Originální název: I, Claudius

Argo (2016) 978-80-257-1757-8 534
BB art (2006) 80-7341-744-8 429
BB art (2000)
Odeon (1971)

„Dnů padesát tři, deset jar,
a Clau-Clau-Clau dostane dar,
touhu všech lidí, jeho zmar.
Bez přátel, které by měl rád,
koktavě bude klopýtat...
Breptat a sám se cestou brát."

Pravidlo proroctví, jež v kúmské věštírně v Kampánii vyslechl Claudius, kulhavý, nahluchlý a koktavý vnuk Marka Antonia a prasynovec císaře Augusta. Claudiovy nevšední osudy podivnou kúmskou věštbu vrchovatě splnily: Po léta záměrně zveličoval své tělesné nedostatky a předstíral hlupáka a díky tomu - všemi odstrkovaný a opovrhovaný - neuvázl v záludné spleti vzájemných vztahů zpupné, morálně rozvrácené římské nobility, nestal se obětí krvavých intrik své kruté báby Livie, přežil hrůzovládu svého strýce císaře Tiberia i svého šíleného synovce císaře Caliguly, až nakonec - v roce 41 našeho letopočtu - ho náhoda vyvedla z ústraní a byl proti své vůli prohlášen prétoriánskými gardisty císařem.
V první knize historického románu přibližuje Robert Graves čtenářům neobyčejně zasvěceně i poutavě, s vtipem a ironií, formou fingované Claudiovy autobiografie jedno z nejzajímavějších údobí světových dějin. (Založil/a: hortik93)

vladislaus
  19. 10. 2011, 13:17
Díky této knize se zrodil můj zájem o historii starého Říma. V té době se událo tolik zajímavých příběhů, že jsou zdrojem i pro dnešní filmaře.
Ariko
  11. 9. 2014, 22:24
Já vím, že spousta lidí tuto knihu glorializuje, ale mě přišla nudnější než jiné na toto téma. Bohužel mě nezaujala natolik, abych se jí nadchla a chválila, ale přečíst se to dalo.
Rames
  1. 9. 2014, 15:57
Je to hodně let kdy jsem četla tuto skvělou knihu která mě přivedla k jiným dílům s podobnou tematikou. Můžu jen doporučit!
rt12
  16. 9. 2014, 19:13
Velmi působivá kniha, sice z mnoha postavami, což mi zpočátku dělalo potíže (bylo mi 14 let), ale napínavý děj vše vynahradil. K oběma dílům se ráda vracím. Musím vyzdvihnout i povedený TV seriál, který v té době šel u nás ještě černobíle a vlastně mě k četbě nakopl.
jaryj07
  22. 8. 2012, 12:17
Jedna z mých prvních knížek vůbec. Asi jsem si jí vybral k mému vztahu k antickému období. Výborný pohled do období začínajícího římského císařství, který je podán očima hlavního hrdiny, tedy Claudia. Příběh nás provádí životem Claudia od jeho narození k jeho cisářskému titulu, který byl ve velké míře a to v negativním slova smyslu ovlivněn ženami. Pohled do zákulisních intrik celého rodinného klanu po několik generací, velkou mírou ovlivněného touhou po moci. Velmi čtivé.
LadysR2
  27. 1. 2013, 20:38
Vynikající kniha. Četl jsem na učňáku a o to víc mě pak zajímal starý svět. A to mi zůstalo. Klidně si přečtu zas :-)
Ghoulman
  27. 4. 2016, 14:23
Představte si muže, jehož žena je travička, manipulátorka, prostě zlá mrcha, kterou z duše nenávidíte. A představte si, že tato žena skrze svého manžela vládne celému Římu. Způsobí smrt polovině postav v dosavadním průběhu knihy. Většinu charakterů, které si zamilujete nechá zemřít. No a nyní si představte, že tato ženština je jenom takový lehký rozjezd na začátek. Já jen tak pro ilustraci. Pokud po této knize saháte s představou pohodového čtení o krásách antického Říma, tak na to rozhodně zapomeňte.
Rominka
  9. 6. 2015, 19:44
Luxusní knížka, která mi byla ze všech stran doporučována a kterou jsem stále pro nedostatek času (ale i chuti) odkládala. A to byla velká škoda. Číst něco takového byl velký zážitek, opravdu skvěle vykreslené postavy a pasáže s Caligulou....? No ať si každý počte sám, ale opravdu to stojí za to.
RedDuck
  25. 11. 2011, 17:55
Řemeslně vyvedená kniha která dosti realisticky ukazuje politické poměry a intriky v době principátu z pohledu Claudia. Stojí za to přečíst ji i pokračování Claudius Bůh a jeho žena Messalina. Navedla mě i na oceňovanou seriálovou adaptaci a další knihy o římských intrikách.
jvaclavik
  31. 3. 2015, 13:51
Zpočátku jsem měl ve všem chaos, protože než člověk pochopí všechny vazby v rozsáhlých starořímských rodech, tak to chvíli trvá. Postupně se ale autor zaměřil na historicky známější postavy a čtení bylo zábavnější. Z této knihy se toho lze dozvědět hodně hned o několika slavných vládcích ze starého Říma.
skranak
  20. 7. 2013, 22:52
Opravdu dobrá kniha,dobře se čte. Ze začátku jsem se musela hodně soustředit,abych si zapamatovala všechna jména,ale jinak velmi dobrá kniha. Těším se jak si přečtu druhý díl.
lucaaa8
  8. 11. 2012, 21:11
Tuhle knihu jsem hltala, hlavně pro její popis antické kultury a toho, jak lidé v té době žili, ale taky pro způsob, jakým je napsaná.
HenryTilney
  6. 12. 2014, 21:44
Skvelá kniha, pre mnohých je "Claudius" prvým kontaktom s Rímskymi dejinami. Je pravdou, že autor niekedy nehodnotil dôveryhodnosť zdrojov (napr. Suetonius, Tacitus), ale ako román je výnimočne kvalitný.
kiris
  30. 9. 2013, 17:33
Jeden z mých nejoblíbenějších historických románů. Především skvěle napsaný, pokud si dobře pamatuji, občas mě i rozesmál, což se u literatury tohoto druhu často nestává.