Epigramy

Epigramy Originální název: Epigramy

Dokořán - 2004
ISBN: 80-86569-93-4

Dokořán (2004) 80-86569-93-4 121

Epigramy je dílo Karla Havlíčka Borovského z roku 1845. Vznikly během pobytu v Moskvě (1842-1845), kde pracoval jako vychovatel v rodině profesora Pogodina.

Autor v díle satiricky kritizuje dobové společenské poměry. Komentuje nejrůznější pokrytecké postoje a zažité konvence, otevřeně poukazuje na rozpory mezi hlásanými "pravdami" a skutečností.

Dílo je rozděleno podle témat do 5 oddílů: Církvi, Králi, Vlasti, Múzám a Světu. V oddílu Církvi útočí na kněze, kteří touží po majetku, a na jezuity, které nemůže vystát ("Z historie literatury české: Českých knížek hubitelé lití: / plesnivina, moli, jezoviti). V oddílu Králi si bere na mušku státní moc. Ve Vlasti ironizuje vlastenectví a nekritické rusofilství. V oddílu Múzám se věnuje umělcům a umění, např. dílo Kusy mého srdce Josefa Kajetána Tyla shledává vhodným pro kuchařky pod koláč. Závěrečná skupina epigramů Světu shrnuje různé postřehy o obecných lidských vlastnostech a nezáviděníhodném postavení satirika. (Založil/a: Mike)

nevermore
  16. 10. 2012, 15:51
Úžasný soubor. Následující tři jsou mé nejoblíbenější.

Českých knížek hubitelé lítí,
plesnivina, moli, Jezoviti. :)

Když ti Pánbůh za tvých houslí zvuky,
místo dvou dát ráčí čtyry ruky!
To ti přeju k svátku, na mou duši!
by sis mohl, když hráš, zacpat uši.

Mohamed dovolil: "Můžeš míti
mnoho žen, však víno nepij žádné"-
přesvědčen, že víc než jednu míti
střízlivému nenapadne.
Bloodym
  3. 12. 2013, 12:38
Odkud vzalo, zkouším žáky,
jméno Rakous počátek?
Od raků nebo oni taky
chodí pořád na zpátek
Havličkovy Epigramy nejsou pouze básničky, ale krásná společenská satira. V společensko-historickém kontextu jskou k nezaplacení.
PeťkaW.
  22. 6. 2012, 22:15
Zpočátku jsem měla epigramy jen za hezké jízlivé rýmovačky. Teprve, když jsem o těch "pár rýmovačkách" napsala seminární práci na 10 stran, došlo mi, jak hodně jsem byla vedle. Číst Havlíčkovy Epigramy jako pouhé krátké básničky jde, ale když se člověk nad slovy trochu víc zamyslí a není líný si spoustu historických faktů dohledat, zjistí, kolik toho v sobě básně mají, jak velkou pravdu obsahují a hlavně... jak jsou nadčasové.
Vojtik69
  7. 11. 2010, 14:36
Čtění jak pro náročné, tak pro nenáročné. Každý si tam nejde své. Některé jsou vtipné, jiné hlubokomyslné. Doporučuji nepřečíst jedním dechem, ale rozložit si čtení do delšího časového období (třeba jeden epigram denně)
Angie91
  9. 7. 2014, 13:56
Svatý Jene z Nepomuku!
Drž nad námi svoji ruku,
ať nám Bůh dá co dal Tobě:
by náš jazyk neshnil v hrobě!

Ano a právě Borovský byl druhou vlnou národního buditelství a svými epigramy pomohl zachránit nádherný český jazyk. Dobře se čte, má v sobě mnoho pravdy a i dnes jsou ty verše stále platné. Doporučuji.
Klára Němečková
  14. 1. 2014, 2:46
Jak je jen možné že z pár "básniček" sálá tak upřímně atmosféra té doby? Až jde občas mráz po zádech a člověku nezbývá než se jen hořkosladce usmívat.

Jeden oblíbený, který ještě nebyl zmíněn:

Česká modlitba:

Svatý Jene z Nepomuku!
drž nad námi svoji ruku,
ať nám Bůh dá co dal Tobě:
by náš jazyk neshnil v hrobě.

Arti.fex
  31. 10. 2012, 14:13
Krásné, trefné, geniální.
" Karle, ty tvoje epigramy. Před spaním si jeden přečtu a spím jako dudek." úryvek z divadelní hry České nebe ( DJC)
Ritasi
  8. 2. 2010, 17:21
Odkud vzalo-zkouším žáky- jméno rakous počátek?
Od raků neb oni taky, chodí pořád nazpátek.
Myslím,že tak nějak to bylo,,,a pořád to má své kouzlo.