Turnerovy deníky

Turnerovy deníky Originální název: The Turner Diaries

Kontingent Press - 2008
ISBN: 80-254-1688-4

Kontingent Press (2008) 80-254-1688-4 209

Obsah knihy reflektuje autorův rasismus a extrémně pravicové přesvědčení. Románová fikce popisuje povstání, po kterém bílá rasa převezme vládu v USA a pak na celém světě. Ač ne příliš čtivá, patří tato kniha dodnes k nejčtenějším a nejvlivnějším mezi krajně pravicovými extrémisty na celém světě. Text, jehož autor byl v době prvního vydání (1978) již dlouholetým aktivistou s historií členství v řadě rasistických a neonacistických skupinách, tak přibližuje myšlení a cíle těchto lidí a jejich hnutí. Fiktivní příběh je zasazený do počátku 90. let v USA, kdy podzemní organizace, nazvaná Organizace, zahájí ozbrojený a krvavý boj proti vládě Spojených států, která je v knize nazývaná Systém. Kniha je napsaná formou deníků, který si píše jeden ze členů Organizace, Earl Turner, který se později stane členem užšího Řádu uvnitř organizace. (Založil/a: immorcat)

Andrew Macdonald Andrew Macdonald
*11.09.1933 - †23.07.2002

s-reader
  22. 7. 2011, 12:30
Turnerovy deníky je jedna z knih, které se hodnotí velmi špatně. Nedá se hodnotit z jednoho pohledu a tak si dovolím pohledy diferencovat. Napřed ten, který by měl být primární, lépe řečeno, ten, který za primární považuje každý civilizovaný, normálně uvažující člověk: text knihy je čirá propaganda. Nenávistná a má je pouze jeden cíl, ospravedlnit nepřátelské pocity, které jsou v každém z nás zakódované od nepaměti, a které se postupně lépe nebo hůře snažíme ovládat nebo je úplně potlačit.
Druhý pohled nám říká, že se cíl knihy podařilo splnit velmi dobře. Text nejen ospravedlňuje rasistické cítění a xenofobii, dokonce ji dokáže vyvolávat a stupňovat tím, že staví na situacích, které občas zažíváme, dovádí je do extrému a tak nám podvědomě naznačuje, kam až takové situace mohou vést. V tomto pohledu považuji Turnerovy deníky za nebezpečné a nejsem nijak nadšený, že byly napsány. Pokud však napsány byly, mají právo na existenci a nezbývá, než věřit v inteligenci lidí, kteří se s nimi setkají. Podotýkám však, že má víra v lidi je velmi chabá.
sourekm
  28. 1. 2015, 0:19
Kniha vypráví o úspěchu nacismu v období krize přeregulovaného levicového systému. Součástí příběhu je neustále rostoucí diktatura, vliv pozitivní diskriminace a antinenávistná propaganda šířená prostřednictvím masmédií. Kniha je pochopitelně napsaná tak, že je nacismus ta atraktivnější politická ideologie než stávající tzv. "liberální" systém který (navzdory svému názvu) čím dál víc potlačuje individualitu. Kniha v zásadě není špatná, a jinak nesouhlasim s tím, že je propagandou, či propagací fašismu. Když jsem knihu četl, tak jsem si všímal, že Earl Turner se mnohokrát dostal do situací ze kterých už za normálních okolností nebylo návratu. Přesto se ale vždycky z problému dostal a dokončil svou akci dokonce. Nebo armádu cvičenou proti hlavním hrdinům, sami hlavní hrdinové přesměrovali proti systému tím, že prostřednictvím rozhlasu šířili svou propagaci. To mi přišlo jako doslova pohádkové, ale autor asi vycházel z předpokladu, že i vojáci a generálové už potřebovali jen spouštěč na to aby si přiznali nesmyslnost liberálního systému. Stejně tak demonstranty proti rasismu autor nadsadil na totálně zdegenerované nemyslící stádo které by se dalo přirovnat k dnešním tzv sluníčkářům. Nevím jak ostatním čtenářům, ale mně to přišlo spíš jako nesplnitelné přání autora.
Jinak kniha je to pěkná, na tvrdo ukazuje pokrytectví levicové politiky a důsledky vnucování falešné morálky. Ačkoliv se na konci knihy přiznává, že Nacisté sami ke svobodě nesměřují. Kniha v tomhle mimo jiné ukazuje, že nacismus není pravicový extrémismus ale pouze jiná odnož levicové politické orientace. Pokud levice představuje diktaturu, tak nacismus ve výsledku představoval diktaturu ve splnění podmínek čisté rasy a s největší pravděpodobností i udávání lidí kteří lidem jiné rasy mohli pomáhat přežít.
Je mi docela líto, že je zakázáno takovouto knihu veřejně prezentovat, poněvadž jsem v knize nenašel nic, co by se snažilo nějak čtenáře přimět k nacistickému smýšlení.
Bylo by docela zajímavé, když by autor měl potuchy o příchodu sociálních sítí které prakticky náklady toho co museli hrdinové obětovat zde snížily na minimum a to i včetně škod.
Klidně bych do knihy přidal i nějaké konkrétní ochránce lidských práv jako u nás v ČR. Jinak když se kouknu do zpráv, tak vidím, že zákaz této knihy pro vyřešení problémů s propagací nacismu opravdu pomohl.
immorcat
  22. 7. 2011, 10:38
Když byly u nás Turnerovy deníky v roce 2008 vydány, strhl se v médiích velký humbuk, který spíš než varoval, čtenáře přitáhl. Já jsem si knihu přečetla (tak jako asi tisíce dalších) ze zvědavosti, a kdyby mě právě ta nepoháněla, tak bych ji ani nedočetla. Je to velmi těžce napsané a pokud vás toto téma nezajímá, tak přímo nečtivé. Nedokážu si moc dobře představit, že by se to někomu mohlo líbit (aniž by byl v něčem zainteresovaný), ale zastávám názor, že je dobře, že se u nás takováto literatura vydává, protože žijeme v demokratickém státě. Ale jak už jsem víceméně napsala, tohle není nic pro mě.