Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Obchodník se smrtí

60%
3 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Obchodník se smrtí Originální název: Pedlar of Death: The Life of Sir Basil Zaharoff
Poprvé vydáno celosvětově: 1965

Nejnovější vydání:
Naše vojsko - 2010
ISBN: 8020610839
Počet stránek: 224
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 2x v přečtených
v knihovně 5x v knihovně
k přečtení 2x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Naše vojsko (2010) 8020610839 224

Autor publikace, Donald McCormick, redaktor londýnského listu Sunday Times, prohlédl všechny ročníky 25 nejvýznamnějších evropských listů z přelomu 19. a 20. století, nahlédl do tajných fasciklů zbrojařských firem a pečlivě prostudoval příslušné diplomatické spisy. Tato rozsáhlá heuristika, hraničící místy s kriminalistickým pátráním, předcházela vypsání životního osudu sira Basila Zaharoffa, velké osobnosti zbrojařského a politického světa z konce 19. a prvních tří desetiletí 20. století. McCormickovi se přes veškeré úsilí nepodařilo objasnit řadu sporných míst ze Zaharoffova života. Dodnes se neví, kdy a kde se narodil a jaké byl národnosti, zda ruské, řecké, polské, turecké nebo anglické. Hovořil perfektně deseti jazyky a znal celou škálu nejrůznějších dialektů. Basil Zaharoff se přičinil o to, aby zmizely spisy, které by mohly osvětlit jeho méně příkladné začátky. Jeho křestní list není k nalezení, matrika se stane obětí požáru, desky s jeho jménem ve vídeňském archivu ministerstva války jsou prázdné. Tyto skutečnosti jsou vcelku pochopitelné, protože Zaharoff jako majitel většího počtu bank, železničních společností, hotelů, dolů, naftových polí a loděnic, jako nositel 298 řádů a vyznamenání 31 států, osobní přítel admirála Canarise, zbrojařského rodu Kruppů a člen dozorčích rad 300 společností, si nemohl dovolit skandál a navíc měl k dispozici prostředky, aby z pamětí i dokumentů odstranil kompromitující skutečnosti. Zaharoff zasvětil celý život rozdmýchání vojenských konfliktů. Jeho devízou bylo: "Dělám války, abych oběma stranám mohl dodávat kanony." Tomuto heslu zůstal věren až do své smrti. McCormickova kniha má všechny předpoklady k tomu, aby upoutala pozornost čtenářů starší i mladší generace. Vzrušující osudy sira Basila Zaharoffa jsou poutavým a napínavým čtením a v mnoha ohledech i cenným poučením. Za romanticky líčenou postavou moderního upíra, suverénně zasahujícího do osudových otázek světových dějin, se totiž skrývá významná kapitola z historie nejen zbrojního průmyslu, ale kapitalismu vůbec. (Založil/a: Magdala81)

(více)  

Štítky

#zbraně 
více  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

antoniana
  22. 10. 2014, 12:03
Obchodník se smrtí je zajímavá kniha, jak již bylo napsáno uživatelem Bred nemá nic společného se stejnojmenným filmem takže nechápu, že nakladatel dal na titulku Nicolase Cage. Začátek knihy dost odsýpal, někde v prostředku to však začalo drhnout. Zdálo se mi, že se autor trochu odchýlil od původního zaměření na osobu Zaharoffa a začal to brát hodně ze široka - poměrně podrobné líčení politiky a obchodu v průběhu první světové války. Je možné, že to bylo způsobeno nedostatkem materiálu, Zaharoff za sebou přeci jen důkladně zametal stopy. Také mě mrzí, že se více nevěnoval lidem, které možná Zaharoff nechal odstranit. Vždy je tam jen zmínka, že dotyčný za záhadný okolností zemřel. Celkově je kniha průměrná, má klesající i stoupající tendence.
Bred
60% 60% 60% 60% 60%
  28. 9. 2014, 16:22
Je to hodně těžká kniha, spíš pro rozené fandy historie, trochu to připomíná americké konspirační teorie, ale se zajímavými fakty. Není to román podle známého filmu!