Serena

Serena

Podtitul: Když žena touží po moci

Originální název: Serena
Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Jota - 2010
ISBN: 978-80-7217-795-0

Jota (2010) 978-80-7217-795-0 356

Novodobá Lady Macbeth. Strhující vyprávění o životě v drsném horalském prostředí je pronikavou studií lidského charakteru. Čeho je člověk, který je veden touhou po moci, nakonec vůbec schopen?

Píše se rok 1929 a novomanželé George a Serena Pembertonovi přijíždějí z Bostonu do hor Severní Karolíny, kde chtějí založit dřevařskou firmu. George místní prostředí zná, žil tu dost dlouho, a dokonce zplodil nemanželské dítě, ale Serena je v horách nováčkem.
Záhy však dokazuje, že si s muži v ničem nezadá – dohlíží na pracovní čety, loví chřestýše, navíc zachrání v divočině manželovi život. Společně s Georgem bezohledně umlčí nebo odstraní z cesty každého, kdo ztratí jejich přízeň.
Když Serena zjistí, že nemůže mít děti, rozhodne se zavraždit manželova nemanželského syna. Jakmile žena posedlá touhou po moci vytuší, že Pemberton svou nelegitimní rodinu chrání, bouřlivé manželství se začíná rozpadat a příběh spěje k překvapivému vyústění. (Založil/a: hermi211)

Ron Rash Ron Rash
*1953

janeicka
  3. 5. 2014, 8:31
Také se přidávám k nadšeným komentářům. Perfektní příběh bezcitné a cílevědomé ženy Sereny, zasazený do prostředí dřevařského tábora za velké hospodářské krize. Pokud někdo neudržel se Serenou krok, anebo stál v cestě jejím plánům, velmi brzy došlo k jeho odstranění. Hodně se mi také líbily komentáře dřevařských part, jak dělníci komentovali "náhodná" úmrtí a zvláštní situace, ke kterým v táboře docházelo.

Těším se na chystané filmové zpracování, ale obávám se, že podstatu Sereniny osobnosti nebude snadné vystihnout...
mosem
  6. 4. 2015, 12:37
Silný příběh. Nemám příliš v lásce "psycho", ale tohle jsem díky příběhu zvládl. Psycho zde není samoúčelné. Nevím ale, jestli bych jej chtěl vidět jako film. Tedy, pokud by to bylo natočeno vskutku syrově, jak se dnes většinou děje. Kdybych měl zvolil klíčové slovo, které vyjádří můj pocit, bylo by to slovo "ROZPOR". Rozporuplný pocit, jestli je mně víc odporná ONA nebo ON. U ní je to rozpor mezi "nenávidět ji protože je mrcha" nebo "litovat ji, protože je nemocná - touhou po moci", zatímco u něj je to rozpor mezi "závislostí na NÍ - fyzickou i psychickou" a "slabošstvím, kompenzovaným činy". A moc na tom nezmění ani epilog, který spíš vyznívá jako neutralizační činidlo proti předchozímu ději, podle mne spíš zbytečný, znějící jako pohádka.
cenevrec
  29. 10. 2014, 11:47
Skvělá kniha. Úžasně napsaná a čtivá. Hodně mě bavilo prostředí ve kterém se děj odehrával. Tak krásně popsané. Stejně tak perfektně vykreslené postavy a jejich charaktery. Jen škoda, že bylo tolik chyb v překladu. Těším se na další knihy od tohoto autora.
Roux
  10. 12. 2014, 18:40
Drsný příběh, drsné prostředí. Začátek je trošku zdlouhavý, ale poté se od příběhu jistě neodtrhnete. Tajně jsem doufala, že to skončí trošku jinak. I tak rozhodně stojí za přečtení.
Slarque
  28. 5. 2014, 16:37
Nelítostné drama zasazené do drsného prostředí horských lesů Severní Karolíny v době americké krize ve 30. letech. Podtitul „Když žena touží po moci“ může odradit řadu čtenářů, kterým by se román mohl líbit.
pshulis
  29. 5. 2012, 14:08
Přidávám se ke komentáři pode mnou - tato kniha se čte "sama". Pro mě navíc je tu další rozměr: absolutní lhostejnost k přírodě a nakonec i lidem. Dodnes mám před očima větu: "Až tady s tím skončíme (rozuměj s vykácením oblasti velké jako náš kraj), půjdeme do Brazílie, tam se může všechno.." Kniha je dalším důkazem, že ediční řadu Zlatá edice nakladatelství Jota se vyplatí sledovat!
Marodaro
  9. 3. 2016, 22:35
Obsahuje spoiler spoiler Popravdě, knížku jsem přečetla jenom kvůli chystanému zfilmování a jsem ráda, že jsem to udělala. Některé zdlouhavě popisné pasáže jsem sice přeskakovala, ale děj mne zaujal hned od začátku. Serena mi uhranula..... byla zvláštní člověk, ale nemohla jsem se jí divit.
Jenom mi přišla Serenina smrt zbytečná. Byla už stará a umřela by tak jako tak, tak proč si zbytečně špinit ruce nečí krví. Ale to je jenom můj názor, možná jenom nejsem pomstichtivý člověk.

