Originální název: Manon Lescaut

Mladá fronta (2003) 80-204-0874-6 254
Československý spisovatel (1968)
Československý spisovatel (1959)
Melantrich (1948)

Jedná se o jedno z nejlepších Nezvalových děl. Hlavní hrdina Des Grieux se má stát knězem, ale zamiluje se do krásné Manon, kvůli níž se knězem nestane. Později se s Manon rozchází a stává se knězem, po dalším setkání s ní jí opět podléhá. Manon je nakonec vyslána do Ameriky (za trest), ale dříve, než se tam dostane, zemře na lodi Des Grieuxovi v náručí. (Založil/a: Mike)

Vítězslav Nezval Vítězslav Nezval
*26.05.1900 - †06.04.1953

Ariko
  11. 2. 2016, 13:01
Manon miluji a díky ní i tvorbu Nezvala :-) pamatuji si celé pasáže a ačkoliv mi krásná Manon přišla vždy jako slepička, tak její osud je prostě klasika všech klasik.
Peetuliska
  25. 2. 2014, 20:50
Někomu toto dílo může třeba přijít kýčovité, ale mě příběh sladké Manon dočista omráčil, krásné verše nabité citem a láskou.
Manon je andělská bytost s ďábelskými úmysly, stejně ji ale nemůžete nemilovat...
Přečtete jedním dechem a ohromí vás ta láska sálající z tohoto díla.
CarolineS
  25. 10. 2013, 22:42
Manon mě upřímně trochu zklamala. Čekala jsem "geniální" verše, když je toto dílo tak známé, ale časté opakování stejnách rýmů i celých strof mi občas docela vadilo.
Začátek se mi opravdu nelíbil, nicméně s rostoucím počtem stran mi celé dílo začínalo být bližší.
Chudák rytíř Des Grieux...
Kukpiss
  13. 3. 2012, 18:29
"...Manon je můj osud. Manon je můj osud.
Manon je všecko, co neznal jsem dosud.
Manon je první a poslední můj hřích,
nepoznat Manon, nemiloval bych.
Manon je motýl. Manon je včela.
Manon je růže, hozená do kostela.
Manon je všecko, co neztratí nikdy svůj pel.
Manon je rozum, který mi uletěl!
Manon je dítě. Manon je plavovláska.
Manon je první a poslední má láska.
Manon, ach Manon, Manon z Arrasu!
Manon je moje umřít pro krásu..."
AkzuzkA
  1. 11. 2016, 10:55
S Manon jsem se poprve setkala už na základní škole. Kdosi ji v tichosti četl na chodbě a mě hrozně zajímalo, co je to za zajímavou knihu. Neváhala jsem tehdy a půjčila si titul v knihovně. A byla jsem unešená! Začala jsem pak pátrat po knihách podobného ražení. A samozřejmě přečetla i Prévostovu Manon, dle které Nezval svoje dílko napsal. K Nezvalovým veršíkům se ráda vracívám. Jsou neuvěřitelně lehké, dojemné a hravé...
Radka Pařízková
  16. 3. 2015, 8:28
DO téhle knihy jsem se zamilovala, když mi bylo třináct. Tenkrát mě úplně pohltila a stále jsem si opakovala "Manon je můj osud...". Každou chvíli, ale to tu určitě každý zná. Sice mi už chybí ta naprostá fascinace příběhem, ale hezky se na tuto knihu vzpomíná. Bohužel, když se k ní vracím už se do ní nedokážu začíst. Znova se vrací mezi průměrné knihy českých spisovatelů.
Manon
  29. 11. 2013, 14:06
Myslím, že moje přezdívka mluví za vše. Kniha je krásná, dojemná a verše jsou hravé.
Čtu ji pořád dokola.
Michelle S
  1. 3. 2013, 19:59
Nádherné drama... Manon je sice lehkomyslná potvora, ale také je neskutečně kouzelná, takže se nelze Des Grieuxovi divit, že jí vždy podlehne:-) Už jen kvůli Nezvalovým překrásným veršům stojí za to, si tohle dílo přečíst.
Topka
  14. 1. 2016, 10:51
Sáhla jsem po ní úplnou náhodou a nelituji. Splnila účel- bavila mě, nebyla příliš dlouhá a na konci byla i napínavá. Některé verše jsem znala ještě před tím, než jsem ji vůbec otevřela, ale i přesto mě mile překvapila.
Preambule
  10. 8. 2015, 14:50
Očekávání předčeno raketovou rychlostí o kilometry. Manon jsem znala z čítanek napříč základní a střední školou jen podle oněch otravných veršů které znám dodnes naspaměť - "Manon je motýl, Manon je včela, Manon je růže vhozená do kostela... anebo Čím to že já Manon tak šťastna jsem?" .
Ale kvalita Manon Lescaut je v samotných hrdinech, tématu o kterém se mluví - ne tak o romantické lásce ale spíš o lásce-šílenství, neschopnosti přizpůsobit se, ženě-větru... Manon není mrcha, je to prchavá a přelétavá entita, nejistá dívka s darem/prokletím svůdnosti, kterou ona sama nechápe... Jazyk je jen pomyslnou třešničkou na vrcholku dortu.
Jakým zážitkem musela být první inscenace od E.F.Buriana - který zpěvnosti těchto slov musel rozumět jako nikdo jiný.
kajas1993
  29. 3. 2013, 19:09
Neznám sice stejnojmenné Prévostovo dílo, ale myslím si, že se Nezval s jeho dramatizací (a přebásněním) vypořádal bravurně. Kniha se čte lehce, příběh nemá nijak složitý děj. Přesto mi něco vadilo, velmi důležitá věc. Hlavní hrdinové mi byli velice nesympatičtí, neměla jsem potřebu jejich lásce držet palce, spíš naopak. Manon pro mne představovala vypočítavou dívku, kterou zajímají jenom peníze, a des Grieux téměř celou hru zůstával naivním troubou, který s rytířem nemá nic společného.
-Nikola-
  27. 2. 2016, 8:52
Parádní záležitost, tato kniha.
Zase jsem se jednou vžila do hrdiny - tentokráte to byl pro mě nezvyklý hrdiny, rytíř Des Grieux.
Racionální myšlení bylo obětováno pro krásy mládí. Jeden život zmařen. Stačil jeden pohled.
Možná to vidím až hodně tragicky, možná by moudrý rytíř trpěl více, kdyby se Manon zřekl, kdo ví.
Každopádně se mi vybavil jeden citát O. Wilda, který mě tolikrát pobouřil a s kterým jsem tolikrát nesouhlasila, teď se mi zdá hodně výstižný:
"Ženy nevědí, co chtějí a nedají pokoj, dokud to nedostanou."
chazynka
  15. 8. 2011, 21:23
Manon, ach Manon, Manon a Arrasu!
Manon je moje umřít pro krásu…

