Zlatý muž

- Prodavač nejvyšší kvality
- Vzácný artefakt
- Městečko
- Před-lidé

Poznámka: Jedná se o soubor patnácti povídek, které se námětem pohybují od klasické sci-fi, postkatastrofickou vizi až po jednu, která by se dala zařadit do žánru fantasy. (Založil/a: Sedlina)

HPL
  29. 6. 2016, 1:26
Za trapně vtipný film s Nickem Cagem jsem rád, protože mě k povídce přivedl (vypadalo to totiž na výborný nápad). A vzhledem k tomu, že dnes není kniha úplně lehce k sehnání, jsem vůbec neváhal, když mi byla dobrou duší nabídnuta k zapůjčení.

• Zlatý muž - Titulní povídka překvapí hned v začátku - ne že by mě vyloženě překvapilo, že bude mít s filmem pramálo společného, ale tohle jsem nečekal. Trochu připomíná úvod do Martinových Divokých karet. O inspiraci pro Xmen ani nemluvě... Přes velkou originalitu a nápad pro mě však zůstává povídka poněkud zklamáním. Čekal jsem víc než jen zamyšlení.
(PS: vtípek o sprchách v doslovu a překlad "mrtvý ringer" :D) »»» 73%
• Odvetné utkání - Nelegální memozemskej pinball? Seriously?? Těžký 50s. Slabota. »»» 43%
• Král elfů je dost o ničem, nevyužitý potenciál, bez pointy. Uvítal bych původní konec. »»» 45%
• Styl Yancy se dost povedl. Konečně si zde Phil hraje se zajímavou myšlenkou. Snad jen mohla být víc dotažená (zmiňovaná román by mohl stát za to). »»» 75%
• Ne v této vazbě (měli zachovat původní formu) má opravdu velmi originální nápad a musím říct, že mě bavila. Škoda, že tak krátké. »»» 82%
• Černá krabička rovněž velmi zajímavá, leč čekal jsem nějaké odhalení. »»» 81%
• Nepolepšitelný S byl celkem zajímavý kousek a dokonce s časem ani příliš nezestárl. »»» 81%
• Válka s Fnoly celkem vtipná, leč prázdná. »»» 67%
• Poslední z pánů je ze začátku trochu chaotický a místy nudí. Škoda, protože námět a myšlenka jsou opět výborné. (PS: v doslovu výborný rozdíl mezi robotem a androidem) »»» 69%
• Všetečka je krásné zpravování timetravelingu, atmosféra funguje, bez zbytečností. Fajn oddechovka. »»» 80%
• Jasná výhra má pár světlých míst, ale je víceméně taky o ničem, provedení a konec odfláklý (hh, prej nečekaný!). »»» 43%
• Prodavač nejvyšší kvality je krátký, úderný a konec je přesně takový, jaký má být (prej špatný... pche!) »»» 66%
• Vzácný artefakt mě oslovil asi nejvíc. Konečně je vyprávění takové, jak mi vyhovuje, obsahuje zajímavé téma a nebojí se zvratů. Kromě zvědavosti o víc detailů (rozpoznávání pozemšťanů super) nelze moc co vytknout...
(PS: Pouliční automat na amfetamin :D) »»» 84%
• Městečko rovněž zajímavé a povedené, i když předvídatelné, bavilo. »»» 73%

--------------------------------------------------------
S P.K.D (:D) jsem měl zatím zkušenost pouze v Temném obraze, kde mě však poněkud zklamal. Reparát bohužel nedopadl o moc lépe. Ano, povídky jsou velmi zajímavé, leč bohužel nikoli zábavné.
A to je právě ono - v povídkách nejde jen o brutální nápady a myšlenky (jaké autor bezesporu má), ale také o spád a hlavně atmosféru, kterou dokážou vyvolat - a zde u mě (bohužel) Dick až příliš často prohrává. Nějak prostě nemůžu přijít na chuť jeho stylu psaní... Škoda. +- 70% (3* kvůli nezaslouženým současným 86%)
HELLBOY-DB
- Prodavač nejvyšší kvality (Sales Pitch) (1954) --- 60%
- Vzácný artefakt (Precious Artifact) (1964) --- 80%
- Městečko (Small Town) (1954) --- 80%
- Před-lidé (The Pre-Persons) (1974) --- 40%

Sbírku jsem si sehnal hlavně kvůli první povídce, jelikož jsem se chtěl dozvědět, z jakého příběhu scénáristé čerpali do filmu „Next (2007)“. A musím uznat, že povídka Zlatý muž se povedla velice a s ní ještě dalších šest. V této lepší polovině povídek jsou ty, které měly zajímavou pointu, nebo byly napsány tak, že při čtení nenudily, popřípadě jsem neměl pocit, že je autor mírně mimo. ===60%