Tristessa

Poprvé vydáno celosvětově: 1960

Cylindr - 1999
ISBN: 80-901888-3-4

Cylindr (1999) 80-901888-3-4 91

Tristessa je krátký román amerického spisovatele Jacka Kerouaca. Kerouac tuto knihu napsal v létě roku 1955 a dokončil až o rok později v Mexiku. V příběhu se objevuje i W. S. Burroughs, vystupující pod jménem Old Bull či jen Bull.

Kniha je založena na Jackově vztahu k mexické prostitutce. Její skutečné jméno bylo Esperanza (ve španělštině esperanza znamená „naděje“) Villanueva. Tristessa, jak jí říkal Kerouac podle jejího melancholického hlasu a také proto, že byla předmětem neuskutečněné lásky (ze španělského tristeza, tedy „smutek“) je prostitutka od svých šestnácti let, bere morfin i jiné drogy. Kerouac k ní prožívá hluboký cit a detailně jej popisuje. V době psaní románu se Kerouac také intenzivně věnoval studiu buddhismu, což se odráží v celé knize. (Založil/a: kristinka)

nikipa
  16. 12. 2011, 16:24
I když je Kerouac patří mezi mé TOP autory, tohle jsem četla s obtížemi. Pasáže, kde ze sebe hrká, co ho asi zrovna napadlo, jsem moc nepobírala. S prostředím i s postavami jste dobře seznámeni, kniha dýchá smutkem (jako většina jeho knih - nebo aspoň na mě tak působí). Moc nemám chuť přečíst si ji někdy znovu...