Originální název: De fattiga i Łódź

Paseka - 2013
ISBN: 978-80-7432-300-3

Paseka (2013) 978-80-7432-300-3 506
Paseka (2011) 978-80-74322-098-9 528

Z malého lodžského ghetta se v průběhu války stává jeden z prahů ke vstupu do pekla, které dnes známe jako "konečné řešení židovské otázky". Pod taktovkou Chaima Rumkowského dojde k několika dobrovolným deportacím, včetně deportace dětí mladších deseti let. Do ghetta byli deportování i židé z Čech. Román líčí situaci, kdy člověk ve strachu o život přestává být člověkem, nebo naopak odhalí to, co je v něm hluboce lidského. (Založil/a: Jezinka)

Steve Sem-Sandberg Steve Sem-Sandberg
*16. 8. 1958

janeicka
  17. 11. 2014, 18:07
Ojedinělý pohled na historii lodžského ghetta z pera severského autora. Kniha sice obdržela řadu ocenění, ale nějak mi autorův styl moc nesedl, vyprávění se tříštilo mezi jednotlivé postavy, kterým bylo věnováno více či méně prostoru. Autor se snažil zapracovat do svého díla i některé autentické dokumenty, snažil se dokonale popsat historické události podle kroniky z ghetta. Budu si asi navždy pamatovat hlavní postavu ghetta, předsedu Rumkowského a jeho děti...
ForFreedom
  7. 10. 2012, 22:05
Sandberg se pokouší o objektivní náhled, je si vědom své převahy v možnosti zkoumat situaci, rozhodnutí a lidské kroky s obrovským časovým odstupem – nicméně si pozici nestranného pozorovatele nedokáže udržet úplně, což je patrné zejména u hlavní postavy knihy i ghetta Chaima Rumkowského. Do ověřených faktů a svědeckých výpovědí částečně promítá vlastní přesvědčení, jako by se tím snažil Rumkowského svéráznou postavu rozhřešit, modeluje podle toho často i jeho psychickou stránku, což v celkovém pojetí působí poněkud rozpačitě. Sandberg se totiž rozhodně nesnaží o nějaké větší bilancování, či vytváření předem nejasných závěrů, většinou předhazuje jen posbíraná fakta ozdobená spisovatelskou fantazií… Faktem ale je, že alespoň po té skutečně historické stránce se jedná o velice slušně provedenou knihu, bez zbytečného patosu i přehnaných výlevů násilí, která v tomto případě dovede umlčet i vtíravou otázku, kolik je toho o holocaustu ještě možné napsat a jaký to má, po tom všem, co už bylo napsáno, smysl. Osobně jsem se čtením problém neměla, případný čtenář by si měl uvědomit, že Sandberg se záměrně snažil tuto historickou etapu zpracovat poměrně z širokého úhlu pohledů a zdrojů a tím vlastně dosáhnout určité objektivnosti, které jedna postava, jeden vzpomínající člověk není schopen. 3,7/5
kamil
  29. 5. 2015, 11:16
Jak je vůbec možné, že někdo napíše takovouto knihu? Autor pročetl tři tisíce dochovaných stran ze zápisů lodžského ghetta! Ano, ale to přece nemohlo stačit? Zřejmě ano, studoval fakta, historii, dochované vzpomínky lidí! Ne, to nemůže být pravda, autor tam musel být, musel to prožít, jak jinak by mohl popsat a vyprávět a osudech obyvatel z tohoto židovského ghetta v polské Lodži během válečných let. Z tohoto místa, kde se tísnili desítky tisíc lidí, kdy lidé každé ráno vyhladovělí se plahočili do továren, kde pracovali i děti, kde se každý snažil najít kousek jídla, kousek dřeva či uhlí na zátop, kde se snažil každý přežít….
Celý děj se převážně točí okolo židovského předáka – presese- Rumkowského, který sebe sama vsadil do role, jakéhosi zachránce a ochranitele lidu, zejména dětí, rád ukazoval svojí autoritu a přízeň, ale nicméně je vidět, že na prvním místě měl především svůj prospěch, a neváhal pod maskou lží a slibů obětovat kohokoliv do transportů, které pravidelně němci prováděli, zejména ke konci války. Nicméně Rumkowskému se dařilo se spříznit s německou správou ghetta tím, že sám dlouho vedl židovskou policii a snažil se různé obohacující skupiny tvrdě trestat, zejména se mu dařilo maximálně zvyšovat výrobu čehokoliv se němci žádali pro válečné účely.
Napříč vidíme i osudy různých dětí, zdravotních sester, ale i třeba rodiny z pražských Vinohrad, ale i vysloveně odbojových skupin. V knize krásně vidíme, co je schopen člověk učinit člověku, když jde o zoufalé přežití, kdy pod lži a sliby, že v transportech se nikomu nic nestane, kdy kdokoliv neváhá shodit druhého pro záchranu vlastní kůže.
Je neuvěřitelné, jak dlouho byli lidé schopni snášet tyto útrapy a že ghetto fungovalo, takovou dobu a snažilo se pořád mít určitou lidskou tvář, ať to byly pravidelné kulturní programy či péče o děti.
Pochopitelně v roce 1944 se transporty rozrostly a z lodžského ghetta přežila jen opravdu hrstka a na konci jakoby vyprázdněné trosky ghetta nás varovaly a žalovaly jejich hrozný osud.
Tady jsme žili, tady jsme hledali každou píď země k setí čehokoliv, tady jsme sbírali dřevo na zátop před krutou zimou, vy všichni jste na nás zapomněli, celý svět na nás zapomněl a nechtěl nás vidět!
Jsem rád, že Sandberg napsal tak barvitě tuto knihu, aby už nikdo nikdy nezapomněl!
Stifter
  14. 7. 2014, 0:41
Ani chvíli jsem se nenudil, ta kniha mě prostě vtáhla. Výborně vykreslená atmosféra ghetta a překvapivými momenty, závěr vyspádovaný, doporučuji!
double trouble
  1. 10. 2012, 20:14
Na tuhle knížku jsem se vysloveně těšila, kritika chválou nešetřila, ale výsledek mě spíše zklamal. Chvílemi jsem se musela nutit, abych knihu dočetla, i přesto, že jsou v knize i vysloveně silné pasáže, bohužel těch slabších je tam víc.
elaela
  25. 8. 2012, 16:01
I přes zmiňovanou "čtenářskou nevstřícnost" musím ocenit, že má kniha výbornou atmosféru, která působí hodně sugestivně.
QUASTER
  1. 8. 2012, 11:37
Dějově zajímavé,ale čtenářsky nevstřícné.Vzhledem k recenzím a oceněním je to pro mne zklamání.Nevím,jestli se sluší to zmiňovat,ale za 499Kč je to předražené.
Sauron
  5. 11. 2011, 10:10
Vzhledem k pochvalným recenzím je třeba podotknout, že kniha není čtenářsky zas až tak přívětivá, některé pasáže jsou docela zdlouhavé, ale přitom mi přijde, že k tématu bylo napsáno mnoho daleko lepších i pochmurnějších knih. Pro zájemce především v dobrém smyslu "šílená" kniha Noc od Elie Wiesela. Kdo nečetl, nepochopí. Dále k tématu určitě Glazar: Treblinka, slovo jak z dětské říkanky.
Sandberg ukazuje rozporuplnost války, potvrzuje, že na žádné straně nebyli jen ti dobří. Pro zájemce o téma doporučuji, jinak spíše ne.