Ostrov Dr. Moreaua

Lika klub - 1992
ISBN: 80-901440-0-4

Lika klub (1992) 80-901440-0-4 175
Vilímek (1928)

Příběh trosečníka, který se dostane na ostrov podivínského doktora, jemuž dělají společnost roztodivní "lidé". (Založil/a: Tanmut)

Introvert
  5. 3. 2014, 18:17
Kniha se mi líbila, měla spád, napětí, ale - obecně špatně snáším, pokud se ubližuje zvířatům, proto mi u některých scén nebylo právě nejlépe. Ale to je jen autorova fantazie...
janeicka
  7. 3. 2014, 9:47
Sice poměrně krátký příběh, který mohl být více rozvinutý, ale i tak místy docela děsivý. Doktor Moreau, který byl za své pokusy vyhoštěn z Anglie, zvířecí lidé, Zákon, a samozřejmě nezbytné katastrofální vygradování celého příběhu, kdy se přeoperovaným "lidem" vrací jejich zvířecí pudy a stávají se zase zvířaty. Smekám před autorem, perfektní a depresivní.
soniaf
  14. 12. 2011, 12:43
Příběh i sloh knížky se mi líbil. U některých výroků o fyziologii od doktora Moreaua jsem se tedy smála, ale musíme vzít v úvahu doby, kdy byla kniha napsána.(1896) Pomineme-li faktickou stránku příběhu, zbyde nám čtivý a napínavý příběh na opuštěném ostrově, kde je hlavní hrdina, a s ním i čtenář, v neustálém napětí a strachu. Kniha se mi opravdu líbila a doporučila bych ji vřele všem.
HPL
  11. 6. 2015, 22:40
Na H.G. Wellse jsem byl zvědavej a očekávání byla logicky vysoká.
Nelze než smeknout před nápadem, který rozhodně předběhl svou dobu!
Způsob počátečního vyprávění mi připomněl Poa nebo Lovecrafta (i když ve své době byla tato forma v podobných žánrech častá).
Vše je povedeně a nerušivě napsáno. Děj ubíhá, ale postupně člověk zjišťuje, že toho prostoru aby se něco ještě stalo, už moc není a pak je konec. V tomto ohledu jsem čekal trošku víc. Větší hloubku.
Kniha samotná mi pak přijde trochu jako mix Srdce temnoty, Pána much a Planety opic. A podobně jako Kurtz v Srdci temnoty, i zde by si Moreau zasloužil více prostoru! Škoda.
Na svou dobu samozřejmě odvážná pecka! Z dnešního hlediska se mi to líbilo, ale čekal jsem krapet víc (temnoty, filozofování, zrůd, výzkumu... ).

PS: Moreaua si jinak než Branda prostě nepředstavim, a to jsem filmy neviděl! (Navíc v tom kde hraje ani nevypadá jako on).
ondrasek
  15. 6. 2016, 21:13
Dovedu si představit, jaký interest kniha vyvolala ve své době.
Ale mě, v dnešní době, toho dala pramálo. Předělat zvířata na lidi je zajímavé, ale to je tak vše. Většinu času se autor snaží připravit čtenáře na něco šokujícího. Ale stejně tušíte co to bude a huba dokořán mi z toho nešla.
Edysss
  5. 11. 2013, 8:56
Velmi známý román o šíleném doktorovi a jeho tajuplném ostrově plném "zvířátek". Na tuto knihu jsem se chystal dlouho, nebylo to špatné, ale mezi Wellsovými dílky bych to řadil spíše k průměru.
Plk. Cathcard
  14. 5. 2016, 11:43
Kniha zaujímavá najmä v prvých kapitolách, kedy bol ostrov a to, čo sa na ňom deje, zahalený tajomstvom. Išlo o plnokrvný napínavý horor/triler, kedy hlavný hrdina bojoval o holý život v skutočne tajomnom a desivom prostredí. Bohužiaľ, záver skĺzol do klasického vedecko-technického moralizujúceho sci-fi, čím sa vytratila ona tajomná atmosféra.

Možno vypočuť na youtube v angl. jazyku: https://www.youtube.com/watch?v=qgkaYLdglQ0
dishoa
  11. 12. 2012, 9:42
Ke konci knihy jsem měl dojem, že mohl být celý příběh podán barvitěji a detailněji. Vše se událo moc rychle a než jsem si stačil vykreslit zvířecí lidi, už byl příběh daleko od nich. Asi by se ztratila "autenticita" příběhu (jak uváděl Prendick, nechtěl z vyprávění dělat kroniku), ale kdyby se celý příběh rozvinul do robinsonky, nevadilo by mi to. Přesto hodně poutavá kniha, i když ne už tak děsivá jako v minulých letech.