Muž, který rozuměl hadí řeči

Muž, který rozuměl hadí řeči Originální název: Mees, kes teadis ussisŏnu

Kniha Zlín - 2011
ISBN: 978-80-87162-78-1

Kniha Zlín (2011) 978-80-87162-78-1 381

V tomto románě uvádí Kivirähk čtenáře do 13. století, do doby christianizace Estonska. Líčí tu komunitu lesních lidí, která se postupně rozpadá, neboť její členové odcházejí do vesnice, aby se tu dali pokřtít a žili jako křesťané. Nakonec zůstane poslední muž, který rozuměl hadí řeči a dovedl komunikovat s živočichy. Autor hojně čerpá z estonské mytologie, jíž je poznamenán život lesních lidí, drsný, ale svobodný. Děj románu má prudký spád, některé výjevy jsou kruté až hororové, například fanatismus pohanského kněze Ülgase. Kivirähk charakterizoval tento svůj román jako příběh jednoho vymírajícího národa a jazyka a vyslovil obavu, aby za nějakých sto let nebyl posledním mužem ten, kdo rozuměl estonské řeči. (Založil/a: hermi211)

Andrus Kivirähk Andrus Kivirähk
*17.08.1970

Potulný mnich
  14. 7. 2015, 20:48
Musím přiznat, že jsem po dlouhé době četl něco opravdu hodně originálního a mohlo to být klidně na pět hvězd, ale autor si to u mě pokazil, že v příběhu používal dost vulgarit, které se tam nehodily a knize ubíraly na kvalitě. Jinak ale super čtení.