Neteleportovaný muž

Poprvé vydáno celosvětově: 1964

Laser-books - 1995
ISBN: 80-85601-93-1

Laser-books (1995) 80-85601-93-1 122

V roce 2014 je Země přelidněná. Nepodařilo se vytvořit satelitní kolonie a ani obě slibné planety sluneční soustavy, Mars a Venuše, Zemi neodlehčily. Ale v soustavě hvězdy Fomalhaut je devátá planeta podobná Zemi, krásná, vlídná, obyvatelná… Cesta k ní trvá osmnáct let. Objev doktora von Einema, dálková teleportace, zkracuje tuto dobu na patnáct minut. Ale pohyb je možný jen jedním směrem. Proč? Proč se nikdo nemůže vrátit? Tato otázka nedá spát Rachmaelovi ben Applebaumovi. Při zkoumání jedné telporové nahrávky z Velrybí tlamy zjistí podivná fakta. Rozhodne se jednat.

Napínavá space opera P. K. Dicka vede čtenáře k rozuzlení, které vlastně ani nepřekvapí. Kniha je přesto napsaná mistrovsky, s dokonalou znalostí lidské psychiky, a až do poslední stránky nám nedovolí, abychom ji odložili. (Založil/a: Tanmut)

HELLBOY-DB
  10. 6. 2012, 15:35
Co se týká příběhu, řadil bych ho k tomu lepšímu, s čím jsem se od tohoto autora setkal. Bohužel už od povídkových sbírek mě tak úplně nesedí styl, jak autor píše. A tady na větším rozsahu románu se to projevilo v tom negativním ještě více. Po této zkušenosti necítím víc potřebu pouštět se do dalšího románu od Dicka. ===60%.
whack
  29. 8. 2014, 22:21
Problematika preľudnenia je v tejto sci-fi knihe vykreslená takmer ako prirodzená záležitosť, bez náznaku kritiky. Predstava ľudstva kolonizujúceho ďalšie planéty, pričom potravín je dostatok a príroda a zvieratá si žijú ďalej, je skoro romantická, nebyť zlej vplyvnej korporácie THL, ktorá ponúka ľuďom jednosmerný lístok teleportom na svoju novú nepreľudnenú, ospevovanú planétu. Spiatočníci sú vykreslení ako "staromódni, prestarnutí a ustrašení ľudia", alebo dokonca "idioti a blázni, ktorí sa snažia zastaviť chod dejín" a nevenuje sa im viac času. Čerešnička na záver... THL sú potomkami nacistov z Tretej ríše a desiatky miliónov ľudí sú v ohrození, nebyť hrdinskej OSN pripravenej zničiť ich koncentračné tábory plazmovými samopalmi! Postavy sa správali často nezmyselne a k žiadnej som si nevybudoval vzťah, ich osudy mi boli ukradnuté. Politicky niečo strašné.
Slarque
  28. 5. 2014, 17:24
Útlá knížečka, kterou zvládnete na jeden zátah. Výborná sci-fi jednohubka od klasika žánru. Co zbytečného dodávat?
kuui
  19. 10. 2013, 22:00
Napínavá, nepředvídatelná, čtivá sci-fi novela, s nikdy nehynoucím tématem touhy po moci, fabulováním a zotročováním lidí, s paralelou nacistického Německa. Je patrné, že autor není žádný amatér, ale jeden z předních spisovatelů sci-fi žánru minulého století, důkazem toho může být nejedno zfilmování jeho povídek.