Mrtvý holky

Poprvé vydáno celosvětově: 2007

Argo - 2007
ISBN: 80-7203-873-2

Argo (2007) 80-7203-873-2 208

Deset povídek Miloše Urbana spadá do období let 2002 až 2006. Když je autor psal, nemyslel na konkrétní sbírku, která by je sjednotila do jednoho svazku. Některé vznikly spontánně a putovaly do šuplíku, jiné byly napsány na zakázku, část byly otištěna v domácích i zahraničních časopisech či povídkových výborech. Pro sbírku Mrtvý holky je autor upravil a pozměnil. A tak jsou texty seřazeny podle doby vzniku, od bizardních „vztahovek" jako Běloruska nebo Faun, přes tragikomické mikropříběhy jako Smrtečka či Pražské Jezulátko, až po čistokrevné horory, jako je Štědrá noc baronky z Erbannu nebo To strašný kouzlo podzimu.

Běloruska
Faun
Občina
Vlasy
Záznam rozhovoru se ženou středního věku
Smrtečka
Pražské Jezulátko
Štědrá noc baronky z Erbannu
Žádný něžnosti
To strašný kouzlo podzimu (Založil/a: Tanmut)

Michelle S
  2. 3. 2013, 0:20
Výborná sbírka povídek. Kdyby chtěl někdo známý začít s Urbanem, tak bych mu pro zkoušku doporučila tohle dílo - protože to není určitě autor pro všechny a tyto povídky jsou typicky urbanovské:-) Z povídky "To strašný kouzlo podzimu" mi šel opravdu mráz po zádech - NIKDY nepůjdu na rande do lesa:-)))
eormis
  6. 10. 2014, 10:13
Rozhodně zajímavá sbírka povídek, já osobně jsem po přečtení byla docela znechucená některými kousky, neboť jsou tam kusy na můj v kus trošku moc oplzlé. Ale pokud máte trošku "sprostější" povídky rádi.. A když ne, tak minimálně Štědrá noc baronky z Erbannu (Pocta E.A.P. a K.J.E.) a To strašný kouzlo podzimu, Pražské Jezulátko jsou opravdu fascinující.
frikulinka81
  9. 11. 2012, 9:36
Obsahuje spoiler spoiler Varování: Kdo nechce přijít o poity jednotlivých povídek, ať nečte můj komentář. Slouží především jako čtenářský deník. Děkuji za pochopení. ;-)

Běloruska - Max Unterwasser, kunsthistorik, si koupí prostitutku Irinu (on ji nazývá Koljou) a používá ji jako živou figurínu na šperky ve výloze svého obchodu, praktikuje na ní sadistické kousky; bizardní živé umění, až úchylné, ne každému se to ovšem líbí

Faun - vztah Heleny a jejího přítele je narušen nezdařilými pokusy otěhotnět, Helena od něj odchází; přítel Heleny podezřívá Filipa, který se s Helenou stýká, že je to její nový amant, nenechá si od něj nic vysvětlit, bodne mu nůžky do břicha, když zjistí, že je to homosexuál, který tajně miluje jeho, Helena se nato vrací z ženských lázní. Po roce se jim narodí dvojčata; žárlivost, paradox, nedorozumění

Občina - podivná procházka pána a jeho jezevčíka Kukiho, potkají dvě jedenáctileté dívky, které si se psem chtějí hrát, pánovi se to nelíbí, ale i přesto se k nim pes rád vrací, dívky jsou nakonec v tranzu, protáčí bělmo, pes zmizí, pán po cestě domů nachází jen kus čerstvého masa; magie, uhranutí, pomsta, pedofilní myšlenky

Vlasy - muž vzpomíná na Wandu a její vlasy, nemiloval ji, ale její hřívu, osudová láska, potká ji po letech na představení s vlasy, ona mu je omotá kolem krku a ustřihne si je, konečně se dočkal; další postavy: Monika - kadeřnice, která ho miluje; Daniela - jeho současná přítelkyně; fetišista, miluje se s vlasy

