Psychologie - přehled základních oborů

Psychologie - přehled základních oborů

Triton - 2011
ISBN: 978-80-7387-443-8

Triton (2011) 978-80-7387-443-8 864

Kniha Psychologie přináší přehled oborů základních psychologických věd v čele s obecnou psychologií, jak je to obvyklé u dnešních obsáhlých učebnic psychologie v angličtině a němčině. Tak se čtenář seznámí vedle hlavních témat obecné psychologie (vnímání, imaginace, myšlení, cítění a motivace) také se základy psychologie osobnosti, v níž autor klade důraz zejména na její dynamickou strukturu a funkce jáství (ega). Publikace obsahuje také úvod do sociální psychologie, zejména psychologické základy dyadických vztahů (tj. vztahů já-ty), dále úvod do vývojové psychologie s přehledem psychických zvláštností dětství, dospívání, adolescence, dospělosti a stáří, a konečně je čtenář uveden také do základů psychopatologie (přehled základních poruch psychické činnosti) a psychoterapie (základní metody a směry). Pro přehled v odborné terminologii je kniha na konci vybavena poměrně obsáhlým slovníčkem psychologických termínů.

Na rozdíl od velkých bohatě barevně ilustrovaných učebnic psychologie uvedených k nám v překladech z angličtiny klade Psychologie důraz na poměrně podrobný úvod do teorie psychiky a jejích filosofických aspektů. Pokouší se tím integrovat novodobou empirickou psychologii zaměřenou přírodovědecky s fenomenologickým směrem, který vrací psychologii k její primární zážitkové dimenzi. Proto autor věnoval poměrně hodně pozornosti filosofickým aspektům psychologie a také analýze imaginace, citů a dalším tématům, které souvisí s vnitřní, intrapsychickou doménou oboru.

Kniha je výsledkem rozsáhlého srovnávacího studia učebnic psychologie a také autorovy dlouholeté pedagogické činnosti na několika vysokých i středních školách, při níž dospěl k závěru, že psychologické myšlení vyžaduje vedle znalostí empirických fakt také teoretické vědomosti a filosofický vhled. (text nakladatele) (Založil/a: Esther Darnett)