Bohatýr: Dračí carevna

Bohatýr: Dračí carevna Originální název: Bohatier: Dračia cárovná

Wales - 2007
ISBN: 9788086939612

Wales (2007) 9788086939612 416

Po ovládnutí kraje Bulharů na řece Volze se kyjevský vojevůdce Svjatoslav na čas usadil v sídelním Bolgaru a upevňuje zde své mocenské pozice. Ilja a ostatní bohatýři, rychle se uzdravující z válečných zranění, jsou však jako na jehlách. Jejich úhlavní nepřítel, velekněz Tugarin, unikl někam na sever. Svjatoslav dovolí bohatýrům, aby se vydali po jeho stopách a jednou provždy s ním skoncovali. Družina vypátrá zloducha v divokých končinách obývaných kmenem Čeremisů, ale tam štvanice zdaleka nekončí. Jejich nepřítel totiž směřuje na sever, na území tajemných Čudů. Pověsti vyprávějí, že někde v tamních lesích je brána do záhrobí, na železný most a divotvornými silami obestřený ostrov Bujan… A právě tam chce zákeřný čaroděj konečně získat schopnosti, které z něj učiní poloboha. Ostrov však střeží neblaze proslulá čarodějná kněžna, kterou místní vyděšeným šepotem nazývají Baba Jaga – „matka hadů". Ilja a jeho druhové budou muset opět bojovat s dračími kouzly i s temnotou, která si našla zrádné srdce v jejich vlastních řadách… (Založil/a: Teranell)

Veassë
  22. 1. 2014, 9:24
Po dočtení Ocelového žezla jsem se dychtivě vrhla na Dračí carevnu a opět mě kniha nezklamala. Znovu je z ní cítit obrovská fantazie provázaná s obdivuhodnou znalostí historie. Kniha je napínavá a velmi čtivá, takže určitě doporučuji! :-)
Solvi
  14. 1. 2016, 19:07
Obsahuje spoiler spoiler Nejlepší díl bohatýrské trilogie a zároveň nejlépe napsaná fantasy (těsně pod Krvavým ohněm) čerpající z ruských bylin, ugrofinských, tatarských a uralských mýtů. Bohatý mytologický podklad, příběhy a samotný děj jsou naprostým vrcholem tvorby nejen evropské, ale i světové (tedy podle toho, co jsem měl zatím možnost přečíst). Bohatýři nacházejí hluboko v čeremiských lesích rozpadající se mrtvolu suwarského draka, kterého smrtelně ranil Ilja svým mečem Gněvem. Tugarin Drakovič má však úctyhodný náskok a již získal na svoji stranu čeremiského vládce a ve sklepení se snaží podmanit si vůli Vseslajeviče, jehož žezlo mu zabavil a kterého drak pouze chytil do tlamy, avšak nezabil. Místem ve kterém se odehraje vše podstatné je vesnice Kokšaga, ve které žijí malí lidé (ti jsou považováni za démony, ve skutečnosti jsou však neškodní). Tito lidé jsou každý rok napadáni mocnou Jagou a jejími sedmi dcerami na létajících koních. Tugarin Drakovič slíbí, že vesnici ochrání. Má totiž svůj vlastní plán - získat třetí část zyrnitrininy šupiny, kterou má ve svém žezle Jaga a tím se stát polobohem. V souboji se Jaga ukáže jako nesmrtelná. On však zabaví jednoho z koňů a míří k jejímu sídlu. Jaga je svým bývalým milým nyní jednookým obrem Sjudbejem dopravena do své skrýše. Tady na ni však číhal Drakovič a Sjudbeje zabil. Jaga předtím svým počínáním nevědomky kouzelníkovi prozradila, jak se dostat svojí skrýší na bájný ostrov Bujan, hlídaný třetím mocným drakem, na kterém vyrůstá Veledub osídlený všemi slovanskými bohy. Na železném mostě a později i na samotném ostrově dochází k titánskému zápasu, ze kterého vychází vítězně bohatýři. Vseslajeviči zuboženému, zatrpklému kouzelníkovi se podaří spojit všechny tři šupiny. Stává se z něj nejmocnější kouzelník světa. Jeho mysl a tělo se však změní…Dobrovolně přijímá „otrocké“ jméno Koščej.
Koščej Nesmrtelný.