Bláznivý den

Originální název: Joey Pigza Swallowed the Key

BB art - 1998
ISBN: 8072571028, 9788072571024

BB art (1998) 8072571028, 9788072571024 128

Klíč v žaludku není zdaleka jediným "průšvihem" hyperaktivního hrdiny této knížky. Billy si také strhne nehet, když si pokouší ořezat prst v ořezávátku, při prohlídce u lékaře ukradne v nestřeženém okamžiku hrst náplastí a polepí si jimi břicho, a co je nejhorší, při jedné ze svých nehod uřízne své spolužačce špičku nosu zakázanými superostrými nůžkami paní učitelky. Příběh je vyprávěn v první osobě a sám Billy nám ve svých tragikomických zážitcích sděluje, že žít s poruchou, při níž člověk není schopen se soustředit ani zvládat záchvaty hyperaktivity, není vůbec jednoduché. A bezmála stejně těžké je vypořádat se se svojí minulostí. Billyho nejprve opustil otec, který propadl alkoholu, a hned po něm matka, která se vydala otce hledat. O Billyho se starala babička, stejně "praštěná" jako vnuk, která mu připravila nejednu těžkou chvíli. Navzdory tomu je kniha plná optimismu. Maminka se vrací a pro Billyho nastává obrat k lepšímu. Učitelé, kteří mají Billyho opravdu rádi, protože znají jeho dobré srdce, začnou jednat. Největší díl práce však zůstává na Billym, jemuž konečně dochází, že je to on, kdo má svůj život ve vlastních rukou. (Založil/a: soniaf)

Jack Gantos Jack Gantos
*02.07.1951

soniaf
  18. 7. 2011, 22:27
Okolo 11 a 12 let jsem tuhle knížku měla strašně ráda. Není tak skvěle propracovaná, jako trilogie o Jacku (Jack v ráji, Jackova černá kniha atd.), přesto se u ní člověk zasměje. Autor celkem dobře vystihuje charakter hyperaktivního dítěte a o tomto problému píše s jistou nadsázkou. Jack Gantos je skvělí autor knížek pro mládež, ačkoliv už jsem z jeho knížek "vyrostla", kdykoliv bych se k některé z nich vrátila a přečetla si jí.