Filosofská historie

Hodnocení:       72 %   (hodnoceno: 166x)

Hodnotit tuto knihu můžete po přihlášení
Nemáte zde účet? - Rychlá registrace
Originální název: Filosofská historie

Román / Historie / Filozofické

Poprvé vydáno celosvětově: 1877

Albatros - 1999

ISBN: 80-00-00714-2

Koupit knihu Koupit knihu
V oblíbených V oblíbených: 14x    V přečtených V přečtených: 402x  V knihovně V knihovně: 95x      K přečtení K přečtění: 29x Právě čte Právě čte: 1x

Jeho příběh se odehrává na konci první poloviny 19. století v Litomyšli. Vypráví nejen o studentském životě, ale vyjadřuje situaci a rozpor v používání češtiny a němčiny. Právě studenti spíše upřednostňují mateřský jazyk, čtou rádi klasická česká díla, ale na veřejnosti vždy nehovoří česky. Dobře popsané jsou kontrasty fintivé slečny Lottynky a skromné Lenky, používání obou jazyků nebo například přístup jednotlivých studentů ke studiu. Jirásek vycházel i ze skutečných postav, například kaplan Šanta nebo páter German.

Zdroj: wikipedia.org
(Vložil uživatel: Mike)

Komentáře ke knize Filosofská historie:

Řadit:   Od nejnovejších  |  Dle kvality
barbiegrrrl
UŽIVATEL barbiegrrrl - 27. 1. 2011, 17:58
Nad očekávání dobrá kniha. Četla jsem ji spíše ze studijních důvodů, než proto, že bych po ní toužila, ale po chvíli čtení mě začala bavit. Ačkoli mám určité předsudky vůči Jiráskově tvorbě, Filosofská historie mě mile překvapila:)
marta-b
UŽIVATEL marta-b - 15. 3. 2010, 18:37
Četla jsem několikrát a myslim, že tohle je prostě nesmrtelná knížka.
PeťkaW.
UŽIVATEL PeťkaW. - 26. 3. 2013, 8:29
Jakmile se řekne název téhle knížky, vybaví se mi hodiny přemlouvání, kdy jsem ji musela přelouskat kvůli referátu v sedmé třídě. Myslím, že chtít po dětech toho věku, aby četly Jiráska, je doslova mučení a není se pak čemu divit, že k němu mají odpor. U mě to dopadlo stejně. Jirásek si může být ceněný a opěvovaný jak chce, ale mě se Filozofská historie nebude líbit už jenom z principu, právě kvůli tomu, že jsem ji přečíst musela. A takhle se buduje v mladších generacích odpor k četbě. Už jenom ten název "povinná četba"...
Lucy Sisk
UŽIVATEL Lucy Sisk - 21. 6. 2012, 12:47
Tuhle knihu jsme dostávali na základní škole, takže jsem si řekla, že by nebylo k zahození si ji přečíst. A líbila se mi. Je to přesně ta kniha, kterou si potřebujete pročíst při relaxu, protože jiné mladší knihy vás někdy zatíží svými moderními pohledy na svět. Líbila se mi zvláště zmínka o slavnosti a jak vlastně probíhala.
24601
UŽIVATEL 24601 - 10. 5. 2013, 20:53
Studijní důvody, malá očekávání, ohromná překvapení. Krásný něžný příběh o lásce je zasazen do pozadí Národního Obrození a rebelantské Prahy. Skutečně mne knížka překvapila - donynějška jsem trpěla předsudky vůči českým autorům, nyní jimi již netrpím. Děkuji pane Jirásku!
bojovnicka
UŽIVATEL bojovnicka - 19. 7. 2011, 13:50
Ke knize jsem se dostala asi jako většina z důvodu mít něco přečteného v rámci povinné/doporučené četby k maturitě. O to víc mě překvapilo,že i Jirásek může mít zajímavou knihu pro současného mladého čtenáře. Moc mě bavila a mohu doporučit - kdo máte rádi historické romány nebo pokud chcete jako já mít "fajfku" za povinnou četbou :-)
twiGGy88
UŽIVATEL twiGGy88 - 29. 9. 2013, 21:24
Filosofskou historii jsem četla povinně kvůli referátu. Bez většího nadšení jsem se pustila do čtení a chvíli mi trvalo než jsem přivykla jazykovému projevu Jiráska. Postupem času můj zájem o knihu narůstal a můžu říct, že jsem ji četla opravdu ráda. Příběh ze studentského života v nepříznivých časech Národního obrození. Stojí za přečtení.
lenisko
UŽIVATEL lenisko - 23. 10. 2012, 18:03
Tak tohle je první knížka, kterou jsem přečetla. Byl to dobrý výběr, protože mě díky ní četba začala bavit. Velice půvabná kniha o životě studentů v neklidné době poloviny 19. století.. Stojí za přečtení :-)
jana80
UŽIVATEL jana80 - 19. 1. 2012, 8:46
Souhlasim s Domenica. Kniha me odrazovala svym nazvem. Ale kdyz jednou nebylo co na cteni tak jsem po ni sahla a dodnes nelituju.
Domenica
UŽIVATEL Domenica - 8. 10. 2011, 21:45
Kniha mě svým názvem nejednou odradila, ale když už jsem se do ní pustila, přecetla jsem ji jedním dechem. Velmi povedené dílo.
Angie91
UŽIVATEL Angie91 - 9. 7. 2014, 14:10
Knížka je čtivá, doslova jedním dechem, ale pravděpodobně bych jí doporučila starším čtenářům. Ke konci jsem ale měla problém s historickými fakty, neboť se Jirásek naprosto odvrátil od děje a postupoval jiným směrem, tak mi přišel ten konec velmi hektický. V přečtených mám od Jiráska určitě lepší knihy.
Peťula.B
UŽIVATEL Peťula.B - 18. 7. 2013, 14:27
Filosofskou historii jsem začala číst kvůli maturitě a moc se mi do toho nechtělo. Nakonec mě celkem mile překvapila, ale víckrát už bych si ji nepřečetla.
guilty.girl
UŽIVATEL guilty.girl - 4. 3. 2013, 11:10
Knížku jsem dostala jako většina mých vrstevníků na soutěži, a tak jsem si ji založila a přečetla ji až po roce, co jsem ji náhodou objevila. Byla jsem z ní nadšená, protože je čtivá a lze z ní hodně načerpat, jak vědomostí, tak kladných dojmů.
engai
UŽIVATEL engai - 6. 4. 2012, 17:21
Knížku mi doporučila mamka, když jsme ji měli za povinnou četbu. Není špatná. Zajímavá sonda do studentského života té doby. Mnohokrát jsem si na ní vzpomněla, když na naši škole odehrávala malá revoluce..