Originální název: Utrpení knížete Sternenhocha

Maťa - 2004
ISBN: 80-7287-055-6

Maťa (2004) 80-7287-055-6 160
Paseka (1990)

Autor ovlivněný především filosofií A. Schopenhauera a F. Nietzscheho a inspirováný jejich radikálním individualismem a koncepcí vůle napsal ve dvacátých a třicátých letech několik pozoruhodných próz, které právem patří do evropské literatury. Utrpení knížete Sternenhocha (1928) je fiktivním deníkem jednoho z předních velmožů říše německé na počátku tohoto století, "jenž by se byl dozajista stal nástupcem Bismarckovým, kdyby Osud nebyl vrhl na jeho cestu mohutnou osobu Helgy-Démony". Kniha vychází s ilustracemi předního českého grafika Vladimíra Kokolii.

Plný text na webu Městské knihovny Praha:
http://web2.mlp.cz/koweb/00/03/37/06/68/utrpeni_knizete_sternenhocha.pdf (Založil/a: Tanmut)

Introvert
  7. 3. 2014, 12:47
Knihu jsem dočetla, protože to dělám ze zásady. Když jsem ji zavřela, odnesla ji zpět do knihovny a slíbila si, že žádné další dílo Ladislava Klímy číst nebudu.
Nelynčujte mě, prosím, ale mně se to opravdu hodně nelíbilo.
Ariko
  15. 11. 2014, 17:51
No, co napsat. Kniha nepatří k mým oblíbeným a asi nikdy patřit nebude. Jednou se dala přečíst, ale víckrát už jí vidět nemusím.
ForFreedom
  27. 12. 2011, 12:24
Ti, kdo nejsou obeznámení alespoň se základní podstatou Nietzscheho tezí budou při čtení rozhodně v nevýhodě. Klímova nevyčerpatelná absolutní vůle svérázné parodii bolestínského Mladého Werthera přidává nejen intelektuálský náboj, ale i mystický význam podškrábnutý zkušenostmi vlastního života. V podstatě se jedná až o chorobnou knihu, leckdo bude delírické bludy bezzubého, bezpáteřního sadisty Sternenhocha považovat za fascinující, mnoho čtenářů naopak i dnes počítám tytéž pasáže znechutí... Připočítejme geniální postavu ztracené Helgy-Daemony a groteskní ironické glosy Sternenhochova utrpení, potažmo dobrou parodii tehdejších poměrů. Z toho může vzejít jen jedna z nejzajímavějších českých knih vůbec.
Romanka
  12. 10. 2015, 8:48
Co se týče Nietzscheho, má znalost je spíš povrchová, ale to mi nebránilo si knihu užít a neodtrhnout se od ní. Naprostá pecka! Ani jsem to nečekala. Až se hlouběji seznámím s Nietzschem, musím si toto dílo přečíst prostě znova! :)

"To jsem! Sviňka, čubka, žížala - ženská! Hnojiště, z něhož rostou hnusné děti. Fuj na nás! Jsme nuly; teprve když se před nás postaví muž, stane se tak trochu z nuly něco. Úponkovité rostliny; bez vás nemáme naprosto smysl. Jsme 1/10; muž 9/10. Bylo by jen logické, kdyby každý muž každou ženu beze všeho rozšlápl. I nejnižší, nejslaboštější muž je vyšší než nejvyšší žena."
soniaf
  27. 7. 2012, 16:40
Ryzi existenciální kniha. Geniální dílo! Výborně zpracovaná! Nečekaný závěr! Kniha mne opravdu dost mile překvapila...
teola
  19. 5. 2014, 21:12
Těžko hodnotit. Znovu bych si ji k maturitě asi nevybrala, ale přeci jen...mělo to jakési zvrácené kouzlo
Abigor
  17. 9. 2012, 22:00
Sakra! Dávám pět už jen proto, protože tahle kniha je psána famózním jazykem! Dávám pět za mystiku! Dávám pět za pohled na život zhýralého šlechtice! Dávám pět vlastně za úplně všechno! A rozhodně si tu knihu ještě mockrát přečtu! Mimochodem, trochu mi to připomíná Venuši v kožichu, nemůžu si prostě pomoct...

