Originální název: Lord Mord

Argo - 2014
ISBN: 978-80-257-1207-8

Argo (2014) 978-80-257-1207-8 288
Argo (2008) 978-80-257-0087-7 361

Praha před koncem 19. století. Asanační násilí páchané na městě se odráží ve vyvražďování prostitutek v židovském ghettu. Souvislost mezi úmrtími je však třeba teprve hledat, po stopě zločinců jde jednak policie, jednak Karel Adam, hrabě Arco, jejž se smrt dívek dotýká osobně a který je sám stravován těžkou nemocí dýchacích cest. Do neklidného období protivládních demonstrací a konfidentských provokací přijíždí z jedné strany, z Tyrol, Adamův bratránek Mani, a ze strany druhé, z Moravy, neznámý stařec doprovázející neskutečně krásnou dívku, o níž se v Praze začíná šeptat jako o židovské princezně, ale kterou Adam při prvním setkání nepozná. Navíc se ve městě objeví Felix Hofman, lékař a chemik z Bayerových závodů, který s sebou přivezl zázračný lék proti černému kašli a souchotinám, prášek plný heroické síly a smrtelného nebezpečí. Hrabě Arco se k němu snaží dostat, zároveň se pokouší zachránit alespoň jeden barokní dům na rozhraní Starého Města a Josefova, k tomu soupeří s policií v tom, kdo dříve odhalí vraha prostitutek a jeho motivy. Mezi tím se pod nátlakem moderních bouracích strojů poroučí jeden dům za druhým a v ruinách Židovského Města se po nocích zjevuje legendární fantom z dětských báchorek, Masíčko, před jehož dlouhým nožem je lépe co nejdál uprchnout. (Založil/a: Tanmut)

Pend
  8. 7. 2016, 20:19
Urban si hraje na českého Eca...Atmosféra, prostředí jsou skvělé, hlavní hrdina je rozhodně podivín, ale na konci autorovi dochází dech.
Domovoj
  30. 12. 2014, 9:03
Tuhle knihu bych zařadila mezi ty, u kterých člověk nelituje, že je přečetl, ale nikdy už si je nepřečte znovu. A taky ji nikdy nikomu nedoporučí. Prostě taková "neurazí, nenadchne". Podle mě skvělá doba, prostředí a téma, ale nevyužité a uchopené za špatný konec. Dávám 50 %, další knihy od autora zatím určitě ne.
venison
  21. 7. 2015, 8:54
Knihu „Lord Mord“ jsem četla už po druhé. Velmi originální, silně atmosférický pseudohistorický román ze stařičké matičky Prahy na přelomu století.. Popis předasanačních temných uliček, prostopášného jednoduchého života místní spodiny, oživení tajemných legend mě bavilo velmi.. Jako skvělou vedlejší (a nejzajímavější) zápletkou je sériový vrah z vykřičené čtvrti.. Zchudlý hrabě Aco, který se snaží léčit souchotiny heroinem.. Můj první Urban a prostě velké nadšení ;-) Navíc grafické provedení knihy je velmi stylové včetně použitého materiálu :-)
Ashayam
  22. 1. 2014, 21:56
První Urbanův román, který se mi dostal do ruky, a taky první na mém pomyslném žebříčku oblíbenosti jeho románů. Přelom století, Staré Město pražské, tajemný vrah z legendy, špinavé uličky, mlha, prostitutky, asanace, heroin a tak trochu dekadentní hrabě Arco trpící souchotinami, to všechno vytvořilo naprosto úžasnou atmosféru, která skoro hmatatelně vystupovala z knihy a perfektně podrthla Adiho příběh. Škoda, že i ostatní Urbanovy romány nejsou takové, ale třeba mě ještě překvapí.
kingmaker
  16. 3. 2012, 12:38
Urbana mám rád, většina jeho mysteriózních románů mě dost bavila, ale u Lorda Morda mám problém. Čtivost mu nechybí, na to je Urban zkušeným autorem a je mu to prostě dáno, jenže čtivost, je to jediné, co románu zůstalo. Jeho starší díla v sobě nesla jistá poselství, což je povyšovalo nad běžnou, konzumní tvorbu, ale toto dílo se mezi průměr zařadilo. Vlastně nevím, co mělo být hlavním poselstvím knihy, podle autorského záměru patrně odpor proti pražské asanaci, jenže staré Praze je věnována vlastně minimální pozornost a popisů jejích temných uliček není mnoho. Děj se spíš točí kolem hraběte Arca, což je bonviván a , s prominutím, kurevník. A to mně trochu vadí. Urban se popisu sexuálních scén nikdy nevyhýbal, ale tady trochu přestřelil, podle mě je popis sexuálních eskapád samoúčelný a posunuje Urbanovo dílo dost výrazně k pornografii. Zbytečně. Co mi ale přišlo hodně odfláknuté a nebo nedotažené, byl závěr. Občas jsem se vyloženě bavil a smál, což asi nebylo tak úplně autorovým záměrem. A co má znamenat závěrečná zpověď masového vraha Masíčka? To myslel autor opravdu vážně? To se mi ani nechce věřit, vždyť je to jak ze sto let starého románu. A špatného. Vůbec nevím, proč do děje plete boj Čechů za samostatnost (historicky absolutně nevystihující skutečnost, naši předci opravdu nebyli žádní mafiáni) a tajnou rakousko-uherskou policii (ta určitě nebyla žádné gestapo a popsané metody, masové vraždy a podobně) skutečně nepoužívala. A proč je v ději věnována taková pozornost heroinu? Nedotažené, nevěrohodné, roztříštěné, bez poselství, ale čtivé.
Mara
  18. 4. 2015, 10:53
Velice povedený román od Urbana. Moc se mi líbilo vylíčení starého města, evokovalo to ve mně atmosféru alá Jack Rozparovač v Londýně.
Těším se na další Urbanova díla.
Knihu doporučuji...100%
haluma
  7. 2. 2010, 19:21
Po nevydařené knize Santiniho jazyk se Urban polepšil a napsal další na české poměry skvělý román. Navíc je mnohem snadněji čitelný a přístupnější pro průměrného čtenáře než např. Sedmikostelí a Stín katedrál. Dobové zachycení Staré Prahy se mi moc líbilo.
Carl
  3. 8. 2016, 18:24
Tak nějak nevím, spíš bych konstatoval, že kniha mě zklamala. Chybí ji jiskra a napětí. Musím vyzdvihnout Urbanovu lásku ke staré Praze, která ji i v jeho dalších románech. Na Santiniho jazyk, Stín katedrály a Sedmikostelí však nedosahuje.
hermi211
  22. 5. 2011, 21:06
Lord Mord je moje nejoblíbenější Urbanova knížka. Moc se mi líbilo prostředí i doba, ve které se příběh odehrává, a navíc jsem si Masíčko celou dobu představovala jako Jacka Rozparovače (i když bych neměla) a to přidávalo na tajuplnosti. Super!
Haseová
  11. 1. 2011, 16:04
Urbanovské. Od začátku až do konce. Navíc naprosto mistrně zasazené ekfráze. Autor opět nezůstává pouze v jedné rovině (i když i v té se dá poměrně lehce pohybovat). Český mistr přesahů a skrytých indicií mi znovu nedal nic zadarmo. Další knížka, která ve mně zůstává ještě dlouho po přečtění (stále hledám obrazy, stále hledám podobnost se jmény a místy a hrozně mě to baví!).