Pravda

Pravda

Vilímek - 1933

Vilímek (1933) 393 1. díl (překlad B. Jirsík)
Vilímek (1933) 380 2. díl (překlad B. Jirsík)
Vilímek (1926) 380 2. díl (překlad B. Jirsík)
Vilímek (1926) 393 1. díl (překlad B. Jirsík)
Hejda & Tuček (1906) 374 2 sv. - 374 a 364 str. (překlad Josef Skalák)
Nezjištěno / Jiné (1904) 426 Nová doba, Plzeň (překlad Josef Skalák)

Jde o kritiku režimu,dílo ovlivněno idejemi utopického socialismu. (Založil/a: cikyt)

Lecter
  21. 2. 2016, 19:35
Román je rozdělen na dvě části,hodnocení si nechám po přečtení celého díla.Ale už teď,po přečtení první knihy,jsem velmi spokojená.Jde opět o kritiku společnosti a román má být uměleckým zpracováním Dreyfusovy aféry,se kterou je Zola úzce spojován.
Příběhem provází učitel Marek Froment,který přijíždí s rodinou do městečka Maillebois a je svědkem nepříjemné události.Obvinění padá na židovského chlapce a Froment prožívá tento případ několik let,hledá pravdu,věří ve Francii,ale jeho nepřítelem se stává církev,která se nenápadně zmocňuje země,škol a zaujímá přední místa.Za naději,která se snad blíží,doplácí hrdina rozporem v rodině,která se manipulací přiklání k pravdě Boží.
Těším se na druhou knihu a jak to celé dopadne.Atmosféra doby a rozdíly společnosti i jednání ostatních je dobře vykreslená,cítím hodně odhodlání.