Originální název: Arte Amatoria

ISBN: 80-200-0961-2

Academia (2004) 80-200-0961-2 194
Ikar (2002)
Odeon (1971)

Snad nejznámější a rozhodně nejčtenější Ovidiovo básnické dílo s ilustracemi Oty Janečka.
Ovidiův dva tisíce let starý text dává rady mužům a ženám, kterak lásku získat a udržet si ji. (Založil/a: anuschka)

Ariko
  15. 11. 2014, 17:53
Čekala jsem víc. Možná i lepší a hlubší myšlenky, ale takhle, nic moc. Tři hvězdy jsou za to, že je kniha útlá a nenudí moc dlouho :)
CarolineS
  30. 9. 2012, 18:10
Zrovna ji čtu, protože je v povinné četbě k maturitě. Teď ale uvažuju, že se jí vzdám a přečtu si něco jiného, protože Uměním milovat se nějak nejde prokousat. Nejsem ten typ, co hltá básně a i když je kniha vcelku zábavná, nadčasová - dokonce je v ní možné hledat i jisté poučení pro milostné pletky dnešního života - člověk musí číst pozorně, aby vůbec pochopil smysl básní. Prostě nic pro lidi, kteří mají radši oddechovou četbu k odpolední kávě.
Abigor
  13. 12. 2012, 10:57
Říkal jsem si: jestli se i v téhle knize od starýho Řeka zklameš, tak dáváš vale veškeré antické literatuře, nemá cenu se pořád přemáhat, když tě to nebaví! Po dlouhatánské době jsem se nezklamal!!!
Vlastně to všechno dost dobře řekla alyssa18, s tím se naprosto ztotožňuju. Jen bych ještě dodal, že lidi jsou opravdu stejní už tisíce let! Tahle kniha to jen dokazuje! Muži 21. století čti a uč se, je-li to třeba! Nebo minimálně čti a bav se!
Pend
  1. 8. 2012, 18:48
Přečetl jsem, ale neodvažuji se hodnotit, protože se nepovažuji za kompetentního v oboru poezie. Navíc záleží i na překladateli atd.
Lucy Sisk
  8. 3. 2014, 14:07
tímhle jsem se pobavila dostatečně, když jsem čekala na test z geografie. Musela jsem se smát, protože když si odmyslíte pár detailů, pořád to můžete porovnat s dnešním světem.
Sedmikráska
  4. 1. 2014, 12:51
Knihu jsem četla kdysi hodně dávno, ale dodnes si pamatuju ten pocit nepříjemného překvapení, že Ovidius nabádá muže k přetvářce vůči ženám a řeší víceméně pouze "lásku" tělesnou. Věřím, že jako návod, kterak se dostat do ženiny postele, fungovat může, ale z mého pohledu to bylo trochu málo. Kdoví, jak by se mi asi kniha líbila dnes? Zkoušet to určitě nebudu. :)
eliza
  2. 1. 2014, 17:41
Souhlasím rozhodně s tím, že Ovidiovo Umění milovat by se mělo stát povinnou četbou každého muže :-)
cachanell
  26. 7. 2011, 14:12
Milostná rozkoš - dej na mě -
se nikdy nemá moc uspěchat,
se zámlkami, jemně,
po krůčcích má se rozdmychat.
Jakmile objevíš místa,
kde dotyk působí ženě slast,
pak tvá dlaň ať je sebejistá
a neváhá v ta místa se klást:
uvidíš její oči,
vystřelující chvějný třpyt -
jak slunce, co aniž se smočí,
se odráží o lesklý vodní štít;
k tomu se připojí vzdechy,
milostný šepot se připojí
a vzlykot krátkodechý
a škádlivých slůvek soustrojí ...
alyssa18
  27. 8. 2010, 11:46
Kniha mě dostala hlavně svým humorným pojetím a důrazem kladeným na etiketu a gentlemanství. Na svou dobu jsou v díle prezentovány velmi vyspělé názory, z nichž mnohé jsou mi vlastní. Líbí se mi, že se Ovidius zabýval nejen duševní stránkou muže a ženy, ale hlavně tělesnou, nebál se vylíčit i dosti naturalistické záležitosti. Nejvíce ovšem oceňuji jeho snahu naučit muže být gentlemanem. Toto dílo by měli muži číst hlavně v současné době, protože kavalírů je dnes už žalostně málo.
zichisek
  20. 10. 2011, 15:16
Kniha byla velice zajímavá, ale není to můj styl, proto se k ní asi víckrát vracet nebudu. Některé části jsem četla několikrát, abych vůbec pochopila souvislosti. Jsou zde používána zastaralá slova a výrazy. Občas mi vnesly do mého čtení trošku zmatek.
Violet
  8. 4. 2016, 17:17
I když stará 2000 let, určitě osloví i dnešního mladého čtenáře. Zklame jen toho, kdo očekává sexuálního průvodce. Pasáže o chování, dvoření (svádění) platí dnes stejně jako tenkrát. Nedivme se, že je to poezie. Ovidius totiž vše, co chtěl napsat, psal automaticky ve verších, i když mu podle jeho tvrzení otec hrozil rákoskou. A ty krásné ilustrace!!
Mairim
  24. 5. 2013, 14:41
Samotnou mě to překvapilo, ale tato sbírka mě vůbec neoslovila. Doufám, že je to jen mým nepochopením autora. Pokusím se ji dočíst i přes značný odpor mého těla, kterému začnou klesat víčka únavou, kdykoli vezmu tuto knihu do ruky...