Tajemství

Originální název: The Secret

Ikar - 2008
ISBN: 978-80-249-1008-6

Ikar (2008) 978-80-249-1008-6 214

Stojíte na prahu poznání. Fragmenty velkého tajemství se objevují v legendách, mýtech a filozofiích po celá staletí, jen znát tu správnou šifru. Kniha, kterou právě držíte v rukou, shromáždila moudrost předchozích generací a naučí vás dosáhnout všeho, co si přejete - v oblasti peněz, zdraví, vztahů i osobního štěstí. Pochopíte skryté síly, které ve vás dřímají, a odhalíte jejich moc. Učení novodobých mistrů, kteří štěstí, zdraví a bohatství dosáhli, vám ukáže, jak lze tajemství spokojeného života aplikovat na každém kroku. (Založil/a: hortik93)

Rhonda Byrne Rhonda Byrne
*1945

alča87
  19. 8. 2012, 16:19
Dala jsem plný počet, protože mám pocit, že na tom něco je. A hlavně znám pár lidiček, kterým tov opravdu pomohlo. Člověk to vlastně všechno ví, někde v hlavě to má, ale neuvědomuje si to. Několikrát jsem se musela vracet, abych vůbec vnímala co se tam píše.
Ale od přečtení se snažím myslet pozitivně. :) Jediné co autorce závidím je ten obrovský počet prodaných výtisků.
Jadelaine
  29. 9. 2013, 16:01
Obsahově dobré, ale americký "vymývací" styl mi ze začátku dost vadil. Jinak doporučuji k přečtení.
thefreakinside
  3. 7. 2013, 14:15
Do nekonečna omílaný jeden fakt, jedna pravda, která je označována jako ono "tajemství". Na můj vkus je tato kniha podána až příliš "americkým stylem", ale ve výsledku si z toho člověk může odnést mnoho, třeba i nový životní styl.
Mariana.
  7. 12. 2012, 22:35
Byla první... kdo to položil do povědomí veřejnosti, že by něco takového skutečně mohlo být.. Prošlo to škálami společenských vrstev, od podnikatelů po intelektuály, kteří měli potřebu (bez studu) zasílat to dál. První taková- a za to těch 100%.. od toho, abych knihu kritizovala v tomto případě nejsem a nechci být. Film je též fajn, pokud někoho neznechutí ta "přeamerikovanost" v tomto případě až markantní. Neměla by odradit, předsudků plno, stejně jako kritiky, mělo by se na to jít jinak.. Vytáhnout si co zajímá, co ne, nechat jít a běžet dál.
Olivka
  8. 8. 2013, 16:09
Knížka je psaná americkým stylem, hodně se opakuje, ale zase "opakování je matka moudrosti". Knihy o pozitivním myšlení se ke mně tak nějak dostávaly samy už v pubertě, takže už takových 15 let žiju v tom, že to co si člověk myslí, co si přeje, se mu přihodí. V mém životě to teda platí jak na hmotné tak nehmotné věci, ale stále se mám co učit. Myslím, že hlavní je vůbec pohled na život, kdo je pesimistický, negativní, nemá radost z ničeho a nevěří nikomu a ničemu, tak tomu těžko přečtení této nebo jiné podobné knížky může nějak pomoci. Člověk se totiž musí snažit sám měnit svůj život a pohled na něj k lepšímu a naučit se myslet "jinak", což je pro hodně lidí "namáhavé a nepohodlné", a tak raději zůstanou ve své bublině přesvědčení, že to ten svět kolem nich je špatný. Někdo může říct, že autorka na tom akorát vyrýžovala pěkný prachy, ale přece není třeba si tu knihu koupit, můžu si ji půjčit a možná díky této knize, která měla obrovskou mediální masáž, se k lidem dostanou i ne tak známé knížky na stejné téma. Věřím tomu, že kdyby víc a víc lidí žilo pozitivně a přejícně, bylo by na světě lépe.
Zajdaanek
  2. 8. 2014, 16:27
Nejhnusnější, nejodpornější a nejvypočítavější byznys. Odpad všech odpadů! Větší nástroj na vymytí mozku jsem nepoznal ještě.
petshop
  25. 1. 2014, 15:30
Jsem překvapená počtem těch nejpozitivnějších ohlasů. S pozitivním myšlením souhlasím, je to potřeba a snažím se o to a sem tam to i vyjde, ale věřit tomu, že mi vesmír pošle milión jen proto, že jsem tam vyslala objednávku, to je krapet přitažené za vlasy a dle mého názoru to shazuje celou knížku. Jo, tak v první třetině jsem tomu ještě věřila, ale jak se to přehouplo přes polovinu, už jsem to nemohla ani dočíst jak mi to lezlo na nervy.
Laděnka Šušu
  19. 2. 2014, 23:08
Klasická kniha "Nové doby", typické vymývání mozku pro nespokojené lidi se svým vlastním životem. Stále dokola a dokola, v knize samozřejmě nechybí lidi, kterým "Tajemství" změnilo život. (Převážně podnikatelé, manažeři či ředitelé firem v Americe.)
