Brooklynské panoptikum

Originální název: The Brooklyn Follies

Prostor - 2007
ISBN: 978-80-7260-177-6

Prostor (2007) 978-80-7260-177-6 252

Román u nás už dobře známého amerického spisovatele Paula Austera je ukázkou autorova vypravěčského umění. Stejně jako v předchozích knihách Auster dovedně spřádá příběhy jednotlivých postav a rychle plynoucí, přesvědčivý děj zároveň obohacuje o další dimenze a souvislosti: do sebe vložené příběhy, exkurzy do literární teorie a historie a esejistické vložky. Tyto momenty ovšem autor zakomponovává do příběhu způsobem nenápadným a nepoučujícím, takže působí hladce a nerušivě i na čtenáře, který se soustředí jen na primární děj.
Osudy několika sympaticky pošetilých postav, zavátých do Brooklynu z různých částí Spojených států i světa, se vzájemně střetávají a prolínají v posledních letech 20. století. Za životními zvraty, připomínajícími karnevalové výměny masek, se nenápadně skrývá Smrt. Obchází permanentně kolem všech postav ať již v podobě choroby, deprese či závažné změny životních podmínek avšak zároveň ruku v ruce s možností nového života.
Jednotlivé bizarní příběhy, vypovídající o individuální historii, jsou v závěru románu překvapivě konfrontovány s něčím vskutku nadosobním: do newyorského mikrosvěta příběhů jeho postav náhle, na počátku nového tisíciletí, vpadne jakýsi větší příběh, který ty malé zásadně přesahuje. (Založil/a: clotho)

kamie
  11. 11. 2014, 9:39
Knihám tohoto autora začínám přicházet na chuť. Už je to třetí kousek a ani jednou jsem nebyla zklamaná. Líbí se mi především zdůrazňování aktu psaní, zpovědi a určité osudovosti. Navíc je ta kniha (a Leviatan potom vůbec) tak nadupaná vším možným, že mám pocit, že mi stejně něco zásadního, co celou dobu viselo ve vzduchu, uniklo. Ale to mi zas až tak nevadí. Bude důvod se k těmto knihám vracet.