Eifelheim

Triton - 2011
ISBN: 978-80-7387-462-9

Triton (2011) 978-80-7387-462-9 424

Anotace:
Před staletími zmizela z mapy Německa vesnice a už nikdy nebyla znovu osídlena. Tento fakt zaujal historika Toma a jeho přítelkyni, fyzičku Sharon. Tomův zájem hraničí až s posedlostí.

Podle vší logiky se měla vesnice dochovat, ale zanikla… Co bylo na Eifelheimu tak zvláštního, že úplně zmizel před více než šesti stovkami let?

Píše se rok 1348, otec Dietrich, vzdělaný ve vědách a filozofii, je knězem ve vesnici Oberhochwald, která se zanedlouho přejmenuje na Teufelheim (jméno bude během let zkomoleno na Eifelheim), kde černá smrt nabírá na síle. Dietrich se ke svému úžasu stane prvním prostředníkem mezi lidstvem a cizí rasou z jiného vesmíru, jejíž loď ztroskotala v nedalekém lese…

Román byl v roce 1987 mezi nominovanými na cenu Hugo.

Ohlasy:
„Nádherné a fascinující. Skvěle napsaný a dokonale promyšlený science fiction román, který si zaslouží stát po boku klasických děl žánru. Čte se jako Artur C. Clarke střihnutý Einsteinem a Tomášem Akvinským – a to je jenom začátek. Tuhle knihu jistě neminou mnohá ocenění, ale ještě důležitější je, aby se vám dostala do rukou a mohli jste si ji přečíst.“

Robert Charles Wilson

„Flynn nás zavádí do dvou úžasných světů: středověké německé vesnice, kde se racionalismus a venkovské pověry střetávají s mimozemšťany, a moderní současnosti, v níž spolu žijící historik a teoretická fyzička dokáží překročit hranice mezi vědeckými obory a společně učiní zásadní objevy… Je povzbuzující vidět, že Flynn přichází s promyšleným románem postaveným na solidních základech. Jak často něco čtete a řeknete si: ‚Ten chlapík ví, o čem mluví?‘ Na konci jsem už téměř věřil tomu, že ve čtrnáctém století v Německu přistáli mimozemšťané… Svým způsoben jsem si přál, aby to byla pravda.“

Orson Scott Card

„Pečlivě zpracovaný, napínavý, fascinující román pro čtenáře, kteří vyhledávají tu nejkvalitnější, přemýšlivou science fiction.“
Kirkus Reviews

„Flynn spřádá minulost s budoucností s vynikající znalostí vědy a dějin středověku. Vzniká tak úchvatný dialog vědy a víry. Díky promyšleným zápletkám a výborně vykresleným současným i středověkým postavám patří tato kniha, jejíž části už dříve vyšly jako povídka, i do té nejmenší knihovničky.“

Library Journal (Založil/a: Esther Darnett)