Stín katedrály

Poprvé vydáno celosvětově: 2003

Argo - 2003
ISBN: 80-7203-508-8

Argo (2003) 80-7203-508-8 278

Kdesi ve stínu katedrály je magický prostor, kde se potkáte se svou minulostí. Napíše vám milované žena, kterou jste dávno pokládali za mrtvou. Váš přítel je brutálně zavražděn a pohřben hlavou dolů ve vysvěcené kryptě. I vám někdo usiluje o život, ale policie ve vás vidí vraha. A pak je tu někdo, kdo vás odjakživa nezištně miluje i se všemi vašimi obludnostmi. Před takovým se mějte nejvíc na pozoru. Stín katedrály je alchymickou sloučeninou dvou neslučitelných žánrů: jednak temného thrilleru, jednak zpovědi o ztrátě víry – a o jejím znovunabytí. A o magickém realismu. (Založil/a: Tanmut)

Pend
  24. 3. 2013, 20:16
Zjednodušeně řečeno - domácí verze Dana Browna. Nevadilo mi pravidelné střídání vyprávění z pozice Romana a Kláry. Spíš mi neseděl jazyk, hlavně z hlediska Kláry, vysvětlení na konci mi přišlo velice rychlé a hlavně náhodné. Rozhodně bych knihu neřadil mezi horory, spíše thrillery s historickou tématikou.
gabin
  17. 5. 2011, 14:32
Po brilantním Sedmikostelí a vcelku dobrém Hastrmanovi totální zklamání! Ale i sebeblbější filmovou detektivku nebo thriller s nechutí dokoukám, abych zjistila, jak to dopadne, nebo spíš jestli je to tak, jak jsem čekala. Knížka má smůlu, že můžete kouknout na konec. A to jsem udělala asi v půlce knihy, která mi opravdu nesedla, na sprosté výlevy policistky jsem už byla alergická a celkově mi připadalo, že si knížka hraje na něco, co fakt není ani náhodou. Jo a vraha jsem předpokládala a to mě nakrklo ještě víc.
eliza
  7. 3. 2014, 17:09
Ačkoli rozumím mnohým kritikám směřovaným vůči tomuto románu a zřejmě bych s některými i soulasila, musím jednoznačně řici, že mě toto dílo pohltilo stejně jako Sedmikostelí. Nadchla mě Urbanova poetika a jsem ochotna odpustit mu téměř cokoli.....snad při čtení dalších jeho děl nezměním názor :-D
Alaglesia
  4. 3. 2014, 9:04
Kniha se četla velmi dobře, za dva dny jsem ji měla přečtenou. Také se mi líbilo grafické provedení vydání knihy. K samotnému příběhu:čtneář se dozví spoustu zajímavostí ze světa umění, především o katedrále sv. Víta. Příběh vypráví dvě postavy - Roman a Klára. Klára používá dost nespisovnou mluvu :-) V knize nechybí vraždy, tajemná Sidonie, milostná zápletka. Celou dobu jsem čekala, jak to vlstaně je, aniž bych tušila...a tak mě rozuzlení a konec, jen na několika málo stránkách trochu zklamal.
Vojtik69
  25. 4. 2016, 19:14
Nabízí se srovnání se Sedmikostelím. A to podle mě bylo lepší. Ohodnotil bych to třemi hvězdičkami, ale za to, že se děj odehrává v reálném prostředí, což mám rád, přidávám jednu hvězdičku. Kniha je psána střídavým vyprávěním dvou hlavních postav, což se docela zajímavé, a těšil jsem se spíše na Klářiny pasáže. Mám jednu kamarádku, která je jí ohromně podobná, takže mi její jazyk přijde autentický.
Pokud bych měl hodnotit samotnou detektivkovou linku, tak to by bylo za nula nula nic. Jako detektivka to nemělo velkou zápletku, žádné nápovědy, kterých by se čtenář mohl chytit, a závěrečné rozuzlení mi přišlo nenápadité.
U Urbana si všímám, že když se do nějakého tématu pustí, pracuje s rozsáhlou rešerší, která zachází do detailů a nutí člověka si další informace samostatně dohledávat. To se zde v oblasti umění a Katedrály u této knihy děje také.
frikulinka81
  7. 7. 2012, 20:52
Božská krimikomedie. V románu se střídají promluvy dvou hlavních postav: Kláry - policistka zamilovaná do Romana a Romana Ropse - kunsthistorik obviněný z vraždy faráře Josefa Kalandry, píšící knihu o katedrále sv. Víta "Kamenný hvozd", "schizofrenní" a citově fixovaný na "zemřelou" manželku Sidonii, obklopovaný černou barvou. Román je napsaný nespisovnou češtinou a autor do něj vložili i eroticky "zvrácené" pasáže. Najdeme v něm spoustu odborností z architektury, symboly, historická fakta a citace z Danteho "Božské komedie". Grafická podoba knihy je také zajímavá - kresby úhlem jsou překryty průsvitkami se symbolickými, abstraktními a snovými kresbami a dokonale doprovází atmosféru knihy. Všechny vraždy (Kalandra, Henryk, Radim) a záhadné události v katedrále (kulatá značka s šikmými čárkami)se rozluští v závěru románu ráznaráz. Nepochopila jsem dost jasně, kdo je vrah a jaký je reálný důvod vražd. Chtělo by to přečíst si ten román ještě jednou a zaměřit se na dané postavy. ;-) Román je určen pro náročného čtenáře už pro svou odbornost, nárok na pozornost a představivost, i své těžko stravitelné pasáže.