Originální název: The Thundering Herd

Návrat - 1999
ISBN: 80-900264-0-0

Návrat (1999) 80-900264-0-0 356
Cedr (1990)
Českomoravské podniky tiskařské a vydavatelské (1927)

Dobrodružný román z dob osídlování amerického Západu vypráví o skupině lovců buvolů, která se vedle nebezpečného lovu musí bránit jak proti banditům, tak i proti Indiánům, hájícím svá území.
Osnovu spádného a napínavého děje prolíná milostný vztah dvou mladých lidí. (Založil/a: Patolog)

Zane Grey Zane Grey
*31.01.1872 - †23.10.1939

Richie
  13. 2. 2014, 19:34
Kdyby šlo jen o romantický příběh z Divokého západu (love story mezi mladým lovcem divokých buvolů a dívkou v nesnázích), tak bych asi román hodnotil jako průměrné, ničím nevybočující dílko. Ale Zane Grey výborně popsal atmosféru doby a především tragédii amerických bizonů i Indiánů.
Celý příběh se točí okolo zcela výjimečného vybíjení bizonů. Tato nebývalá aktivita amerických lovců měla několik příčin: především ekonomickou (na prodeji kůží se dalo dobře vydělat a zároveň se dala využít půda zbavená bizonních stád), ale také politickou (vybitím bizonů přišli Indiáni o hlavní zdroj své obživy - byla to snažší decimace Indiánů než komplikovaný přímý boj s nimi).
Bizonní stáda byla ohromná - odhaduje se, že před příchodem bílých lovců žilo v Americe až 70 miliónů bizonů. Po mnoha letech systematického vybíjení se počet bizonů drasticky zmenšil až na téměř jejich vyhynutí (v roce 1902 bylo napočítáno ve volné přírodě jen 23 kusů bizonů!).
Hřmící stádo je kniha spojující romantiku a dobrodružství Divokého západu s částí zajímavé historie Ameriky. V příběhu zní výstřely lovců bizonů i přestřelky mezi zloději kůží či s Indiány. Nechybí láska ani tragédie. A atmosféra nebezpečí splašeného ohromného stáda bizonů je popsána naprosto dokonale - s hlavními hrdiny si toto dobrodružství vychutnáte.
Francoa
  31. 1. 2013, 9:40

Hned první kapitola knihy Hřmící stádo by mohla být vynikající povídkou v níž Zane Grey,klasik westernových románů skvěle a nepřekonatelně vystihl atmosféru bizoních stád na nekonečné prérii.Každý jiný autor už pouze opisoval.Příběh mladého Toma Doana je plný emocí,dobrodružství,romantiky s historií,faktů a i tvrdé dřiny.Těžko bych hledal,tak dobře zpracované téma lovu bizonu. Knihu jsem četl v 17letech a byl jsem nadšen i později mi vždy zaujala.Prožila se mnou i větší část ZVS a přečetlo jí mnoho záklaďáků a několik důstojníků a většinou se hodně líbila.Příběh byl zfilmován v roce 1925 a 1933.Vydání z roku 1973 je v okleštěném překladu,někdy překladatel vynechal kousky vět ,ale někdy i celé odstavce.