Dlouhá cesta

Podtitul: skutečný příběh strastiplné pouti za svobodou

Originální název: Long walk

Jota - 2011
ISBN: 978-80-7217-829-2

Jota (2011) 978-80-7217-829-2 332
Jota (2007)

Spolu s tisíci dalšími vězni podstoupil Rawicz krutý tříměsíční transport do pracovního tábora na Sibiři. A tady po několika měsících pochopil, že setrvat v nelidských podmínkách tábora znamená téměř jistou smrt. Podařilo se mu spolu se šesti společníky uprchnout - aniž tušili, že to nejhorší je teprve čeká… Jejich strastiplná cesta trvala devět měsíců, ušli 6500 kilometrů nejdrsnějšími končinami: vymanili se ze sevření nelítostné sibiřské zimy, prošli oblastí jezera Bajkal, překročili Transsibiřskou magistrálu. Před sebou však měli ještě mnohem krutější zkoušky lidské odolnosti a vůle, poušť Gobi a Himálaje. V březnu 1942 se smrtelně vyčerpaným uprchlíkům podařilo vstoupit na území Indie, cíle jejich takřka celoroční pouti za svobodou. (Založil/a: AngelaS)

Slavomir Rawicz Slavomir Rawicz
*01.09.1915 - †5.4. 2004

Fabienne
  2. 9. 2011, 16:45
Přečetla jsem tuto knihu a viděla film (Útěk ze Sibiře).
Ach jo - chce se mi povzdechnout. Proč se musím v poslední době potýkat s příběhy, jejichž autentičnost není stoprocentní? Při čtení jsem se neustále přesvědčovala, jak strašné to muselo být, jenže nějak jsem nebyla zděšená tak, jak by odpovídalo tomuto příběhu. Styl je takový neslaný nemastný a korunu tomu všemu nasadila poznámka na přebalu knihy: "Jeden z nejsilnějších skutečných příběhů o lidské vůli a touze po svobodě byl později přeložen do 25 jazyků a je vydáván dodnes, a to i přesto, že nově objevené archivní materiály zpochybňují jeho autentičnost." (Kdo chce ušetřit čas, může se podívat na film. Je v něm téměř všechno podstatné a navíc: jedním ze sponzorů byl National Geographic a na záběrech krajiny je to znát.)
Potulný mnich
  23. 8. 2014, 19:34
Člověk musí mít fakt silnou vůli, aby přežil útěk z tábora 303 a dokázal dojít tak dlouhou cestu. Pro mě mě vůbec nepředstavitelná vzdálenost, kde bych šel s kručícím žaludkem, mrazem zkoušený a žíznivý, někde bych to zalomil a v tichosti bych umřel a nebo bych se zbláznil a běhal bych po sibiřské tajze dodnes :-) Spokojenost 100%
23.44
  24. 12. 2011, 14:26
Souhlasím s Fabienne. Na knize se nejzajímavěší a nejděsivější představa, že se tyhle věci opravdu stávaly /myslím tím sovětskou moc a její prosazování/. Samotná cesta a její popis je diskutabilní.
bojovnicka
  15. 5. 2013, 13:41
Velmi čtivá kniha, nabitá napínavými scénami. Kniha je vesrovnání s filmem mnohem dramatičtější a obsáhlejší, z filmového zpracování jsem byla zklamaná.