kdo by tyto verše neznal... líbili se mi tak, že jsem se je učila nazpamět.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 9:53
Tuhle knihu jsem chtěla číst hrozně dlouho a věděla jsem proč :) Je úžasná. Je to napsáno trošku jak divadelní scénář (a možná to je, nevím), je to tovřeno tuším z šesti obrazů, vše se nerýmuje, někde je text souvislejší, když mluví, nebo i popisy, ale z valné části je to poezie. Myslím, že tato kniha je světoznámá, některé verše určšitě znáte. Vyznávání lásky jsou krásná, i když nevím, kde tam hledat tu upřímnost. Je tam nebo není? A končí to krásně, neříkám, že dobře, ale nezklamalo mě to :) Určitě doporučuju. Budete to mít přečtený za chvilinku. Navíc téma je i pro dnešní mládež ;)
Dumbicek
  6. 12. 2016, 14:12
Do knihy jsem se zamilovala už na střední, kdy jsme na tom byli v divadle a já si to hned musela přečíst a vstřebat celou knihu pěkně v teple domova. Manon je pokaždé pro mě hloupá husička a chudák rytíř se v tom pěkně plácá, ale i tak je to klasika na kterou nedám dopustit.
Francoa
  14. 6. 2011, 9:27
Mám vydání z roku 1959 ilustroval Vladimír Sychra.
Oblíbená kniha mého pubertálního mládí, ke které se se stále občas vracím.Nádherné verše,Nezval je holt Nezval.
zichisek
  12. 10. 2011, 11:29
Vybrala jsem si ji ze seznamu povinné četby a čekala jsem,že to bude nudné čtení.Kniha však velmi překvapila.Moc dobře se čte i přes to, že je psaná ve verších jako divadelní hra.Ještě dnes si pamatuju "Manon je motýl, manon je včela, manon je růže vhozená do kostela..."
Kakaya
  30. 9. 2016, 20:06
Ach, Manon. Úžasné Nezvalovo dílo.. Manon je synonymum pro lásku. Charakter Manon je sice o něco jednodušší, avšak hloubka Nezvalových básní zůstává.. četla jsem toto dílo již dávno, ale dokázala bych doposud recitovat nazpaměť :).
LucillaPeters
  13. 7. 2015, 0:06
Ve spravnem rozpolozeni me tahle kniha dokaze v urcitych pasazich dojmout. Navic ty verse, pan Nezval povysil cestinu o par pricek vys.
poiu
  9. 10. 2014, 22:08
Manon je takové hravé, trochu anivní dílko, plné něžných a romantických veršů a vyznání... Ano, líbí se mi. :-)
vikhy
  23. 9. 2014, 0:51
Manon je právem oceňované dílo. Mám ho velice ráda. Už jsem četla několikrát a určitě v žádném případě ne naposled.
MartinaS
  16. 12. 2013, 16:53
Přečíst se to dalo, ale vracet se k tomu už snad nikdy nebudu muset....Celou dobu jsem čekala že se tam něco překvapí a ono NIC...
Nynka
  31. 10. 2012, 14:14
Tohle je naprosto luxusní kniha, krásně zveršovaná.

Manon je tak příšerná mrcha, že zcela chápu, proč stojí za to o ní číst.
johnyc
  12. 8. 2012, 19:49
Při čtení této knihy jsem přemýšlel co bych provedl tomu blbovi kterýmu se v hlavě vylíhnul ten nápad dat to do povinné čedby. Když jsem to jednou v neděli v 11:02 dočetl překvapeně jsem se na knihu podíval a řekl si WTF. Na druhou stranu jsem byl rád že jsem si odbyl nudnou poezii a můžu se věnovat snad alespoň trochu zábaným knihám typu Bylo nás pět. O tom jak šeredně jsem se spletl když jsem o týden později zaklapl ve 12:56 již zmíněnou knihu hovoří zase jiná recenze, ale pokud jde o Manona (což je mimo jiné slovo který předemnou nesmí nikdo vyslovit jinak dostanu absolutní rage) tak je hodnocení jasné. HRŮZA
PS: Satan je mi svědkem že normálně bych tu knihu nehodnotil a po pár stránkách ju poslal pod úhlem 65° do koše, ale když už jsem to přečíst musel jsem to taky ohodnotit.