Přečteno po druhé - hodnocení nechávám, působí to pořád silně, ale po tom, co jsem se seznámil (velice zhruba) s Nietscheho filosofií, říkám, že je to hnus nad hnus! Seznam se s filosofickým podkladem té knihy a pak si to užiješ mnohem víc! Často jsem se zastavil a přemýšlel o tom, co to má sakra znamenat a jestli je na těch tvrzeních něco pravdy... Děs! Ale dobrej děs!
eliza
  1. 1. 2014, 18:39
Geniální, fascinující, pro mnohé snad nesnesitelné. V každém případě ve vás kniha zanechá nesmazatelnou stopu.
Broza
  31. 1. 2014, 19:20
Určitě zajímavé. Pokud, ale k dílu nemáme základní znalosti filosofie té doby, nemusíme dílo pochopit a ocenit. Sama jsem byla některými stránkami doslova znechucena. Ale na druhou stranu, je tam dost úsměvných momentů pana Sternenhocha. Dávám 4 za odvahu, ale knihu bych už podruhé do ruky nevzala.
Bookworm
  16. 9. 2011, 12:54
Skvělé dílo filosofa-spisovatele, které není vůbec snadné zařadit nebo zaškatulkovat k nějakému žánru či literárnímu proudu. Klíma by dle mého soudu jedním z nejoriginálnějších autorů naší literární historie. Stojí za přečtení ...
Luci-ye
  28. 3. 2015, 18:50
Ze začátku mě to bavilo, ale od poloviny dál...vůbec ne. Dobrovolně bych si knížku nepřečetla, ač mě lákalo přečíst si něco tak "skandálního", ale nebýt semináře, nedonutila bych se. Jsem ráda, že si mohu přečíst komentáře bystřejších čtenářů, kteří chápou, o co jde, protože já se dost ztrácím. V tom, co byly jeho představy a co skutečnost (zjevování Helgy), až v závěru jsem si udělala jakýsi obrázek.
Určitě se našly pasáže vtipné (viz citace Processus Xiphoideus), ale i odporné.

Už se těším na společný rozbor ve škole, třeba pochopím, co chtěl básník vlastně říci.
Processus Xiphoideus
  14. 4. 2013, 13:06
Šílené a geniální.
Směs Kafky, Nietzscheho, E. A. Poea, a špetka z Alenky a její říše divů :)

"Vždyť, nehledě k mému rodu a bohatství, mohu o sobě směle říci, že jsem krasavec, přes některé své vady, např. že měřím jen 150 cm a vážím 45 kg, že sem skoro bezzubý, bezvlasý a bezvousý, trochu též šilhavý a značně pajdavý. Ale i slunce má své skvrny."
moniii_ch
  29. 7. 2012, 18:17
Nikdy nezapomenu na slova mého učitele literatury: "... a kníže obcoval s kostrou". Vynikající existenciální dílo!
eormis
  10. 8. 2011, 19:51
Hodně zajímavé, nebyla jsem si z počátku jistá jestli mám knihu odhodit zhnusením nad některými nechutnostmi, ale četla jsem směle dál a vůbec nelituji. Popravdě, když se odpoutáme od toho, že by to mohl autor mínit vážně, vyvstávají i velmi komické situace, dodnes se uculuji, když si představím našeho knížete, kterak nahý seká dřevo, žere zeleninu a pije alkohol a u toho křičí jeho známé "Helgo do --- mě vskoč".
maciii
  22. 9. 2011, 23:30
Kniha se mi do první poloviny velmi dobře četla, děj se odvíjel postupně a energicky a na každé stránce se odehrávalo jiné drama. Pak se v ději začala prolínat realita s fantazií tak dokonale, že ani já jsem nevěděla, která bije. Na můj vkus to ale šlo tak pomalu, že když k tomu ke konci přibývavo stále více filosofických monologů, stal se pro mě příběh nudným a utahaným. Ale každopádně doporučuju.
kittyMITTY
  26. 8. 2010, 20:42
Rozhodně jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla.Je to ten druh knihy, o které budete po přečtení poslední stránky a zaklapnutí desek ještě hodně dlouho přemýšlet.
PinPrick
  23. 1. 2010, 1:25
Nejlepší česká kniha. Ladislav Klíma je absolutní vůle.
yags
  12. 6. 2016, 20:13
Knihu jsem objevila na gymplu, kde nám z ní učitel předčítal. Rozhodla jsem se ji tedy přečíst a už ji do ruky pravděpodobně ani nevezmu.
Palic
  27. 9. 2015, 0:03
Obsahuje spoiler spoiler Úžasná kniha! Klímovo humor je opravdu úchvatný, jeho styl vás vtáhne do příběhu a nepustí. Ať už s jakou lehkostí píše o věcech, na které ani ve snu nepomyslíte, anebo jeho motivy, jako např. šlechtic, který si vždy při strachu sedá, nebo chodí po ulici a křičí ,,Strašidlo, do do prdele mi skoč!"
Na knihu jsem narazil díky povinné četbě a jsem za to velmi rád, určitě si od Klímy ještě něco přečtu.
JK
  20. 10. 2012, 16:53
Užasné, ďábelské, famózní!! Při některých pasážích jsem si říkal, jestli nejsem na drogách. Pozoruhodné dílo. Škoda, že není více Ladislavů Klímů a podobných knih.
kiwi24
  16. 4. 2012, 19:26
Není to kniha pro každého, avšak na mě udělala velký dojem ( i kdy čtení to bylo pro mě v závěru celkem složité ) a jistě ji budu číst ještě mnohokrát.
Gutur
  7. 11. 2011, 22:05
Je to fakt maras, jinak to říct nelze. Klíma zde dokonale popisuje naprostou zvrhlost a šílenou psychologii. Je to kláda, ale zároveň zážitek, dovedu si však představit, že pro někoho jen ztráta času.