Stěhování národů a východ Evropy

Podtitul: Byzanc, Slovani a Arabové

Vyšehrad - 2006
ISBN: 978-80-7021-787-1

Vyšehrad (2006) 978-80-7021-787-1 560

Kolektivní dílo pracovníků Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně navazuje na velice úspěšnou práci J. Bednaříkové Stěhování národů, jež vyšla již ve dvojím vydání. Jestliže tato kniha se zabývala především dějinami západní a jižní Evropy mezi 3. a 8. stoletím a zkoumala postupné pronikání Germánů na území říše západořímské, právě vydávané dílo se zaměřuje na toto období (někde až po zlom tisíciletí) ve východní Evropě, na Balkáně a v Přední Asii. Líčí postup slovanských kmenů na Balkán a jejich šíření až hluboko na území říše Byzantské, arabskou expanzi do Přední Asie a do Egypta a rovněž i vnitřní změny v Byzanci náporem těchto útočníků způsobené. Obdobně jako v díle Stěhování národů zaměřili se i zde autoři zvláště na proces christianizace a právní vývoj v průběhu této dramatické epochy. (Založil/a: Onyxia)

Hledající
  26. 10. 2013, 18:42
Svůj názor jsem vyjádřil již při hodnocení knihy "Stěhování národů". Zde jsem hlavně ocenil pro mě zatím ne zcela známé informace o arabském světě / kultuře a Bulharech.