Pro zajímavost jsem se ptala okruhu lidí, zda-li jim tahle kniha pomohla, a odpověď byla NE. Je normální, že člověk má pozitivní i negativní myšlenky, a vymýtit násilně negativní myšlení rozhodně nevidím jako řešení a ten zázrak, který mi přinese do života vše. (Naopak když si budu říkat, že nesmím negativně myslet, je to tak, jako bych si zakázal/a myslet na ledního medvěda. Otázkou, je na co budu nejvíce myslet, když si zakážu myslet na ledního medvěda ?? Ano, právě na ledního medvěda.)
A další otázka, dost zásadní vyvstává - Když by všichni tedy měli vše, po čem touží :
Kdo by vyráběl ta luxusní auta ??
Kdo by stavěl ty luxusní domy ??
Kde byste našli místo na přecpaných plážích ?? (Které jsou už tak dost přecpané...)
Kdo by tiskl ty peníze ??
Většinou se právě ti na nejvyšších postech (viz. autoři knihy Tajemství), mají dobře právě díky obyčejným lidem, kteří žijí své životy nejlépe jak dovedou, a s tím, co mají, či nemají.
Protože řekněme si narovinu - někdo i ty veřejné záchody vytírat musí :-).
Někdo musí uválet to těsto na chleba, který si každý den kupujete v pekařství či v obchode. ( Ano ! Domácí trouby na vlastnoručně vyrobený chleba jsou ! To je nám známá věc :-) )
Předpokládám, že paní spisovatelka získala své "tajemství" právě knihou, kterou vydala, a která ji přinesla miliony, díky lidem, kteří věřili v naději, že právě "tato kniha" je spasí.
Pokud se někomu jeho Tajemství naplnilo - držím palce, ať se daří ! :-)
Bohužel znám lidi, kteří spíše zanevřeli. Zanevřeli na svůj život, který je sám o sobě krásný takový, jaký je, a byli velmi zklamaní.
Ať zvedne ruku ruku každý, komu kniha Tajemství doslova překopala jeho život na život "vysněný a dokonalý", pokud ji někdo zvedl, gratuluji :-).
Každému přeji, aby byl spokojený, ale tudy cesta mnoha lidí (aspoň ty, které znám) - nevede.
Celkově bych shrnula knihu Tajemství jako jeden velký, komerční podvod a oblbování mozku.
Ale to je jen můj názor, který může být naprosto v rozporu s názorem jiného člověka, to už je potom o vlastní zkušenosti :-).
Za mě jsem mohla vyčarovat maximálně 2 hvězdičky, za krásnou práci grafiků a efektivní přebal knihy :-).
mauvais-ange
  11. 11. 2013, 21:12
Kniha zajímavá, ale vadilo mi že je v podstatě celá o tom samým dokola. Zkusila jsem se podle ní řídit a moc mi to nefungovalo, i když v podstatě tomu věřím. Ale na druhou stranu, když se na něco moc těším a moc si to představuju, nakonec to dopadne katastrofálně, takže je třeba také počítat s nějakých tím zákonem schválnosti, to v knize nenajdete :-) Jak kniha sama říká - pokud vám to, co se v ní píše, nevyhovuje, aspoň to víte a můžete od ní dát ruce pryč.
Emma89
  2. 6. 2016, 10:07
Moc nechápu, proč je kniha napsaná na 200 stran. Upřímně, vše by se dalo shrnout do jedný věty - chceš-li něco mít, musíš na to myslet a upřímně věřit tomu, že se to stane. Ostatně, tohle už bylo napsáno v Alchymistovi od P. Coelha, takže pro mě nic nového. ¨
Já jsem byla dost pesimistický člověk, jelikož se mi tehdy, kdy jsem knihu psala, sypal celej život a měla jsem zkrátka období pod psa. Knihu jsem nedočetla, jednak proto, že jsem už po pár stránkách měla pocit oné opakovatelnosti stejný myšlenky, a druhak proto, že se mi opravdu splnilo to, po čem jsem toužila. Náhoda? V tomto případě hodnotím dvěmi způsoby - literární hodnota? Nula. Výsledek? 100%. Za zkoušku člověk nic nedá.
Dumbicek
  17. 12. 2015, 13:25
Asi nejsem na tenhle typ literatury moc vhodný čtenář. Snažím se myslet pozitivně, ale přece vždycky to nejde. A bohužel i když si svůj cíl vizualizuji a mnohdy jsem se chovala tak jako, že už to mám, ale i přesto to stále nemám. Tak si říkám,kde je podle autorky problém? Taky mi vadilo, že jsem z knihy měla pocit, že spíš musím být pozitivní, musím věřit a než že bych měla chtít taková být.Za mě je to dost oblbující kniha, ale má moc pěkný obal. Je však možné, že tato kniha může někomu pomoci - vždyť se to stále opakuje aneb Věř a víra tvá tě uzdraví.
stonedstone
  7. 2. 2014, 15:03
Rozporuplná věc. Kniha jde víceméně rozdělit na dvě části, přičemž poselství té první se dá redukovat na větu: co si budete skutečně přát, to dostanete. Její zbytek je většinou kaše.

