Za času řeky lásky

Originální název: Au temps du fleuve Amour

Baronet - 2005
ISBN: 80-7214-760-9

Baronet (2005) 80-7214-760-9 220

Román Za časů řeky lásky z pera u nás již známého originálního vypravěče a nositele Goncourtovy ceny mistrně a vtipně popisuje, jak do jednoho zapadlého kouta bývalého Sovětského svazu dorazil Západ. Je knihou o dospívání, o probouzející se lásce a sexualitě, o síle přátelství a prolínání dvou odlišných kultur, světů a ideologií: Západu a Východu. Dimitrij, Utkin a Samuraj jsou tři nerozluční přátelé. Vyrůstají v jedné zapadlé sibiřské vesničce, ve které vládne duch komunistické totality. Život tam zdaleka není snadný: jednoho dne se například obyvatelé probudí a jejich obydlí jsou celá zapadaná sněhem, jindy v době tání zase celá vesnice odplouvá po řece. Každý z chlapců má svůj vlastní příběh. Utkin utrpěl v dětství úraz, když řeka odnášela v období tání sibiřské ledy. V jeho znetvořeném těle však vládne bystrý duch s básnickými a literárními ambicemi. Samuraj se na základě nepříjemného zážitku s utečenci z nápravného tábora vypracoval ve skvělého bojovníka. Dimitrije, jehož matka zemřela při porodu, vychovává teta. Je to krásný chlapec a líbí se ženám, takže dostal přezdívku Don Juan. Tato trojice Básník, Válečník a Milenec prožívá nejrůznější dobrodružství. Zásadní zlom v jejich životech však způsobí herec Belmondo: komunistické kino Rudý říjen v krajském městě Nerlugu, vzdáleném asi 37 km od vesničky, začne náhle z ničeho nic promítat jeho filmy. Sibiřané, zvyklí na filmy socialistického realismu o plnění pětiletých plánů a zvyšování výkonů tkacích stavů, jsou doslova v šoku. Charizmatický Francouz svými šarmantními hrdinskými kousky na Azurovém pobřeží, doprovázený krásnými, opálenými a spoře oblečenými obdivovatelkami, způsobí v celém kraji doslova poprask a ovlivní osudy jeho obyvatel. (Založil/a: Nefra)

Andrei Makine Andrei Makine
*10.09.1957

Nefra
  17. 7. 2011, 23:12
Opravdu netuším, jak mohl autor získat literární ocenění, které má na svém kontě. Kniha byla nezáživná, nečtivá, nudná. Nevím jakým zázrakem se mi jí podařilo dočíst. Nadchne ty, kteří nevyžadují děj.