Originální název: Nikola Šuhaj loupežník

Maťa (2005) 80-7287-103-X 172 30. vydání
Mladá fronta (1986) 156 28. vydání
Odeon (1985) 158 27. vydání
Albatros (1979) 187 26. vydání

Příběh o loupežníkovi, který chudým dává to co ukradne bohatým. Za tuto činnost je samozřejmě pronásledován četníky, proto je na něj vypsána velká odměna. Nikola se skrývá u své přítelkyně Eržiky, nakonec ho zradí jeho kamarádi a on je zabit.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Mike)

Introvert
  8. 12. 2014, 11:49
Něčím je tato kniha zvláštní. Vzpomínám, že když jsem ji před pár lety četla, styl psaní mě příliš neoslovil. Nebavilo mě to. Přesto si ji dobře pamatuji, a přesně se mi vybaví i atmosféra knihy, melancholická, smutná. Má něco do sebe...
nevermore
  5. 8. 2012, 21:05
Mě Šuhaj (jako Olbrachtův románový příběh) absolutně nezaujal. A Ivánkův autorský styl, tu - zrovna tak.
Rames
  24. 9. 2015, 17:27
Moc se mi líbí poezie textu, jak autor popisuje kouzlo a divokost přírody i lidí .
- A dole, v úzkých údolích řek, ve vesnicích, které jsou zelené kukuřičnými poli a žluté květy slunečnic, žijí vlkodlaci,
kteří, překulivše se večer po soumraku přes kládu, se mění z mužů ve vlky a k ránu opět z vlků v muže, zde se v měsíčných nocích mladé vědmy prohánějí po koních, v které proměnily své spící muže, a čarodějnic netřeba hledati za sedmi horami a sedmi řekami ve větrných údolích, nýbrž ty lze možno potkati na pastvinách, jak sypou do tří dobytčích stop soli, aby zbavily krávy mléka, a ony dobré lze kdykoli navštíviti v jejich chýších a odvolati od konopných trdlic, aby zaříkaly hadí uštknutí nebo koupelí v odvaru z devíti bylin udělaly z dítěte neduživého silné.

