Originální název: Kňažna Džavacha

Albatros - 1991
ISBN: 80-00-00301-5

Albatros (1991) 80-00-00301-5 110
Vilímek (1929)

Příběh malé kněžny Niny Džavacha ogly Džamata, dcery gruzínského knížete a muslimky. Nina byla jedináček a její milovaná maminka jí zemřela steskem po rodných horách a na "zlomené srdce", protože po jejím sňatku s křesťanem jí její otec zavrhl. Nina žije mezi dvěma kulturami volně a nespoutaně, protože její otec jí nedokáže nic odepřít. Nina proto těžko snáší příjezd přísné babičky a bratrance Julika. S bratránkem se po počáteční averzi sblíží, chlapec ale onemocní a po nemoci zemře. Nina útěkem zabrání svému otci v uzavření nového sňatku a při útěku se dostane k bandě lupičů, kde jí od jednoho z nich, kterého dříve na zámku odhalila jako lupiče, hrozí smrt. Podaří se jí uniknout a dostat se zpět domů. Otec jí dá na výchovu do internátní školy, kde má Nina pro svou nespoutanost a pýchu četné problémy. Nakonec se ale dokáže s dívkami ve škole spřátelit. (Založil/a: Jezinka)

Lidija Aleksejevna Čarskaja Lidija Aleksejevna Čarskaja
*19.01.1875 - †18.03.1937

Krissty
  18. 2. 2013, 20:49
Četla jsem ji už hodně dávno, ale jako jedna z mála mi utkvěla v paměti jako neuvěřitelně krásná knížka s nádherným příběhem! Budu si ji muset zopakovat :)