Originální název: The U.P. Trail

Návrat - 1998

Návrat (1998)
K. Červenka (1947)
Novina (1928)

Historický dobrodružně-romantický román o přípravě a stavbě transkontinentální dráhy přes severoamerický kontinent. (Založil/a: Francoa)

Zane Grey Zane Grey
*31.01.1872 - †23.10.1939

Francoa
  9. 7. 2011, 10:06
Není to jen tak obyčejný western.Kniha pojednává o heroismu při přípravě a posléze stavbě transkontinentální dráhy přes severoamerický kontinent.V roce vydání kniha
byla v U S A bestseler.Zeměměřič Waren Neale a jeho texaský přítel kovboj
a střelec Larry Red King najdou a zachrání mladou dívku Allii po vyvraždění
karavany Bill Horna indiány Siouxy.Nechají jí u přítele lovce Slingerlanda.Později
je unesena lupiči,potom indiány a na to bandou otčína,prohrána v kartách,
dána do bordelu madam Krásné Stantonové,projde peklem.Neale vyzkouší všemožné druhy
zaměstnání,vyhledává tvrdou práci,bojuje za svou pravdu,aby nakonec přes všechna příkoří byl odměněn láskou Allie.Román je bohatý na děj,mnohé zvraty,fascinující zkáza
Bentonu.Mnoho nezapomenutelných postav jako Ir Casey,Larry Red King,Place Hough a Krásná Stantonová.Grey chtěl napsat velký historický román,na žádost editora několikrát musel přepisovat.Teď konečně v 21.století příběh vyšel v původní verzi,tak jak Grey zamýšlel pod názvem Union Pacific.
.Kritik David Pitt napsal:"Vidíme autora,který kdyby měl více disciplíny a trochu více techniky,mohl rozšířit svůj sortiment i za černé a bílé klobouky".Jen porovnáním obou verzí,lze naplno ocenit Greyovo mistrovství.Knihu jsem poprvé četl ve 12 letech,jako pátou.knihu od Greye.V té době byla pro mně nejméně zajímavá.Docenil jsem jí až v 17 a později.dnes jí považuji za jednu z nejkvalitnějších Greyovek a určitě bych si rád přečetl původní verzi Union Pacific .Poznámka:Zfilmováno roku 1920,hl.r.Roy Stewart a Kathlyn Williams,st.Hodkinson.