Zabiják

Zabiják Originální název: Hit man

BB art - 1998
ISBN: 80-7257-007-2

BB art (1998) 80-7257-007-2 207

Keller je zabiják. Chladný, zručný a spolehlivý. Dokonalý profesionál. Nájemný vrah. Je složitý: opatrný a uzavřený, ledový a bezohledně výkonný, je ale také samotář, který o sobě často pochybuje, trpí nočními můrami a trápí se obavami o práci. Kellerovo pravé zaměstnání je vražda. Je rozený Newyorčan, sní ale o klidném životě na venkově a v každém místě, které navštíví, si plánuje, že si tam vybuduje domov, daleko od všech tlaků a morálních dilemat, které s sebou nese jeho práce. (Založil/a: al-ma)

illy
  5. 4. 2012, 18:20
Super. Seznamte se s Kellerem. Killerem. Líbil se vám film Leon? Zabijáka jsem si zamiloval. Sledujeme jeho práci s klienty a zákazníky, jeho osobní život, návštěvy u psychlologa.... Nenechte se zmást obálkou, Kellert není zrovna dobrý střelec. Ale je to kolík a já se těším na další knížku.
java
  7. 10. 2012, 17:56
Pro mě tohle bylo zklamání. Takový lineární děj, zakázka za zakázkou, někdy trošku zamotané kdo si objednal čí vraždu a jinak nic. Spíš jsem se to donutil dočíst. Styl psaní je takový až moc prostý, suchopárný (tipnul bych si, že to ale nebyl přímo záměr). K hlavnímu hrdinovi jsem si nedokázal najít cestu, celou dobu mi byl lhostejný. Plus některé rádoby srandovní rozhovory mezi sekretářkou a Kellerem... celé to na mě působilo nevěrohodně, nuceně. Prostě to pro mně postrádalo šmrnc. Přirozeně se dle námětu nabízí srovnání s Dextrem, alespoň s tím seriálovým (knížky nemůžu soudit zatím) a tam tahle knížečka neobstojí ani v nejmenším. Je to škoda, sehnal jsem si ji přes inzerát (byla všude vyprodaná) a tak jsem se těšil díky tomu námětu a přišlo zklamání. I popisy vražd jsou prostě nudné, popis přípravy, sledování oběti taky postrádá určitý náboj, neustálé opakování tužeb Kellera že by se chtěl usadit taky začne za chvíli vadit. Když se takový námět vyskytne dvakrát, tak to ještě jde, ale přemýšlet nad tím téměř všude kam dorazí za prací, to omrzí, prostě opakované schéma. OK, možná jsem v tomhle trošku náročnější, chtěl bych více emocí a taktéž barvitější jazyk. Nějaká hlavní dějová linka, alespoň lehká, která by se táhla přes celou knihu by taky přišla vhod. Teoreticky by na mě mohl alespoň zapůsobit závěr děje, ale opět jsem z toho měl takový neslaný nemastný pocit. Ještě k těm vraždám... ehm... tohle bylo velké zklamání pro mě. Jednoduchý popis, až příliš jednoduchý. Šup, šup a další klient mrtev a jede se dál. Co by mě uspokojilo by bylo opět - popis emocí obou stran a barvitější jazyk při vykonávání Kellerovi práce. Autor někdy zařídil vraždu klienta Kellerem ve dvou, třech větách. Tak to teda wow, já si to takhle určitě nepředstavoval. Odbývat teoreticky hlavní lákadlo na knize (alespoň dle přebalu) tak stroze a hlavně bez emocí (alespoň ze strany autora, u Kellera je to pochopitelné) je pro mě jasné mínus. Takže to hodnocení je především za sem tam vymyšlenou zajímavou zápletku u pár zakázek.
wendel
  27. 11. 2016, 13:40
I když je Keller nájemný vrah, tak je vcelku sympatická postava. Není totiž pouze bezduchým strojem na zabíjení, ale má své pocity a nálady. V každé kapitole sice plní novou zakázku, které jsou hodně rozmanité, ale v mnohých dostává větší prostor jeho soukromý život, od pořízení psa až po sbírání známek.
Block knihu věnoval Evanu Hunterovi, a musím přiznat, že je zde podobný jemný ironický humor jako v McBainových knížkách o 87. revíru.
Tohle bylo mé druhé čtení téro knihy po několika letech a opět mne to bavilo.