Lekce tvůrčího psaní

Poprvé vydáno celosvětově: 2005

Petrov - 2005
ISBN: 80-7227-223-3

Petrov (2005) 80-7227-223-3 138

Po generačním románu Vybíjená přichází nejpopulárnější tuzemský spisovatel s komorní psychologickou novelou, která podle jeho vlastních slov pojednává „hlavně o tom, jak obtížné je v Čechách napsat - a koneckonců i prožít - cituplný příběh".
Lekce tvůrčího psaní je ovšem také sebevědomým autorským gestem: jakoby téměř z ničeho, navíc přímo před očima čtenáře vzniká příběh učitele tvůrčího psaní, v němž se proplétají osudy několika jeho studentů a především jedné „báječné náhradní matky". Suverénní vypravěčství, pevně sevřená kompozice, smysl pro gradaci i tajemství či dovedné propojení jednotlivých motivů - i to jsou zdánlivě samozřejmé součásti tohoto prozaického „rychlokurzu psaní".

Introvert
  24. 2. 2014, 16:17
Pohoda, klídek... Obojí na mne dýchlo z této útlé knížky o lekcích tvůrčího psaní. Nenáročné, oddechové.
jehlaspichlas
  15. 8. 2011, 15:23
Je to sice už delší dobu, co jsem to četl. Je to jednoduchý román ve stylu seriálu
"Ulice". Myslím, že Kingovo Psaní o: memoáry o řemesle mi přineslo víc než vieweghova
oddychovka do vlaku.
huttershofen
  31. 1. 2013, 16:08
Neodsuzuju Viewegha, ale tahle knížka se mu nepovedla. V první kapitole nastíní charaktery postavy a ty se potom v daných škatulkách pohybují jak v tuctovém XXX-dílném seriálu. Tím na mě kniha působila strašně klišovitě. A rozhodně ji nespasí náznak postmoderního přístupu se vstupy reálné postavy autora, což vzhledem ke zbytku spíš vyzní jako nepovedený vtip.
Alaglesia
  9. 3. 2014, 10:57
Začátek knihy byl velmi slibný, ale zbytek zklamal. Myslela jsem, že autor zpracuje příběhy jednotlivých postav trochu do hloubky, ale bohužel. Kniha je jako když napsána narychlo a bez nápadu.
Jane Dark
  21. 9. 2016, 13:27
Nepatří do skupiny spisovatelů z oblasti knižních žánrů, které sama čtu a čas od času k nim přidám recenzi.
Ale tady už je potřeba něco vyjádřit.
Samozřejmě jsem četla i shlédla Báječná léta pod psa. Ale to byl autorův nejvyšší vrchol, kterého dosáhnul. Od té doby se vezl a veze na vlně klasického češství. Tím mám namysli jednoduchý styl psaní, který se párkrát proměnil v ještě jednodušší filmové zpracování, např. Všichni účastníci zájezdu. Klasika v podobě očekávaného od tohoto národa: Trocha komedie, alespoň jedna facka, jedna obnažená žena, a nějaký ten spor. Prostě to, co většina národa čeká a navíc chce - jednoduchost bez poselství a hloubky. Nikdy netřeba se nad něčím zamýšlet. Zkrátka a dobře: Vepřo, knedlo, zelo a pivo na deset způsobů, ale v podstatě totéž, až na několik málo výjimek!
A sázky na jistotu, bez riskování v podobě děje táhnoucího čtenáře do hlubiny zamyšlení, nemám už z principu ráda.
Jak už jsem napsala, pár výjimek tu bylo. Ale byla bych pokrytec, kdybych neuvedla, že z mého pohledu a mých pocitů, se autor nikdy - nebo snad jen s jednou výjimkou - neodvážil z mělčin jít do větší hloubky. A jestli to už zkusil, nedopadlo to dobře. A s posledními roky je to s jeho knihami jako na houpačce.
A tato kniha, mu z mého pohledu prokázala další "medvědí službu".
No nic. Každému po zásluze.
tomashe
  4. 8. 2010, 20:53
Vcelku čtivé dílko, které lze bez většího přemýšlení, či jakékoliv jiné formy zaujetí zhltnout v pauze mezi odpolední telenovelou a Ordinací v růžové zahradě.