Dřív bych se té myšlence bez rozmyšlení vysmál, dneska už si netroufám. Zdá se, že to pro někoho svým způsobem funguje.. Skutečně ověřit si to ale asi nikdy nebudu moct. V každém případě je ta myšlenka zajímavá, i když ji člověk nechápe doslovně. Pokud společnost vytváří falešnou identitu člověka, tak i jeho limity jsou falešné a vírou iracionálno je může prolomit.

Mnohem větší problém mám s druhou částí knihy, která popisuje způsoby, jak ten objev využít. Je to přesně ten příklad, o kterém mluvil Slavoj Žižek když říkal, že východní mystika se může paradoxně stát novým motorem globálního kapitalismu. Pokud má autorka pravdu a tajemství funguje, tak předkládá čtenáři celkem hluboký duchovní objev.. a jeho využití redukuje na získávání dalších a dalších peněz a aut. Svým způsobem je to zotročení duchovna do služeb bezduchého a prázdného samopohybu dnění civilizace, který nemůže vést k ničemu jinému, než ke zničení sebe sama.

V každém případě je Tajemství fajn si přečíst. Pokud si z něj vezmete to dobré, tak vám třeba fakt změní život.
Bublina 10
  4. 4. 2016, 7:49
Kniha je dobrá. Vzala jsem si z toho to pozitivní a snažila se na to dívat z jiného pohledu, určitě dobře napsaná.
Faolan
  24. 6. 2013, 21:12
Jinými slovy návod na život. Vše co je zde popsáno už člověk vlastně zná, ale neuvědomuje si to. Po přečtení této knihy se většina lidí nad sebou zamyslí a řekne si, že je čas na změnu svého života. A budou li se snažit dodržovat zde popsané věci, změní se jim o sto procent k lepšímu.
Nezdik
  12. 11. 2014, 19:54
V poslední době se síla pozitivního myšlení dostává do popředí. Každá myšlenka má svou energii a je jen na nás, jakou energii budeme na sebe a na své okolí vysílat. Lidská mysl je opravdu mocný nástroj, jak popisuje kniha i stejnojmenný film.
R-oxy
  9. 8. 2012, 21:11
Před čtvrt rokem jsem měla tuhle knížku půjčenou ale bohužel mě trochu zklamala. Viděla jsem film, který mě moc potěšil a dal mi takovou novou naději na to, abych mohla mít to, co chci a já od té doby myslím povětšinou pozitivně. Ale kniha? Jen s těží jsem to dočetla, pořád se tam opakovalo to samé, takže to, co jsem si z ní vzala? "Musíte věřit." To je sice pravdivé a výstižné, ale na knihu trochu málo. Vím, že to má být příručka ale i v příručkách se rady střídají, tohle je pořád to samé..
Chestery
  4. 8. 2016, 22:45
Funguje! Hrozně jsem si přála najít něco jako ČSFD, ale o knihách, a aplikaci do telefonu. Ale vážně, svého času mi pomohla přežít složité období. Asi si ji přečtu zas, pro změnu s klidnou myslí. Někdy.
Kamila Maksová
  17. 11. 2015, 0:51
Asi budu za "vyvrhela", ale tuhle knížku jsem dostala jako dárek a ač nejsem fanouškem knih tohoto typu, dala jsem jí šanci. Šanci asi do 20. stránky a i těch 20 stránek budu litovat. Vymílání mozku, přesvědčování o tom, že pozitivní myšlení všecko spasí...Jasně, nečetla jsem to celé a sama nemám ráda hodnocení něčeho, co nevidím/nečtu do konce, ale tahle knížka mě vážně naštvala:)
dalva
  23. 9. 2015, 0:05
Totální odpad, opravdu pouze nástroj na vymytí mozku, co kapitola, to pár stále dokola se opakujících slov jako návod pro život mimo realitu, bez jedné ze základních lidských vlastností, což jsou emoce. Na vlastní kůži jsem zažil, co tenhle brak udělal s manželkou, která dostala tuto "knihu" jako dárek od známé v době, kdy se léčila z rakoviny prsu. Chemoterapii provázející deprese v kombinaci s tímto "Danajským darem" , ke kterému se upnula a po vyléčení podle něj začala žít, měly katastrofální následky.
arty_kh
  11. 8. 2015, 22:15