Filmové zpracování mne trochu zklamalo... Ze Sereny udělaly pouze žárlivou ženu poháněnou strachem z toho, že ji manžel opustí. Pokud bych knihu předtím nečetla tak by se mi ten film líbil mnohem více, protože konec byl tak nějak poetický. Zemřela, tak jak zemřít měla už jako dítě se svou rodinou.
boboking
  13. 8. 2011, 19:43
Román amerického autora Rona Rashe (*1953) „Serena“ je dalším příspěvkem do knižní řady Zlatá edice, ve které nakladatelství Jota vydává kvalitní četbu pro náročné čtenáře, zajímající se především o tituly kritikou oceňovaných světových autorů. Možná toto tvrzení by běžného čtenáře mohlo trochu odrazovat, trošíčku zavání chutí příliš intelektuálního a uměleckého čtiva. Ale v tomto případě kniha svojí kvalitou určitě uhrane čtenáře i běžné, tzv. mainstreamové literatury.

Román tohoto jižanského autora splňuje vše, co se od této specifické americké oblasti, a tedy i literární obce, očekává. Je svým obsahem drsný, mnohdy až chladně brutální, s postavami a postoji výjimečně specifickými.

A právě tato kombinace učinila z knihy jeden z mých nejúžasnějších čtenářských zážitků.

Román jsem začal číst v novoročním odpoledni a skončil jsem skutečně až pár minut po půlnoci, kdy jsem otočil poslední stránku. Strhující příběh z prostředí dřevorubeckých společností v Severní Karolíně na počátku třicátých let minulého století, se dá pokládat za literárně-umělecký thriller.

Napínavý příběh z časů hospodářské krize vás od první stránky pohltí svým dějem, kterému vévodí především silný charakter hlavní postavy.

Tou je Serena, manželka majitele dřevařské společnosti, které svým nekomfortním stylem života a myšlením doslova šokuje nejen další postavy z knihy, ale samozřejmě i vás, jako čtenáře.

Jak už částečně naznačuje samotný podnázev, Serena je žena, které se nespokojí jen se vcelku hmotně zajištěným životem ve společensky zapomenutém koutu Ameriky. Její ambice jsou mnohem vyšší.

Ale nejsou to jen ambice v podnikatelském smyslu. Její touhy vlastně směřují až absolutnímu ovládnutí životů všech lidí z jejího zájmového okolí. K tomu ji nahrává nejen její výchova, ale především doba. Po Státech se přesunují statisíce hladových lidí a rodin bez práce, a tedy i zdroje příjmu. Jsou proto schopni vydržet téměř jakékoliv pracovní podmínky, nebo i výstřelky majitele, překračující už zákony jak lidské, tak i právní.

Příběh je tedy vyprávěn vlastně ve dvou rovinách. Jedna patří Sereně, s jejími šokujícími myšlenkami a činy, a pak tu máme pohled dřevorubeckých part, které každé ráno vyrážejí do kopců za svou lopotnou prací. Tím se nám předkládá i obraz života lidí, kteří mají vlastně menší hodnotu než sekyra či pila, kterou používají ke svému živobytí.

Román je ukázkou toho, jak chladně uvažující člověk dokáže v nejistých časech získat postavení téměř boha, ovládajícího beztrestně bytí a nebytí jedinců.

V závěru právě toto činí z knihy skutečně napínavý thriller, kdy Serena a její pravá ruka Galloway začínají jednat jakoby smyslů zbaveni.

Ale možná i sám autor chtěl dát nakonec čtenáři naději, že Boží mlýny melou pomalu, ale jistě, a vložil krátký, kurzívou psaný epilog.
Tento jedinečný román přeložila Květa Palowská.