Válka ve vzduchu

Vilímek - 1937

Vilímek (1937) 359
Vilímek (1927) 359
Vilímek (1909) 359

Román vysoce plasticky zobrazuje útok Německa na New York za pomoci vzducholodí… (Založil/a: Tanmut)

Plk. Cathcard
  14. 2. 2016, 18:57
Fantastický román!

Prečítal som už niekoľko vojnových románov, vrátane Wellsovho "Oslobodeného sveta", ktorý som však pre jeho celkovo nezáživný štýl hodnotil "len" troma hviezdičkami (http://www.cbdb.cz/kniha-3748-osvobozeny-svet-the-world-set-free), ale tento jeho román je jeden z tých najlepších.

Román "War i the Air", alebo "Vojna vo vzduchu", je však iné kafe.

"Vy ste ako Napoleon a toto je vaša Moskva."

Román napísaný v roku 1908, asi päť rokov po slávnom lete bratov Wrightovcov, pojednáva o zneužití lietadiel a vzducholodí na vojenské účely. Nemecký cisár postaví flotilu vzducholodí a lietadiel, pomocou ktorej zničí mesto New York. Začiatok je trošku neuveriteľný, ale akonáhle veľká letecká armáda opustí hranice Nemeckej ríše, začína sa skutočné vojnové peklo a život hlavného hrdiny Berta Smallwaysa je ako na húpačke.

Autor nápadom využitia vzducholodí na bombardovanie veľkých miest predpovedal to, čo sa v 1. svetovej vojne naozaj udialo. Pravda, deštrukčná sia nebola až taká mohutná, bombardoval sa Londýn a nie New York, ale H. G. Wells sa napríklad strafil do hlavného agresora.

"Mohlo ľudstvo zabrániť tejto katastrofe? Mohlo zabrániť zničeniu Babylóna pred mnohými rokmi? Nemohlo, lebo nemalo k tomu potrebnú vôľu."

Príbeh je prerušovaný akýmisi intermaezzami, ktoré vysvetľujú dobovú náladu a postoje z globálneho hľadiska. Autor mrazivo predpovedal doslova devastujúci pacifizmus, aký poznáme aj dnes: New Yorčania, akoby sa vojensky postavili mohutnej armáde, radšej zamávali svojimi vlajočkami a spievali piesne o mieri. Mýlili sa, agresora to od inávazie neodradilo. Takýchto intermezz je viacero a všetky sú veľmi výstižné najmä pre dnešný svet. Iné hovorilo o falošnom pocite bezpečia, ktoré mala technicky vyspelá civilizácia.

"Bola doba, kedy bola táto oblasť plná ľudí. A prišiel čas, kedy bola táto oblasť plná mŕtvol."

Osobitný prim si zasluhuje posledná kapitola knihy. V nej sa prechádza dospelý muž so svojim synovcom ruinami mesta a hovorí mu, aký bol svet pred veľkým kolapsom. Chlapec nevie čítať ani písať, nepozná mandarinky ani banány. Ale ozajstnú knižku s obrázkami už videl. Nechápe mnohé veci, ktoré my dnes bežne robíme. Je to geniálna sonda opisujúca krehkosť a akúsi nezmyselnosť nášho zaužívaného spôsobu života.

Udivuje ma, aká je "War in the Air" neznáma kniha. Je to pritom geniálne dielo a rozhodne ho odpurúčam každému, koho bavia nielen vojnové romány.

Netuším, ako je to so slovenským, či českým prekladom; či vôbec nejaký existuje. Knihu možno zadarmo stiahnuť na stránke Project Gutenberg: http://www.gutenberg.org/ebooks/780

Alebo na youtube.com je dostupná ako načítaná kniha (v angličtine, samozrejme): https://www.youtube.com/watch?v=eHE8aXCaWx0

Je to rozhodne obsiahly román ale vďaka svojej výnimočnosti, napínavému deju a aktuálnosti (108 rokov po napísaní!) sa rozhodne oplatí.