformovaly v hydrotermálních průduších?

Lane vysvětluje, jak každý z velkých vynálezů evoluce – od DNA po sex, od teplokrevnosti k vědomí a konečně i ke smrti – znamenal zásadní změnu pro život a často i pro samotnou planetu. Výsledkem je fantastická, snadno srozumitelná analýza důvtipnosti přírody a zásadní dílo pro každého, kdo někdy pochyboval o vědecké podloženosti evoluce nebo přemýšlel, odkud jsme se tu vlastně vzali. (Založil/a: al-ma)

Nick Lane Nick Lane
*??.??.1967

Tereza_K
  8. 11. 2014, 17:16
Kniha je to zajímavá...ale... Koupila jsem si ji ještě v maturitním ročníku, párkrát do ní jen nahlédla a přišla mi skvělá. Ke skutečnému přečtení jsem se ale dostala někdy až v druháku na medicíně a najednou mi vše přišlo tak primitivně popsané... Zkrátka pro laiky úchvatné, ale pro lidi, co za sebou mají nějakou podrobnější a odbornější průpravu chemií a biologií už tam nic k žasnutí není a je to hrozná nuda. Nic nového se nedovíte a kniha po vás chce, abyste žasli nad něčím, co je vám už dávno naprosto jasné a ještě o tom víte mnohem víc, než tato kniha :/ Takže jsem ji ani nedočetla...