Originální název: Invisible Man

ISBN: 32-008-90

Melantrich (1990) 32-008-90 168
Mladá fronta (1959) 32-008-90 171
Mladá fronta (1957) 136

Zavřené okenice, vylidněné ulice, strach. Krajem jde neviditelný muž. Nikdo si před ním není jist životem, nikdo neví, zda nestojí právě vedle něj. Je rozběsněný a neváhá zabít. Je vůbec možné ho polapit? Není v dobrodružné literatuře mnoho románů s tak originálním námětem jako Neviditelný H. G. Wellse a přece šlo autorovi o víc než o senzaci.
Na příběhu talentovaného vynálezce Griffina, jemuž se podařilo objevit metodu, jak učinit neviditelnou živou hmotu a zkouší tento vynález sám na sobě, zobrazil Wells osud člověka, vědce, který ve své práci zapomíná, čím může prospět lidstvu. Chce si pomocí svého objevu získat moc, terorizovat. Pro tuto svou tragickou vinu také hyne. A právě v této myšlence humánního poslání vědce a jeho odpovědnosti tkví hlubší a aktuální význam Wellsova románu. (Založil/a: Tanmut)

vladislaus
  13. 11. 2011, 19:42
Mnoho lidí možná toužilo být někdy neviditelný. Jaké to sebou nese obtíže, velmi pěkně popisuje autor. Nechápal jsem zvláště hloupost vynálezce, že se zneviditelněl v zimě a pobíhal pak venku nahý.
janeicka
  14. 12. 2013, 10:18
Na svoji dobu jistě převratný nápad - co by se stalo, kdyby se jeden vědec dokázal stát neviditelným? Bohužel zápory převažovaly nad klady a samotná hlavní postava Griffina mi přišla strašně nesympatická vzhledem ke svým nápadům vytvořit jménem své osoby hrůzovládu a terorizovat celý svět. Stroj času se mi líbil víc, ale i tak je Neviditelný pozoruhodné dílo :-)
ondrasek
  24. 10. 2014, 8:16
George Wells nám vpravdě vylíčil, že neviditelnost může být pěknej prevít. To poznal na vlastní kůži i vědec Griffin, jemuž se povedl kolosální objev a sám sebe neviditelným učinil.
Po prvotním opojení však přišlo rychlé vystřízlivění. Útrap s tím spojené je víc než dost a tady myslím nastává i zlom v myšlení Griffina - on chtěl být slavný a oslavovaný za svůj objev, lidé se ale něčeho takového bojí, začíná hon na neviditelného a v tuto chvíli se Griffin rozhodne být tyranem, terorizovat, ubližovat a vydobít si svou slávu silou.
Přestože knize nechybí zajímavé myšlenky, většina děje je jen honička, schovávačka, příp. maskovačka a párkrát jsem si u čtení i zívl...
Ve své době byla kniha jistě hitem a pro někoho je jím určitě i dnes, já jsem asi už víc zmlsaný, tak dávám3 *.
Jo a ještě bych ocenil český překlad, nevím sice, v kterém roce vznikl, ale ta dobová mluva i se svým "balíkovským slangam" mi učarovala.
3,5*
HELLBOY-DB
  22. 7. 2012, 12:14
Mé druhé setkání s touto knihou, příběh je docela dobrý, něco málo mu chybí k dokonalosti, ale to připisuji roku vzniku. A jediná věc co mi trochu neseděla, byla starší forma jazyka v textu. ===80%
Novinha
  10. 1. 2012, 21:03
Román Neviditelný vyšel poprvé v roce 1897. H. G. Wells v něm popisuje talentovaného člověka, vynálezce, který je ochotný obětovat cokoliv v touze dovést svůj objev do zdárného konce. Po jeho úspěšném dokončení a zneviditelnění sebe sama jej zajímá jen jeho vlastní prospěch. To se mu nakonec stane osudným, když narazí na svůj protipól, čestného a lidsky smýšlejícího kolegu ze studií.
První část knihy se odehrává v anglické vesničce Ipingu, jejíž poklidný život rozvíří příchod zahaleného podivína. Autor si dal záležet při popisu vesnického života (až se mi na mysl dral seriál Vraždy v Midsomeru). V této části čtenář teprve začíná tušit, co je onen tajemný host zač, protože vetší prostor dostávají vesnické postavičky. V druhé polovině knihy dostává hlavní prostor Neviditelný a čtenář se tak konečně dozví, s kým má tu čest. Konec knihy je už nevyhnutelným vyústěním předchozího děje.
H.G.Wells do svých knih vkládal určitý podtext. Tady se dohaduji, že jde o varování před sobeckostí a touhou po vlastním prospěchu. Možná i varování před možným zneužitím vynálezů? Také mi vrtá hlavou, nakolik byl Griffin ve svém chování ovlivněn svou neviditelností, nakolik z něj učinila popudlivého a necitelného...

Román Neviditelný se dočkal mnoha zpracování. Já jsem viděla film Neviditelný muž z roku 1933. Určitě stojí za shlédnutí, ale jsou zde citelné úpravy vůči ději knihy. Hlavní téma však zůstalo.
zdeny99
  11. 3. 2016, 7:42
Ve stejně kvalitním film z roku 1933 hlavní téma zůstalo. Bylo krásné číst něco, co jsem znal už z tak kvalitního filmu, kterým je Neviditelný muž z roku 1933. Hlavní téma je stejné. Jen v knize je to podrobnější. Hlavně Wells popsal, jaké obtíže nese to být neviditelný (hlavně zima a hlad), což ve filmu vůbec nebylo. [140. přečtení, 100. hodnocení, 6. komentář, 77%]