Frankové a Evropa

Frankové a Evropa

Vyšehrad - 2009
ISBN: 978-80-7021-942-3

Vyšehrad (2009) 978-80-7021-942-3 336

Nová práce brněnské autorky, docentky dějin na Masarykově univerzitě, navazuje do jisté míry na její úspěšné Stěhování národů. Tentokrát se v ohnisku zájmu ocitá bezesporu nejvýznamnější i nejznámější z velkých etnik éry stěhování národů – Frankové. Pohled na dějiny tohoto národa, který zcela mimořádným způsobem ovlivnil běh evropských dějin, umožňuje vlastně zamyšlení nad samotnými kořeny dnešní Evropy. V centru zájmu J. Bednaříkové je především kultura a náboženství Franků. Centrální událostí, jedním z klíčových okamžiků evropských dějin vůbec, je křest franského vládce Chlodvíka, k němuž došlo kolem roku 500. Významu této události, jejímu místu v kontextu evropských dějin, četným otázkám a interpretacím s ní spojeným se v knize dostává zasloužené pozornosti. Ke slovu přichází hojnost dobových pramenů a dokumentů. Dalšími tématy jsou například sněmy franské církve a jejich význam, legendy, dědictví antiky v kultuře Franků. Kniha J. Bednaříkové představuje další podstatný příspěvek k poznávání kulturních a duchovních základů našeho kontinentu. (Založil/a: Onyxia)

Hledající
  9. 4. 2014, 20:55
Na rozdíl od předchozích 2 knih "Stěhování národů / a východ Evropy" je čtení tentokrát obtížnější, nejspíše dané tím, že popis se netýká většího celku, ale podrobnějšího zkoumání jednoho etnika resp. kmenové skupiny do velké hloubky a rozsahu. Takže spousta jmen, termínů, dat, souvislostí.. nicméně se opět jedná o vysoce erudovanou a kvalitní knihu, doporučuji.
Míša.MCL
  23. 10. 2011, 16:53
Učitě velmi dobrá práce, jen mi trochu vadilo, že jména uváděná nebyla počeštěná a musela jsem zjišťovat o koho jde.