Bůh zbytečnosti

Bůh zbytečnosti

Mladá fronta - 2006
ISBN: 80-204-1299-9

Mladá fronta (2006) 80-204-1299-9 229

Mladý Štěpán Baltazar se vrací do Čech, aby navštívil nemocného otce. Po otcově pohřbu se jeho život vinou jedné zbytečné neopatrnosti neuvěřitelně zvrtne. Hloupý dopis, zapomenutý v kapse saka, rozehraje nekonečný souboj dravého mládí a ukřivděného stáří, svobody a despocie, lásky a nenávisti, naivní upřímnosti a zvrácené touhy. Ale k čemu všechen ten urputný boj na život a na smrt, když nad vším lidským konáním se vznáší bůh zbytečnosti? Šachové figury Neffova psychologického románu z konce třicátých let minulého století rozhodně nejsou pouze černé nebo bílé. Naše sympatie zcela ovládne trýzněný Štěpán, budeme doslova vtaženi do děje, s otevřenými ústy budeme zírat na mladíkův zoufalý boj a budeme mu fandit ze všech sil, ovšem zároveň budeme muset přiznat, že zákeřná teta Věra určitě není jenom a pouze nenávistnou čarodějnicí, stejně tak že krásná paní Helena není jen bezduchou reprezentativní paničkou… Postavy románu se zásadně liší jakožto lidské typy, v pozadí dění však tušíme něco, co svorně hraje proti nim všem, co je oslabuje, sráží na kolena, co je tak bez ohledu na rozdílnost charakterů přece jen spojuje a zároveň nahlodává pohodlnou jistotu pohádkového happyendu Neffova příběhu. (Založil/a: Martinita)

ROB33
  22. 11. 2016, 11:27
Pro mě docela překvapení. Ačkoliv je Vladimír Neff jeden z mých nejoblíbenějších českých autorů, tak jsem nečekal, že mě tento psychologický román tolik zaujme. Opět znamenitá čeština, skvělé vykreslení charakterů postav, jejich myšlení a cítění.