Předehra k Duně: Atreidové

Baronet - 2008
ISBN: 80-7384-027-8

Baronet (2008) 80-7384-027-8 600
Baronet (2000) 80-7214-293-3 585

První kniha trilogie Předehra k Duně.

Příběh pouštní planety Arrakis přes předčasnou smrt svého autora nekončí. Zájem čtenářů si vynutil, aby se syn Franka Herberta Brian spojil s Kevinem J. Andersonem a postavy známé ze stránek Duny opět oživil.
Kniha popisuje události, odehrávající se přibližně třicet let před začátkem Duny, milostný příběh Paulových rodičů, vyslání planetologa Pardota Kynese na Arrakis, a zejména důvody pro ničivou nenávist mezi rodem Atreidů a rodem Harkonnenů. (Založil/a: pumpk1n)

Magyana
  9. 4. 2013, 18:06
Teď se budu strašlivě rouhat, ale Předehry k Duně mě bavily snad ještě víc, než klasická Duna samotná. Dobře se čtou, zaujmou, pobaví. Ale že bych je musela mít v knihovně...
Novinha
  20. 9. 2011, 16:39
Dunu a několik navazujících dílů jsem četla před lety. Teď jsem od kamarádky dostala první díl Předehry k Duně, který napsal syn původního autora společně s dalším spisovatelem sci-fi. Byla jsem zvědavá, jak se této šance chopili. Přibližně do poloviny knihy mi připadalo, že se děj nikam neposouvá a že kniha slouží spíš jako náhled do historie postav z Duhy. V knize se vyskytuje několik dějových linií a trpěla jsem, když v nové kapitole ze stejné dějové linie znovu vysvětlovali něco, co už vysvětlili v předchozí kapitole. V původní Duně figurují složité intriky a intriky v intrikách, organizace, které si žárlivě střeží svá tajemství a čtenář složitě a pomalu vniká do komplikovaného světa Impéria a Arrakisu. V Předehře je vše velmi rychle prozrazeno, proto si myslím, že je to román určený pro fanoušky série. Nemůžu jej však doporučit neznalému věci, protože je to jeden velký spoiler, který by pravděpodobně zkazil čtenářský zážitek z Duny od Franka Herberta.
Přes to všechno pro mě bylo příjemné znovu se podívat do promyšleného vesmíru Duny a přečíst si o osudech "starých známých".

POZOR SPOILER: Jedna událost mi už při čtení knihy vrtala hlavou. Zdá se mi nelogické, aby to, co se stalo planetě Iks, nechali Landsraad a hlavně Kosmická Gilda bez odezvy a neprotestovali. Pro Gildu to muselo znamenat obrovské finanční ztráty a pro Landsraad hrozbu. KONEC SPOILERU.
Zhabza
  21. 4. 2011, 11:02
Dobře čtivá, ale jinak průměrná kniha, které na atraktivnosti dodává hlavně svět Duny. Pro fanoušky série, ke kterým se řadím, skoro až povinnost. Pokud k nim nepatříte, asi se najde spousta jiných, lepších knih.
teddy
  29. 11. 2013, 10:33
Následující bych mohl připsat ke kterémukoliv dílu této trilogie.
Duna byla sepsána na základě předem vymyšleného konceptu vesmíru, politického, náboženského a mocenského prostředí, které má vlastní historii.
Předehra k duně byla napsána přesně naopak. Použila historické události, které si Frank vymyslel, aby mohl napsat Dunu, jako základ děje.
Jako samostatnou trilogii to hodnotím jako průměrné béčkové scifi a s vědomím, že jsem to četl by mě nijak nemrzelo, kdybych to nečetl. Díky této trilogii jsem ztratil zájem číst Historii Duny a další knížky, které z Frankova úžasného světa ždímají co se dá.
TheTom
  25. 6. 2012, 22:39
Brian Herbert se snaží navázat na otce, ale nemá jeho kvality. Sice umí zacházet s universem Duny a stavět další vrstvy, ale chybí mu otcova hravost a hlavně inteligence, se kterou prolíná filozofii s vědou a fantazií. Navíc se objevují logické trhliny (viz Novinha). Ale pokud nebudeme srovnávat s původní sérií, nad průměrem se udržíme.