Záznam rozhovoru se ženou středního věku - dialog, student vyslýchá ženu pro svou seminární práci, žena odhaluje svou intimní minulost; jak snadné je z někoho dostat jeho nejtajnější soukromí

Smrtečka - muž a žena (33 let), kamarádi ze SŠ, oslavují narozeniny sexem v přírodě, ona při orgasmu umře (slabé srdce), on se snaží zbavit mrtvoly, nedaří se mu ji utopit v řece, nakonec vyplave na břeh a probere se z klinické smrti, on je v šoku, ona se do něj zamiluje, on se jí vyhýbá, cítí soucit a nechuť; dilema, kam s mrtvolou?

Pražské Jezulátko - předvánoční Praha, J.(čtenářka a obdivovatelka T.) a T.(spisovatel) sedí v hospodě, kde se pohádají kvůli tvrzení J., že Praha je magické místo k životu, s čímž T. nesouhlasí, řekne jí, ať přijde, až potká kouzlo, J. jde do kostela, objeví tam oběšenkyni, vezme si její lodičky zakapané voskem a kabát a vrací se za T.; psycho, fakt psycho!

Štědrá noc baronky z Erbannu (Pocta E.A.P. a K.J.E.) - Milada a její kamarádi z koleje (Karel, Jaromír, Marie a Hanka) navštíví svou babičku na vánoční svátky v jejím opuštěném panství, cestou najde ulomené krkavčí křídlo (Poe - Havran - symbol zla)a připevní si ho na anténu auta, baronka před večeří umře a pak se tam dějí prazvláštní věci, straší tam duchové; prvky hrůzy, paralela s baladami z Kytice a povídkami od Poea, bez zjevného vysvětlení

Žádný něžnosti - Petr a Edita, oddělení propagace, Petr dostal na poradě čouda od Edity, po práci E. předstírá, že si zapomněla klíčky od auta a žádá od P. svezení domů, pak se mu přizná, že klíčky má u sebe, záminka dostat ho k sobě domů, chce ho přimět k tomu, aby ji za její chování "potrestal důtkama" (masochistka), nechce žádné něžnosti, on ji přiváže k židli, zalepí pusu, ale pak ji něžně líbá - za trest jí udělá přesně to, po čem netouží; trest jako zadostiučinění a ne jako odměna

To strašný kouzlo podzimu - Student gymnázia pozve Renku do podzimní přírody pod širák, pohoda a romantika se promění v děsivou noční můru, zastihne je bouře v lese, Renka vidí ve tmě přízrak (bílou sochu z altánku, kde chtěl student přenocovat, ona však ne, bála se sochy, tak ji on rozmlátil), který je pronásleduje, najdou v lese opuštěnou chatu, kde se chtějí schovat, ona však trvá na tom, že venku někdo je, jde se tam podívat a už se nevrátí, ráno ji najde zohavenou poházenou po lese; student vypráví tuto historku a jiná dívka, jeho posluchačka, si přeje být tou dívkou a zažít romantiku v lese, miluje ho; překvapivé odhalení v závěru povídky: to ona byla tím přízrakem v noci, zavraždila Renku ze žárlivosti, myslela si, že s ní už něco měl, psychopatka, výstižné poučení:
"Nechoď s holkou do lesa, když je ještě panna."
skranak
  23. 6. 2013, 19:14
hodně morbidní kniha,ale mě se nakonec líbila.Byla prostě jiná než člověk čeká a to je na ní výborný. Proto doporučuji se ji přečíst.
Carl
  26. 5. 2016, 20:54
Sbírka povídek hororového ražení, poněkud rozdílné kvality. osobně bych z nich vyzvedl Bělorusku(i když je opravdu dosti úchylná, vystupuje zde známá postava starožitníka Maxe Unterwassera) a To strašný kouzlo podzimu( na
Urbana podivuhodně dotažená do konce).