Originální název: Wild Horse Mesa

Novina - 1934

Novina (1934)

Bratři Weymerové Chane a mnohem mladší Chess přišli z Colorada do Utahu,aby se věnovali lovu divokých koní.Chess už nemohl snášet poručnictví svého staršího bratra a tak se jejich cesty rozešli.Chane se spojil při chytání divokých koní s Indiánem Toddy Nokinem z kmene Piutů a toužil chytit nejkrásnějšího divokého hřebce Utahu,Pankviče,který se ukrýval na náhorní plošině Vysočina divokých koní.Chess se přidal k Melberneově tlupě,která se chystala chytat divoké koně ve velkém,ještě neochočené je prodat a vydělat pěkný balík peněz na zakoupení pastvin a založení vlastního ranče. (Založil/a: Francoa)

Zane Grey Zane Grey
*31.01.1872 - †23.10.1939

Francoa
  9. 1. 2013, 9:28
Knihu Vysočina divokých koní jsem poprvé četl v 17 letech,potom ještě několikrát.Podle mého názoru patří mezi 40 nejkrásnějších příběhů Zane Greye s neobvyklým námětem s mnoha dějovými zvraty.Nenudil jsem se ani chvilku.Aspoň z toho,co je v češtině k dispozici v tomhle druhu literatury,jsem nic podobného nečetl.Tradičně skvělé popisy nádherné přírody Utahu jsou tak deskriptivní,že v čtenáři vzbuzují pocit,že je přímo tam.I pro tohle jsem si knihy Z.G. zamiloval.Lov divokých koní pomocí ostnatého drátu ,je tak děsivý,že i většina aktérů pochopí jeho zrůdnost.Už první dvě kapitoly knihy nám řeknou o skutečných indiánech víc než celá kniha některého autora.Zane Grey dokonale poznal indiány při svých cestách na Západ s Buffalo Jonesem,Sievert Nielsnem,Jim Owensem nebo s All Doylem.A konec knihy chycení divokého hřebce Pankviče je na několika stránkách také plný zvratů.Nevím,co více si při čtení dobrodružné knihy přát.Poznámka :kniha byla zfilmována třikrát,v roce 1925 v hl.r.Jack Holt a Billie Dove;v r.1933 Randolph Scott a Sally Blane a v r.1947 Tim Holt a Nan Leslie.