Strážcové Varadínu

Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Brokilon - 2009
ISBN: 978-80-86309-33-0

Brokilon (2009) 978-80-86309-33-0 421

Dobrodružství kapitána Báthoryho (1)

První část cyklu o protitureckých válkách v Uhersku, Sedmihradsku, Chorvatsku a Středomoří v letech 1660 -1664. Kapitán Kornelius Báthory, šermíř, rytíř a básník, už mnohokrát prokázal své vojenské kvality. Jako člověk však selhal, když po manželčině smrti zanevřel na svého syna a raději dal přednost vojenské kariéře. Dnes, kdy je Michalu Báthorymu dvanáct let, chce Kornel všechno napravit a opět se mu stát otcem. Osud však chce, aby upřímnost svého pokání prokázal velkými oběťmi a podstoupil nevídané útrapy. Michal je totiž zajat loupeživými martalovci a než se jeho otec vyléčí z těžkých zranění, stopy po chlapci pohltí Osmanská říše. Skončil v otroctví, nebo v některém z janičářských výcvikových táborů? Je jen jediný člověk, který ví, kam přesně Michala zavlekli. A ten se právě připojil k turecké invazi do Sedmihradska. Kornel se vydává na cestu k transylvánské pevnosti Varadín, proti níž už táhne obrovská přesila Turků... (Založil/a: Teranell)

Keatin
  31. 7. 2016, 11:08
Kapitáne Kornélie Báthory, těší mě! Kniha je plná zvratů, překvapení, rychlé jízdy na koni, soubojů, není nouze o shledání se starými přáteli, ale i starými nepřáteli. Opravdu dobrá fantasy!!! Moje první kniha od tohoto autora a musím říci, že to bylo osudové setkání. Báthory, ne nepodobný o něco známějšímu Geraltovi, se mi vskutku líbil, je prostě znát, že autor umí. Dlouho jsem hledala sérii podobné té o Zaklínačovi a musím říci, že Báthory a to, co se kolem něj děje, Geraltovi udatně sekunduje. Rozhodně jsem zvědavá na další díly.
Domovoj
  29. 12. 2015, 16:40
Jsem nadšená a nemůžu jinak než dát plných pět hvězdiček a kdyby to šlo, dala bych klidně i víc. Knížka mě neskutečně pohltila a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Jde o hodně čtivý dobrodružný příběh s mírnými prvky fantasy. Pokud byl pro mě dosud nepřekonaným hrdinou fantasy knížek Geralt z Rivie, tak mu Kornelius Báthory hodně šlape na paty ;-), jestli ho dokonce nepřekonal....
Jestli autor píše i ostatní své knihy v podobném duchu, pak se nejspíš brzo stane mým oblíbeným :-).
LadysR2
  5. 1. 2016, 12:39
Tak mi není úplně jasné, zda čtenář Loutnista pochopil, že Červenák je autor fantasy. Protože všechny výtky v jeho komentáři knize vytýkají přesně ty atributy a klišé, na kterých fantasy stojí.
Já se skvěle bavil hned od první strany. Děj má spád, nápady, napětí, akci. A ano. Kniha je jednoduchá a přímočará. A přesně to od fantasy chci.
Až budu chtít číst něco náročného, sáhnu po ruských klasicích. Nebo britských. Ale srovnávat tyto dva literární světy je úplně mimo.
Červenák je mistr fantasy pera a už se těším na další Báthoryho příběhy. Koupené už je mám. :-)
Zlatokrt
  5. 1. 2013, 21:42
Dobré čtivo, i když se mi zdá poněkud depresivnější než většina ostatních autorových knih, které jsem zatím četl. Za přečtení rozhodně stojí, těším se na další díl.

Ad Loutnista: "O tom, že koupel v jakémsi magickém roztoku naučila kapitána pohyby, dovednosti, dechová cvičení, postoje a kličky; zkrátka schopnosti, kterým se nejlepší šermíři učí několik desítek let, raději ani nemluvím." - knihu jsem přečetl celou a nikde jsem na zmíněné nenarazil. "Magický roztok" se zde vyskytuje v jiné, pro mě vcelku uvěřitelnější, funkci. Bojové schopnosti měl hrdina již před jeho aplikací a nevšiml jsem si, že by se po ní nějak zlepšily.
adevr
  15. 1. 2012, 19:23
Opravdu, ale opravdu dobrý příběh......Těším se velice na další díl této trilogie a smekám před panem spisovatelem.
Loutnista
  20. 8. 2012, 7:30
Pro ty, kteří milují jednoduché příběhy s přímočarým dějem, bez zbytečných oklik nebo rozsáhlých, složitých dějových zápletek, je tato kniha jako dělaná. Náročnějšího čtenáře ovšem překvapí až jednostranná negativita knihy (dokonce i hlavní hrdina je krutý válečník bez kouska cti - jediný jeho "dobrý" čin je, že se vydá hledat svého syna do Osmanské říše, ale dokonce i při tom účel světí jakékoli prostředky). Bůhvíproč tu také nalézáme až začátečnická klišé - například bezchybná muška hlavních postav a chronická neschopnost přesně zasáhnout cíl u nepřátel. O tom, že koupel v jakémsi magickém roztoku naučila kapitána pohyby, dovednosti, dechová cvičení, postoje a kličky; zkrátka schopnosti, kterým se nejlepší šermíři učí několik desítek let, raději ani nemluvím.

Byť naproti tomu lze postavit dobrý popis prostředí, ucházející dialogy a slušné provedení soubojů a momentek, nemůžeme mluvit o tom, že kniha je skvělá. Ba ani dobrá. Oproti skutečně dobrým knihám by to bylo nefér.