Originální název: Hastrman

Argo - 2014
ISBN: 978-80-257-1162-0

Argo (2014) 978-80-257-1162-0 344
Argo (2001) 80-7203-347-6 400

Novodobá utopie, dílo pozdního romantismu, pohádka pro lid držený pod krkem svou vlastní politickou reprezentací – tak lze charakterizovat Hastrmana, potenciální černou knihu ekoterorismu…, kdyby to nebyla kniha zelená. První část zavádí čtenáře do třicátých let devatenáctého století. Do Staré Vsi přijíždí její pán, volnomyšlenkářský šlechtic a podivínský diplomat, který se dlouhá léta zdržoval v cizině a pak se rozhodl pro klidný život ve staré vlasti. Nepočítal však s tím, že v nepatrné vesnici objeví celý nový svět. Druhá kniha vrhá hrdinu do dnešního dne, přímo doprostřed odporné přítomnosti se všemi jejími zlořády a nečistotami. Hrdina bere do rukou zbraň, aby v zemi udělal pořádek a vydobyl zpět to, oč moderní doba připravila člověka. (Založil/a: Tanmut)

Pend
  8. 7. 2016, 20:15
Celkem souhlasím s hodnocením dalších čtenářů - tedy nevyrovnaná kniha s excelentní první částí, potom skok do současnosti a ekoterorismus, konec je opět skvělý.
huttershofen
  5. 1. 2014, 11:55
Lámu si hlavu s hodnocením. První půlka skvělá, úžasně vystavěná, všechny postavy zajímavě vícevrstevné, i ty vedlejší. Krásně vygradovaná v konci. A pak přichází druhá část jak z jiného světa. Ono jsme v jiném světě, ale postavy jsou najednou černobílé, buď jasně špatné, nebo jasně dobré, alespoň kromě nešťastného hastrmana, který se mezi tím potácí, aby zjistil trochu - autor promine - tuctovou pravdu, že násilím dosáhneme méně než více. Ale všechno je najednou nějak moc tendenční, myšlenky proti konzumu a slepé likvidaci přírody jsou sice správné, nicméně na tak výborně rozjetou knihu mi přijdou moc prvoplánové. A celkové utopistické, až naivní vyústění dokonalé retrokomunity, kterou Děti vody stvoří..z toho už jsem byl vysloveně rozpačitý. Ale už druhý den o tom všem musím přemýšlet a nejde mi to z hlavy. Tak to má být, takže knížku rozhodně doporučuju.
blacks
  29. 3. 2014, 23:26
Dostal jsem knihu Hastrman a nevěděl co čekat, chvíli na mě koukala z knihovny, zatímco jsem četl jiné knihy, pak jsem si jí poprvé vzal do autobusu (ano, čtu si převážně právě v autobuse), otevřu a mám hned úsměv na rtech. Už jenom samotné zpracování je super - zelený obal, zelené písmo, dvě pentličky, jako záložky, pěkné ilustrace.... Začtu se a nemůžu přestat, teším se na každou další cestu.
První polovina super, seznamuji se s postavami, občas se trochu ztrácím, ale není to na škodu, příběh má spád, hloubku a ještě se dozvím něco o tehdejších zvycích ...jen ten konec je takový podivný. Druhá část za mě slabší - Boj za záhranu kopce a kraje je jistě šlechetný, ale způsob provádění a přímočarost celého příběhu trochu zklame. Naopak Hastrmanův návrat "domů" a vzkříšení je super, jen trochu škoda toho happyendu.
lidus
  8. 12. 2013, 16:54
Z Urbanových knih, které jsem četla, se mi Hastrman líbil nejvíc. Možná pro tu souvislost s lidovými pověstmi a pohádkami, možná proto, že zrovna moc neprožívám Urbanovo pojetí erotiky (nebo co to je) a Hastrman je v tom ještě docela umírněný.
lucascus
  13. 3. 2016, 15:52
Naprostý souhlas s uživatelem huttershofen. První polovina knihy mě opravdu nadchla, příběh z české vsi osmnáctého století, kde hlavní postavy jsou zajímavé, psychologicky hluboce vykreslené. Především hl. postava šlechtice/hastrmana v konfrontaci s mladým knězem Fideliem je bezchybná, doplněná o tajemnou Katynku, která snoubí lidové křesťanské tradice spolu s pohanskými zvyklostmi. Bohužel druhá polovina knihy se mění v ekologickou agitku, příběh prakticky z jiného světa, jiné doby a s jinými postavami. Přesto i zde se sem tam objevují zajímavé momenty - především během scény, kdy bohatá akcionářka se rozhodne vyjet si na svém oblíbeném koni. Po sečtení kladů i záporů díla mi ale stejně "Hastrman" vychází jako jedna z nejlepších českých porevolučních próz. Snad ještě někdy Urbana zkusím, přesto, že jiné jeho dílo mě blíže neoslovuje.
koriandr
  23. 12. 2015, 20:22
Je mi líto dát jen dvě hvězdičky, ale jinak to nešlo. První kniha byla krásně psaná, čtivá, záhadná a věnovala se době i tématu, které mi nepřijdou ohrané. Na druhou stranu tam bylo pár stereotypů bez, kterých bych se obešla nicméně jsem první knihu přečetla jedním dechem a hodnotila bych ji jako lepší 3.
Pak přišlo peklo jménem kniha druhá. Nejen, že pobíhání a moralizování byly nudné a špatně napsané, ještě ke všemu naprosto nesmyslné. Knihu tak navrhuji odložit po první půlce, zůstane vám tak v hlavě pěkný literární zážitek a ne pekelná slohovka na téma průmysl x krajina. Nutno ještě dodat, že občas jsou popisy tak zmatené a abstraktní, že se čtenář težce orientuje a dialogy jsou banální a robotické.
Sandalkar
  31. 1. 2015, 21:44
Obsahuje spoiler spoiler První půlka knihy mě štvala. Některé pasáže jsem nepochopila, byla jsem zmatená a natvrdlá ( Hastrman = kníže? Proč?). Po 100 stránkách jsem knihu chtěla odložit. Našla jsem zalíbení alespoň v popisu českých zvyků, tradicí a koloběhu roku... Řekla jsem si, že ji dočtu. To bylo dobré rozhodnutí. Druhá polovina zodpověděla řadu otázek z první, ukázala Hastrmana v jiném světě. Spojení ekologie, historie, zamyšlení a sebeobětování pro něco, co má smysl. Zajímavý koktejl. Není to nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla, ale myšlenkami se s ní budu probírat ještě dlouho. Díky autorovi!
Terčuska
  28. 10. 2013, 22:50
Nejprve jsem nevěděla, co si o knize myslet. S odstupem času jsem v ni ale nalezla jisté kouzlo. První polovinu knihy jsem vůbec netušila, o čem čtu a proč to čtu. Druhá polovina knihy s sebou přináší jisté ozřejmění příběhu a dává celému vyprávění smysl. Líbilo se mi, jak byl popsán celý rok na vesnici, včetně všech pověr, zvyků a tradic. Celkově ale knihu hodnotím jako ne úplně jednoduchou četbu pro všechny. Mnohem čtivější mi připadal například Sanitniho jazyk.