Ledové ostří - Einarinn 5

Ledové ostří - Einarinn 5

Triton - 2011
ISBN: 978-80-7387-474-2

Triton (2011) 978-80-7387-474-2 568

Livak se nudí. Zima v Kellarinu měla co nabídnout, teď to ale nestojí za nic. Jistou naději nabízí plán na znovuobsazení jižní části původní kolonie, to však nebude možné, dokud z kontinentu po dlouhé zimě nepřipluje první loď. Livak však netuší, že žádná loď nedorazí. Důležitá obchodní cesta do Tormalinu není zrovna bezpečná. Nová hrozba, jíž musí kolonie čelit, se navíc ukáže mnohem závažnější, než se původně zdálo...
Závěrečný díl série Einarinn opět přináší kouzelné vyprávění, silné charaktery a detailně propracovaný svět.

Ukázka z obálky knihy:
Zatímco mluvila, cítila jsem, jak se o mě něco otřelo, nic jsem však neviděla. Guinall mi tiskla ruku tak, až mi začaly dřevěnět prsty. Dívala se přímo skrz mě a důrazně opakovala zaklínadlo. Zjistila jsem, že se třesu tím neovladatelným chladem, kterému staří lidé říkají ovanutí Poldrionovým pláštěm. Držela jsem Guinall za ruce tak pevně, jako ona držela mě. Musela jsem věřit, že to dokážeme, jinak jsme byly obě ztracené. Pokud mezi mágy a éterickou magií, připravenou vyrvat jim rozum z hlavy, stálo jen tohle, budu zaříkávat, dokud mi neuschne jazyk. (Založil/a: Esther Darnett)

Teranell
  17. 2. 2014, 21:59
Nevím, jestli je to překladem nebo autorkou, ale Ledové ostří ani zdaleka nedosahuje kvalit předchozích čtyř dílů. Chybí mi tam především jazyková vytříbenost a skvělé dialogy, které dřív i z těch nejnudnějších pasáží dělaly něco, v čem jsem se vždycky s chutí porochňala bez ohledu na náladu a denní či noční hodinu. Tady jsem místy přemýšlela, jestli si ze mě náhodou někdo jenom nedělá srandu, obzvlášť u zmiňovaných rozhovorů mezi postavami. Konec temnosráče Ilkehana nebyl očekávaným vrcholem knihy a ten, co přišel vzápětí, byl pro mě spíš tak trochu parodií na mnohem silnější momenty v předchozích knihách. Ale budiž, dostali jsme rozuzlení zápletky, přestože bych si důstojný konec epické pentalogie představovala asi trochu jinak.