Ke knize Tajemství jsem se vlastně dostala náhodou... byla jsem v ne zrovna nejlepší životní situaci. Řešila jsem práci bydlení, partnera, přátele kolem sebe, jen ne sebe samou. Kniha mi pomohla najít sama sebe - tajemství.
surokelso
  19. 7. 2013, 15:33
Je až podivuhodné, čo nám všetko leží pred očami a v oblakoch nad hlavami, ale ľudia sa stále pozerajú do zeme, nevedomky sa nechajú unášať neznalosťou. Pritom je to také jednoduché, život len treba žiť a milovať a radovať sa z neho. Ďakujem autorke za spracovanie a ukázanie svetu ten najjednoduchšej cesty po ktorej treba ísť. Myslím že táto kniha by nemala chýbať v žiadnej knižnici. Síce je to štýl americký sen a podobné až evidentne viditeľné aspekty, ale tá kniha bola vydaná prevažne pre americký trh. Dá sa to prepáčiť, lebo správny čitateľ by si mal z danej knihy vziať len to čo potrebuje a začať to riešiť v osobnom živote. 5*
zuzsar
  27. 9. 2012, 11:55
Mně osobně tato kniha změnila život. Dala jsem 80%, protože mě ještě víc zasáhla Rhondina druha kniha "Moc". Tajemství mi přišlo úžasně nabíjející, chápu ale, že to není kniha pro každého. Ocení ji spíše ti, kteří jsou více duchovně založeni, nebo ti, kteří chcou pracovat na svém osobním rozvoji. Přesto je ale díky svému pozitivnu a optimismu vhodná pro všechny. Vřele doporučuji!
k-ooo-k
  17. 5. 2012, 7:46
Pro někoho "vymejvárna", pro druhého úžasná věc, která dává naději. Musím se přiznat, že při čtení si člověk začne říkat: "Co když na tom sakra něco bude??" Rozhodně bych tuhle knížku nezatracoval. Moc podvědomí funguje... :-)
JERRY
  21. 11. 2011, 20:34
Pokud chcete hodnotit Tajemství, jako knihu pro snílky, zoufalce a neschopné lidi, uvědomte si jednu věc...lidská mysl je i dnes na počátku 21. století naprosto neprobádanou oblastí. Nikoho nepřesvědčuji o tom, že tajemství funguje na 100%, ale jen pokud si uvědomíte např. takový placebo efekt, který byl několikrát testován v praxi. Pokud se člověk může vyléčit jen vírou v to, že dostává opravdový lék, pak nelze tuto knihu odsoudit jako snůšku nesmyslů. Podle mě je lidská mysl mnohem mocnější, než si je naprostá většina lidí ochotná připustit.
Eileen19
  4. 8. 2011, 17:50
Tato kniha odhaluje tajemství skryté bezpočet let. Někteří lidé si jí zamilují a naprosto jí propadnou a jiní ji zase považují za snůšku nesmyslů. Avšak položme si jednu otázku, kam v naší době sahá věda? Opravdu si myslíte, že znáte veškeré tajemství vesmíru? Jak by se tvářili lidé, kterým byste před dvěma stoletími vykládali o letech do vesmíru? Někteří by řekli ano je to možné, ale většina by byla značně skeptická a považovala by vás za blázna. A tady je má rada: kupte si tuto knihu a nechte svou mysl otevřenou, nikdy nevíte co potká zrovna vás :)
jointtek
  6. 6. 2011, 8:59
Tohle má být co? Kamarádka byla Tajemstvím jednu dobu silně ovlivněná, proto mi zvědavost nedala a musela jsem si ji přečíst taky. A doteď se nestačím divit... Nejspíš má nějaké "vnitřní kouzlo", které na mě nějakým způsobem nezabírá. Jinak si nedokážu vysvětlit, jak mohla kniha oslovit takové množství lidí.
Johnny_Cmoud
  21. 3. 2011, 13:25
Téma knihy je zajímavé: To, jak přemýšlíme, má velký vliv na to, jak žijeme a jak se nám daří. Toť výčet kladů. Všechno další je podřízeno touhou zaujmout, přesvědčit, působit na emoce a prodávat.
Torolfita
  1. 3. 2011, 11:30
To je tak, když jdete na seminář o stressmanagementu a přesvědčivá paní vám tam tu knihu začne vychvalovat... Určitě se najdou lidi, které nastartuje a možná jim i pomůže... možná funguje jako nějaké psychické placebo, ale někdo proti tomu má vybudovanou imunitu. Včetně mě. Rozebírá se stále jedna a ta samá věc, akorát mi připadá, že autor sem tam vymění pořadí slov.