Lakuna

Lakuna Originální název: The Lacuna

Jota - 2011
ISBN: 9788072178896

Jota (2011) 9788072178896 528

Román vypráví o dramatických letech první poloviny 20. století, o obrovských proměnách, které zasáhly celý svět, a o tom, jak se dějiny mohou podepsat na osudu jednoho konkrétního člověka, který je do tohoto pohnutého děje zatažen a jemuž nezbývá než se s tím nějak vyrovnat.

Protagonistou je fiktivní americký umělec Harrison Shepherd, který se vydává na obtížnou cestu za hledáním vlastní identity. Útočištěm jsou mu knihy a později i deník, do něhož si vše zapisuje. V Harrisonově životě by bylo nejspíš vše jinak, kdyby ho kdysi matka Mexičanka neodvezla do své rodné země, když opouštěla Harrisonova otce americké národnosti s jedním bohatým mexickým průmyslníkem. Putování mezi Mexikem a Spojenými státy americkými, k němuž jsou oba odsouzeni, je zároveň cestou mezi válkou a revolucí, fašismem a komunismem. A právě ve třicátých letech, kdy příběh začíná, obě země zasahují velké dějinné erupce.

Mimořádně mistrně zkonstruované zápletky přivádějí hrdinu k výjimečným setkáním, zejména s umělci, ale i s politiky: Diegem Riverou, Fridou Kahlo, ale i Lvem Trockým ve chvílích revolučního vzepětí, později zase s Douglasem MacArthurem nebo Johnem Edgarem Hooverem během „mccarthyovského honu na čarodějnice“. Kniha tak přináší nezapomenutelný portrét několika umělců, ale i umění samotného.

Harrison Shepherd je nakonec v Americe úspěšný, i když mu ke štěstí stále něco chybí. Třeba ten dávno ztracený deník, který si vedl a kvůli němuž nedokončil své poslední dílo. Tato zásadní „lakuna“ (mezera) se autorce stala klíčovou metaforou nejen pro „bílá místa“ v životě fiktivního umělce, ale i pro některé „mezery“ v našich životech a osudech. (Založil/a: hermi211)

Barbara Kingsolver Barbara Kingsolver
*08.04.1955

Introvert
  11. 2. 2015, 0:16
Opravdu mimořádná záležitost. O politických dějinách Mexika ani Spojených států amerických jsem příliš informací neměla, proto pro mne četba této knihy byla tak trochu vstoupením na pole neorané. Fiktivní spisovatel Harrison Shepherd je osobou, která prochází zmiňovanými dějinnými epochami těchto oblastí. Události, jichž je svědkem i postavy, se kterými se setkává, jsou však pravé - autorka se opírá o skutečnost i za pomoci citací autentických článků z novin New York Times. Za naprosto fascinující považuji i přiblížení atmosféry - v ,,mexické" části knihy byla živelnost a temperament téměř hmatatelná...
Skutečně mistrně napsaná kniha.
achilles
  9. 3. 2015, 11:07
Vynikající. Tento druh románů mi dělá potěšení na duši. Literárně na vysoké úrovni, velice zajímavá historická fakta, zejména Trockij, zajímavý popis i obyčejného mexického života. Kritika jak stalinistického teroru, tak i stupidního mccarthyovského stíhání levicových umělců. Prostě velice povedené dílo.
lusk_lusk
  25. 11. 2014, 23:17
Tato kniha nabízí možnost prožít téměř na vlastní kůži velký kus dvacátého století, v horkém revolučním Mexiku s jeho temperamentními obyvateli i ve "svobodných" Spojených státech s vyhlídkou splnění snů a paranoidními úřady na krku. Strhující příběh, při kterém si nutně uvědomíte že každá mince má dvě strany a veci se ve skutečnosti nemají tak, jak se o nich mluví, nebo píše. K tomu originální zpacování včetně autentických fascinujících osobností historie.
Stále nemohu uvěřit že hlavní postava kdy žila jen ve fantazii autorky, Vy ano?