Hvězdy nad Syslím údolím

Hvězdy nad Syslím údolím

Dva roky nato se Stavinoha v knížce Hvězdy nad Syslím údolím (1981) vrátil mezi své figurky. Jde opět spíše o povídkovou záležitost, i když kompozičně sevřenější. Vypravěč zavedl čtenáře do míst, kde bydlel, mezi své sousedy, vpustil je i do svého manželství. Literární zpodobení vlastního soukromí je literárně o poznání slabší než procházka Syslím údolím se zastávkami u jednotlivých domečků a jejich nájemníků.

Stavinoha byl autor, z jehož knih na nás dýchá něco staromilského, i přes jeho záměrné směřování k současnosti. Pokud Stavinoha píše o kladenských svérázných postavičkách, vybaví se Markovo pražské panoptikum nebo Nerudovi malostranští obyvatelé. Z jeho textů je patrna určitá nostalgie po časech, byť ne příliš vzdálených. A pokud píšeme o někom či o něčem s nadsázkou a humorem, je nezbytné mít přece jen časový odstup a z toho vyplývající nadhled. O ryze soukromých až intimních věcech, jako je např. manželství, to chce opravdu velkou dávku kýženého nadhledu. Pro dobro celku knihy se tyto pasáže prolínají s vyprávěním o obyvatelích Syslího údolí. (Založil/a: Franta)