Stroj času

Poprvé vydáno celosvětově: 1895

Lika klub - 1992
ISBN: 80-90-0015-1-3

Lika klub (1992) 80-90-0015-1-3 160

Stroj času vyšel v roce 1895, v témže roce, kdy vzniklo několik převratných technických vynálezů – například bezdrátový telegraf, film či elektrifikovaná železnice. Poutník v čase, vědec zabývající se hledáním čtvrté dimenze prostoru, se díky svému vynálezu neobyčejného stroje přenáší do daleké budoucnosti, do roku 802 701. Lidstvo v průběhu svého vývoje dosáhlo splnění některých svých tužeb – krásní človíčci eloiové žijí ve zdánlivě spravedlivém společenství na troskách zašlé kultury, ale zároveň postrádají některé přirozené obranné schopnosti, například přizpůsobivost vůči měnícím se životním podmínkám. To může být samozřejmě pro cizince z jiné doby a jiného světa klíčem k pochopení dalších záhad, na něž nenachází jednoznačnou odpověď: kdo jsou to morloci a jak je uspořádán jejich život pod zemí, co určilo vývoj jejich druhu a kam se bude ubírat život dál. Protože nejvzdálenější budoucnost lidstva na Zemi ozařované vychládajícím sluncem je líčena v soumračném, nikoliv radostném a zjednodušené optimistickém duchu, Wellsuv román nebyl několik desetiletí v češtině publikován, nejspíš pro podobnosti ani zdaleka ne náhodné. (Založil/a: Tanmut)

Anael
  1. 9. 2012, 15:23
Tata naprosto úžasná kniha vyšla poprvé v roce 1895, ale stále je přelomovým dílem science fiction. Kniha o Poutníkovi v čase, který odcestoval do daleké budoucnosti si určitě musíte přečíst. Za mě 5 hvězdiček.
Novinha
  16. 1. 2012, 20:51
O zevšednění termínu "stroj času" se postaral právě tento román. Na začátku se ocitáme v salónku pro gentlemany, kterým právě Poutník v čase vysvětluje svůj nový neuvěřitelný objev, stroj času. Ten se rozhodne další den vyzkoušet. Nevezme si sebou nic, žádné záznamové zařízení, ani výzbroj, či výstroj. Dnešnímu člověku se to musí nutně zdát zbrklé a nevědecké. Ocitá se v dávné budoucnosti rovnou v roce 802 701. Poutník v čase se setkává s upadající civilizací plnou prostomyslných a bezstarostných bytůstek - Eloiů. Tady hlavní hrdina (jeho jméno v knize nezazní) popisuje svou teorii, jak Eloiové vznikli. Dotýká se socialismu, modernizace, mechanizace a dalších témat nejen v té době aktuálních. Ovšem nic není tak jednoduché, jak se zdá. Poutník v čase brzy objeví známky něčeho zlého skrytého pod povrchem ve tmě...
Toto dílo je nutné vnímat v kontextu doby vzniku. Jeho přínos nejen jako inspirace pro další autory je nezměrný. Pro ty, kteří hledají kořeny klasických sci-fi námětů, je toto dílo povinností.

Ve mnou čteném vydání z roku 1992 je text zarámován do rámečku a použitý font je zbytečně velký. Obojí mě trochu rušilo při čtení. Kdyby tyto úpravy vynechali, byla by to nejspíš poloviční knížečka. Měla jsem ji přečtenou během několika dní.
Menší Čtivka
  10. 10. 2016, 10:59
Mezi námi muži. Taková jsou dobrodružná díla ve svých počátcích. Je to hlavní rozdíl mezi nimi a posléze natočenými filmy, kde chtěli mít filmaři pro oko všude nějakou tu ženu, evidentně. Dobrodružství starších dob se vedou bez holek. Ty se nechávají doma. Nebo jinak- ty se ponechávají svým vlastním dobrodružstvím. Nečekejte proto u těchto knih totéž, co od filmu. Čekejte obraz mužů, jakými by chtěli být a plně oceňte jejich sloh i fantazii :D

Film jsem viděla jako první, přesto ale mi teď po přečtení knihy přijde poněkud méně zlatý a příliš zdlouhavý. Ty stařičké knížkou jsou tenounké, a příběhy jsou 'zvíce' tří časopisových povídek, jsou plné šarmu a spádu.
bungalov
  7. 8. 2016, 1:49
Výborná kniha, která nikde neodbočuje od hlavního tématu, vlastně je to místy i škoda. Každopádně oceňuji přímočarost i styl, kterým byla v roce 1895! napsána. I dnes obsahuje spoustu zajímavých, co teprve před více než sto lety. I díky své délce by neměla chybět v knihovně žádného čtenáře.
Princ Eugen
  12. 9. 2012, 10:47
V čem tví odkaz jedná za základních knih sci-fi? Pro mě to bude ponaučení, že Elois jsou požitkáři, kteří zapomněli na práci a Morlocks nevrlí dělníci. Takže: Neoddávat se jen potěšením, ale také pracovat, vzdělávat se, číst a milovat :)
Prcek008
  15. 12. 2014, 19:00
Skoro sto dvacet let stará knížka a přesto bomba. Důkaz že Sci-fi nepotřebuje počítače a nanotechnologie aby stál příběh za přečtení. Můj první Wells dopadl na jedničku, ihned jdu shánět jeho další díla.
gelu
  16. 8. 2012, 22:28
Pro mě kultovní kniha i film. Kniha je lepší v tom, že výborně rozvíjí sociální otázky: na příkladu z budoucnosti ukazuje dnešní "drobnější" problémy, v budoucnosti však s dalekosáhlými následky. Prostě pecka přesahující rámec scifi.
Edysss
  25. 10. 2013, 9:03
Super kniha, váhám mezi 4 a 5 hvězdičkami. Nakonec jen 4, protože to bylo příliš krátké... Ale každopádně se jedná o kultovní sci-fi z konce 19. století! Při četbě této knihy by jste ale hádali, že je daleko aktuálnější. Nejedná se jen o prostý sci-fi příběh, ale vše je navíc protknuto sociální otázkou, společenskou kritikou a je rozhodně velmi ovlivněno i Darwinovou evoluční teorií. Zkrátka nadčasová kniha, u které mne jen mrzelo, že ji Wells více nerozvedl - například by mě zajímalo něco více o světě morloků... Každopádně ale doporučuji!