Krásná slova která vás navnadí k dalšímu čtení a nebudete zklamáni!
Nantong
  6. 2. 2013, 19:22
Četla jsem dvakrát, pokaždé z důvodu povinné četby...ale nelituju přečtení, kniha se mi četla dobře a líbila se mi.
Gereth
  7. 6. 2012, 17:28
Za komunistů přeceňovaná, po komunistech zbytečně nenáviděná tvorba Ivana Olbrachta. Ve skutečnosti je to po všech stránkách průměrný příběh bez větších zvratů. Asi takový, který by vám vyprávěl dědeček u ohně. Je to psané jazykem místy zajímavým, ale místy také zbytečně nakrouceným a zejména při popisování nudným, často se opakujícím. Není to dlouhé, takže jsem to bez problému zvládl až do konce, nicméně na ochutnávku stačilo, dalšími díly autora se prodírat nehodlám. Kdyby to nebylo využíváno k propagandistickým účelům, pravděpodobně ani pes by po tom neštěkl. // 50%
vanous95
  7. 5. 2012, 23:21
Bohužel jsem tuto knihu nedočetl, skončil jsem zhruba na 60. stránce. Určitě má svou uměleckou hodnotu, ale prostě a jednoduše mě děj nudil.
Claire27
  11. 6. 2016, 0:22
Příběh Nikoly Šuhaje mám ráda hlavně díky muzikálu Balada pro banditu pana Milana Uhdeho. Film Vladimíra Síse mě zklamal, avšak divadelní hra (v divadle Jiřího Myrona) mi učarovala. To je ten důvod, proč se mi líbí i kniha. Některé pasáže jsou slabší, ale jinak se jedná o hezký příběh s tragickým koncem.
huttershofen
  29. 1. 2013, 16:35
Román stavby, jaká dnes už možná tolik nefrčí (jak tady vidím), ale nemůžu si pomoct, mě bavil od začátku do konce. Zajímavé taky je, že v době, kdy to Olbracht psal, byl to poměrně čerstvý příběh, Olbracht sám zpovídal všechny "zúčastněné" hrdiny (pochopitelně krom Šuhaje) včetně Eržiky.
Buřinka
  5. 10. 2016, 12:20
Když slyším název této knihy, vybaví se mi hned Koločava. Více než známá kniha Ivana Olbrachta mě dostala derniéra Balady pro banditu v Karlovarském divadle. Úžasný zážitek. Líbilo se mi i filmové zpravování - muzikál s Miroslavem Donutilem z roku 1978 ("Ani tak nehoří svíčka farářovi,.." "Bylo tu, není tu, havrani na plotu...").
gabin
  18. 6. 2014, 10:44
Četla jsem, abych pomohla dceři s povinnou četbou...Viděla jsem Baladu pro banditu, jak v kině, tak blahé paměti v Divadle na provázku. Na rozdíl od knihy pěkné, zpracovává asi tak desetinu. Kniha je psána krásným jazykem, je čtivá, ale z popisované skutečnosti se mi fakt dělalo špatně. Z tmářství, zloby zplozené chudobou, ze zrady, z násilí, z nenávisti, z intrik. Tohle není žádný Dumas, kde se elegantně intrikuje a zrazuje kvůli královně či králi, a taky to není žádný středověk, tohle je upatlaný východ Československa 1917-1919! Podobné pocity jsem z té východoslovanské nesnášenlivosti a bezohlednosti měla u Nabarveného ptáčete. Tady ještě od Olbrachta dostali co proto Židé, s výjimkou důstojného patriarchy vykreslení jako nenažraní hrabiví intrikáni, za které práci, i když to má být třeba vražda, udělá někdo jiný, pochopitelně za peníze, co možná ani nebudou muset zaplatit ...
Ashayam
  23. 1. 2014, 0:48
I když příběh znám z Balady pro banditu, stejně jsem celou dobu doufala v to, že to nakonec dopadne dobře. Zajímavý je moment s Nikolovým bratrem Jurajem, který ho chrání až příliš a vlastně způsobí, že Nikolu nakonec kamarádi dostanou.
Kleome
  19. 9. 2016, 11:38
Velmi jsem se na toto dílko těšila, ale je také pravda, že jsem se knihou v první třetině prokousávala asi 2 roky (pochopitelně s výraznými přestávkami). Není pochyb o tom, že příběh je psán barvitě, úžasným slohem ošperkovaným nápaditými a originálními přirovnáními. Ovšem, píše se tam mnoho o záležitostech a lidech, které souvisejí se Šuhajem jen okrajově. V těchto pasážích působí kniha nudně a člověk se těší, kdy už začnou ona pověstná dobrodružství. Inu, začnou, ale není jich mnoho, ba přímo málo, žalostně málo! Ocenila bych, kdybych se toho byla bývala dozvěděla o Nikolovi více.
lucascus
  7. 3. 2014, 1:42
Perfektní výkladní skříň české prózy - čtivé, napínavé, částečně lyrické, dějově zvládnuté a Nikolu si zamilujete, stejně jako celou Podkarpatskou Rus. Nízké hodnocení nechápu...
W
  28. 12. 2012, 14:21
Příběh knihy není nic extra, místy zdlouhavé a nudné popisování tomu moc nepřidává. V době, kdy jsem knihu četla jsem byla hodně naštvaná, že jsem s touto knihou ztrácela čas.
Veve721
  25. 9. 2016, 21:16
Kniha mě moc nebavila, ale to bude spíš podáním, sama zápletka byla zajímavá, ale tak nějak mě nechytlo podání. Znovu bych už knihu nečetla.
Skrblik
  14. 8. 2012, 21:10
Děj je ucházející, ale špatně zpracovaný. Na povídku je tam moc zbytečností a na román málo propracovaný příběh.
Seraphin
  10. 7. 2016, 12:24
Doufám, že už se nebudu muset k této knize vracet. Přečíst jí byla hrůza. Námět není špatný, příběhy o zbojnících jsou vždycky parádní, ale mě to připadalo tak nudný a zdlouhavý.
Wookie Morrowindová
  21. 3. 2016, 23:57
Ve čtenářskym deníku ze střední mám tento úryvek:
"Vtom zadul vítr, bábě rovnou pod sukni, a celou ji obnažil. A ukázalo se něco velmi podivného. Babin kostřec byl prodloužen a porostlý srstí. Jako kozí ocas".
Deneb
  18. 7. 2014, 15:54
Jedna z mých nejmilejších knih. Olbracht v ní zachytil zrod mýtu skoro středověkého či starověkého rozměru - koneckonců v kraji, kde ještě v životním stylu i myšlení lidí soupeří starověk se středověkem. Tím silněji působí, že se příběh odehrává ve 20. století, na prahu toho, co vnímáme jako "náš moderní svět". Tento kontrast si Olbracht na vlastní kůži prožil a mistrně ho popisuje: když se zběh z 1. světové války dostává do konfliktu s čarodějnicí. Když do staletých sousedských zvyků zasáhnou majetkové spekulace moderního střihu. Když čeští četníci vyslaní do Koločavy zažívají nečekaný kulturní šok a jsou nuceni působit jako autorita ve světě, kterému vlastně vůbec nerozumí.
Příběh Nikoly Šuhaje není jen povídačka o vojenském zběhovi, který měl smůlu na kamarády. Je to mnohovrstevná legenda o lásce a zradě, která žije i poté, co skutečný osud hlavního hrdiny končí. Navíc se odehrává v krajině, kterou si lze díky poetickému Olbrachtovu popisu i jen z knížky zamilovat. Ač žít by tam chtěl asi málokdo.
adakraj
  13. 11. 2013, 15:36
Kniha se mi velice líbila. Byl tam velmi napínaví děj, který byl i dobře zakončen. Myslim si, že kniha je dobře čtivá a určitě ji doporučuji.
Jana Kampová
  4. 6. 2013, 14:31
Tuto knihu jsem měla tu čest číst přímo v Zakarpatské Rusi, kterou jsme prošli s batohem a nikdy nezapomenu na západy slunce, u kterých jsme předčítali Ivana Olbrachta a měli pocit, že Nikola je někde poblíž a slyšíme zpěv Eržiky.
sakrass
  13. 1. 2012, 15:36
No teda hrůza... Prostě nesmyslně agresivní a naprosto zdlouhavé. Opravdu nic moc, nikomu bych to bych to nedoporučoval
filátko
  7. 3. 2011, 13:53
Kniha jako taková mě moc neoslovila. Téma skvělé, ale zpracované špatně čtivou formou. Odprostil - li by se autor od národnostních rozdílů, tak by to byla skvělá povídka o 50 stránkách.